اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140009095551017669

گفت وگو با حامد بندبند، مدیر فروش شرکت الکترونیک پژوه

انحصار هوشمند سازی سیستم آسانسورها را از انحصار شرکت های خارجی در آوردیم

کد: 140009095551017669

https://bit.ly/31jcMDi

، تهران , (اخبار رسمی): همه ما تجربه انتظار طولانی مدت در صف آسانسور در مجتمع‌های بزرگ را داشته ایم. خیلی از مواقع حتی پشیمان شده ایم که چرا منتظر ماندیم، از دیگر برنامه‌های خود بازماندیم و ای کاش اصلا به این مجتمع قدم نگذاشته بودیم.

انحصار هوشمند سازی سیستم آسانسورها را از انحصار شرکت های خارجی در آوردیم
انحصار هوشمند سازی سیستم آسانسورها را از انحصار شرکت های خارجی در آوردیم

مجتمع‌ شلوغی را در نظر بگیرید، فرض کنید همه مسافران طبقه هشتم سوار آسانسور شده ­اند و مقصد همه این مسافران نیز همکف باشد، چه اتفاقی تا رسیدن به مقصد می‌افتد؟! آسانسور پر شده و از آنجایی که خود آسانسور‌ها معمولا هوشمند نیستند؛ متوجه تکمیل شدن ظرفیت خود نیز نیستند؛ لذا در هر طبقه درب آسانسور باز و دوباره بسته می‌شود، زمان و انرژی زیادی صرف می‌شود، مسافران از تکرار این عمل بیهوده خسته شده و از اینکه زمانشان به آسانی از دست می‌رود، کلافه می‌شوند. در نهایت، تنها یک خاطره ناخوشایند برای مراجعه کننده در ذهنش ثبت می‌شود که این مجتمع جز اتلاف وقت و انرژی آن هم در آسانسور چیزی برایم نداشت.

جای بسی امیدواری است که مهندسین ایرانی، توانسته ­اند محصولی هوشمند در آسانسور‌ها تولید کنند تا مانع مسائل این چنینی شوند. شرکت الکترونیک پژوه، همان شرکت موفقی است که برای اولین بار در ایران یک پنل هوشمندی تولید کرده و به یاری وقت، زمان و اعصاب مسافرین داخل آسانسور پرداخته است. در حاشیه دهمین نمایشگاه بین­المللی آسانسور، پله برقی، بالابرها، نقاله‌ها، قطعات و تجهیزات جانبی که از پنجم تا هشتم آذر ماه دایر است، فرصتی شد تا با مهندس حامد بندبند، دکتری تخصصی مهندسی مکانیک و مدیر فروش در شرکت الکترونیک پژوه گفتگویی داشته باشیم.

آقای بندبند به عنوان سوال اول، لطفا درباره تاریخچه و نحوه شکل گیری شرکت توضیح مختصری دهید.

الکترونیک پژوه، بزرگترین تولید کننده شستی‌های پنل‌ آسانسور است که در صنعت آسانسور و پله برقی فعالیت می‌کند. این شرکت جزء قدیمی‌ترین‌های صنعت آسانسور محسوب می‌شود و با کمی‌ اغماض می‌توان گفت که صفر تا 100 محصولات توسط شرکت خودمان تولید می‌شود و وارد کننده نیستیم.

اساس کار ما از دانشگاه خواجه نصیر شروع شد، جایی که من و آقای صفری زاده، در دانشگاه خواجه نصیر روی بحث‌های سیمیلاتور؟ کار می‌کردیم و سپس با تحقیقات و پروژهای انجام شده به طراحی این محصول رسیدیم. ایده نابی بود در ایران که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چون این سیستم باعث می شود که برای ایمنی آسانسور مشکلی پیش نیاید. در نهایت با تجربه‌هایی که در سال‌های گذشته داشتیم توانستیم این طرح را در دو سال پیاده سازی کنیم.

هدف از حضور شما در نمایشگاه چه چیزی بوده است؟

در دهمین نمایشگاه بین المللی با هدف رونمایی از محصول جدیدمان که دارای ثبت اختراع است، حاضر شدیم؛ چرا که سایر محصولات برای مشتریان شناخته شده است و مشتری‌های خودش را دارد.

این محصول که به آن نام تجاری "سایدکس" را اختصاص دادیم، یک محصول منحصر به فرد است که در ایران نمونه آن را نداشتیم. این کالا برای کنترل مقصد و هوشمندسازی آسانسور استفاده می‌شود و روی آسانسور‌های تکی، دوتایی و چندتایی نصب می‌شود و روی همه آسانسور‌ها با هر برندی قابلیت نصب دارد.

سایدکس چیست و چه کاری در صنعت آسانسور انجام می‌دهد؟

سایدکس مغز متفکر و هوشمندی است، که کل مسافرین در طبقات را رصد می‌کند، اینکه در داخل آسانسور‌ها چند نفر مسافر قرار دارد و هر آسانسور چه دستوراتی را باید جواب دهد.

سایدکس به این شکل عمل می‌کند، که مسافر با مراجعه به پنلی که در لابی نصب شده است، مقصد را انتخاب می‌کند و برای اینکه مسافر بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن به مقصد برسد، آسانسور پیشنهاد می‌دهد که جلوی کدام آسانسور منتظر باشد، وقتی داخل کابین شدُ دیگر نیازی به انتخاب طبقه نیست و فقط در مقصد پیاده می‌شود. در واقع شستی‌های داخل آسانسور کار نمی‌کنند و به شکل رزرو شده باقی می‌مانند.

از دیگر مزایای این محصول به چه مواردی می‌توانید، اشاره کنید؟

این سیستم درباره  وسایلی مانند ویلچر، کالسکه و .. نیز کاربرد دارد تا اگر کسی این ابزار‌ها را به همراه دارد، با انتخاب گزینه‌های مربوط، کابینی را معرفی کند که حتما ظرفیت برای ویلچر را داشته باشد.

با نصب این نرم افزار مشکلات انتظار طولانی مدت، اتلاف وقت و... وجود نخواهد داشت. حتی زمان تقریبی برای رسیدن مسافر به مقصد نیز ارائه می‌ شود، وقتی قرار باشد در یک بازه زمانی مشخص مسافر به مقصد برسد؛ آسانسور فقط در طبقاتی توقف می‌کند که از این زمان تعیین شده تجاوز نکند. مثلا فقط یک طبقه توقف داشته باشد. زمانی که آسانسور متوجه گذر سریع زمان شود، اولویت را با مسافران داخل کابین می‌دهد و ابتدا آن‌ها را به مقصد می‌رساند و سپس بر می‌گردد و به بقیه سرویس می‌دهد.

آیا در ایران رقیبی هم دارید؟ چگونه است؟

ما در ایران هیچ رقیبی نداریم، حتی در خصوص رقابت با نمونه‌های خارجی نیز، به علت وجود دغدغه‌های بسیاری که برای کارفرمایان وجود دارد، مثلا در صورت خراب شدن یک دستگاه کل آسانسور‌ها از مجموعه خارج می‌شدند؛ از آنجایی که محصول ما این مشکل را رفع کرده است، لذا به آجرئت می‌توان گفت رقیب خارجی نیز نداریم.

 مجموعه ما با در نظر گرفتن این دغدغه ها، محصولی تهیه کرده است که مشکلات سابق را نداشته باشد. ما برای محصول خود سیستم رزرو گذاشتیم تا به محض خراب شدن از طریق نرم افزاری که در اختیار مجتمع است سیستم تغییر کند و به حالت عادی آسانسور بازگردد. یعنی شستی‌های داخل کابین کار کند و مسافر بتواند از داخل کابین مقصد را انتخاب کند.

سایدکس چه محدودیت‌هایی را در مقایسه با نمونه‌های خارجی رفع کرده است؟

سایدکس، روی تمام تابلو فرمان‌های آسانسور‌ها بدون اهمیت برند آن قابلیت نصب شدن را دارد. زیر ساخت‌های آن ایرانی است و مشکلاتی برای آن به وجود نمی‌آید. بسیاری از شرکت‌ها با تحریم‌های ایجاد شده مثل سابق نتوانستند به مشتریان سرویس دهند، چرا که بستر آن‌ها در خارج از کشور تعریف شده بود.

بسیاری از تابلو فرمان‌ها فقط با ارائه یک یوزر و پسورد امکان دسترسی می‌دهند و دیگر قابلیت تغییر به مشتری نمی‌دهند. اما ما با بررسی ترافیک جابه جایی مسافر، الگوی ترافیکی اش را طراحی می‌کنیم و براساس همان الگوی ترافیکی راه حل ارائه می‌دهیم.

شرکت ما با شعار "راه حل مقصد" پیش می‌رویم. چرا که هر پروژه راه حل مخصوص به خودش را دارد.

از دیگر تفاوت‌ها و مزیت های برندتان در مقایسه با محصولات خارجی بگویید؟

برتری و مزیت دیگر این محصول «یوزر فرندلی» بودن آن است، یعنی کاربران به راحتی از آن می‌توانند استفاده کنند. دسترسی‌های خوبی به آن‌ها داده می‌شود که با دانش و آموزش‌های ساده که در قالب فیلم و جزوه، در اختیار دارند، به سادگی می‌توانند دسترسی‌ها را فعال کنند و تنظیمات حرکتی آسانسور را تعریف کنند. برای مثال در ساختمانی در جاده مخصوص که بر روی آسانسورهایش سیستم هوشمند نصب کردیم، از همین جا ما دسترسی داریم و تغییراتی در آن اعمال می کنیم، مثلا فرستادن به طبقه مورد نظر، یا می توانیم برای مهمان‌های ویژه کابین را خصوصی وVIP کنیم تا در طبقات متوقف نشود و هیچ مسافری را سوار نکند.

می توانیم ورود و خروج مسافران در ساعت‌های گذشته برداشت کرده، ساعت‌های پیک ترافیک را شناسایی نموده و در شناسایی مشکلات مجتمع از آن ها استفاده کنیم تا به راه حل های منطقی دست پیدا کنیم.  ما در ایران بیشتر یک کار تحلیلی انجام دادیم تا اینکه فقط یک محصول تولید کنیم و بخواهیم آن را به صورت سری بفروشیم.

تاکنون این محصول در اختیار برندهای تاپ دنیا بوده که در ایران آسانسور نصب می‌کردند و فقط بر روی برندهای محدودی مثل برند وارداتی از کشور آلمان جواب­گو بودند. اما شرکت ما این انحصار را شکسته و الان حدود پنج سال است که روی موضوع هوشمندسازی آسانسور کار کردیم و حدود دو سال نیز درباره کنترل هوشمند مقصد در آسانسورهای گروهی مطالعه کردیم.

آیا در ایران جایی این محصول را نصب کرده اید؟

تاکنون ما این دستگاه را روی دستگاه آسانسور برخی از موسسات و شرکت ها نصب کرده ایم که در اغلب موارد منجر به حدود 21 درصد از توقف‌های آسانسور شده است. این خود باعث کاهش مصرف انرژی شده و استهلاک آسانسور به حداقل می‌رسد و رضایت مسافر بیشتر می‌شود. برای مثال در طول یک روز دو آسانسور حدود 4 ساعت و 30 دقیقه جابه­ جایی را سرعت بخشیدند. در خیلی از مجتمع‌ها و پاساژهای تجاری مشتری باید بیشتر از 20 دقیقه منتظر باشد تا یک کابین خالی برسد و شما را سوار کند. اما این نرم افزار کابین آسانسوری را به شما پیشنهاد می‌کند که ظرفیت داشته باشد.  همچنین تاکنون با مجتمع‌های بزرگی هم رایزنی هایی برای نصب این سیستم انجام شده است.

آیا در خارج از کشور نیز مشتری دارید؟

بله همین چند روز گذشته، مشتری از عراق داشتیم و قبل از نمایشگاه نیز رایزنی‌هایی برای انجام یک پروژه دیگر در عراق خورده است.

تعداد پرسنل مجموعه شما به چه صورت است؟

 حدود 80 نفر پرسنل مشغول به کار هستند، در تهران چندین کارخانه داریم اما به طور کلی محصول ما دانش بنیان است که از یک جای کوچک شروع به تولید کردیم و توانستیم مراحل توسعه را طی کنیم. 

راه ارتباطی:

آدرس ایمیل: [email protected]

آدرس وب سایت:‌ http://www.electronic-pajouh.com/

 

 

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

الکترونیک پژوه

شرکت صنعت الکترونیک پژوه با هدف طراحی و ساخت کلیدهای احضار و نشان دهنده های آسانسور در سال 1370 فعالیت خود را آغاز نموده است و تاکنون با ارائه انواع مختلف کلیدهای احضار و نشان دهنده های دیجیتالی با بهترین کیفیت نیاز صنعت آسانسور را برآورده نموده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]