اطلاعات تماس
  • 091318*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140110296927822033
در دسترس نیست

آشنایی با ساختن هویت برند با مدل آکر و روش‌های استفاده

کد: 140110296927822033

، (اخبار رسمی): در دنیای برندسازی و بازاریابی، همیشه قدم‌هایی که باید برداشته شود، به طور کاملا واضح مشخص نیست.

آشنایی با ساختن هویت برند با “مدل آکر” + 3 روش استفاده
آشنایی با ساختن هویت برند با مدل آکر و روش‌های استفاده

در دنیای برندسازی و بازاریابی، همیشه قدم‌هایی که باید برداشته شود، به طور کاملا واضح مشخص نیست. اگر بخواهیم چیزهایی مانند هویت برند، وفاداری به برند و ارزش ویژه برند را بهتر درک کنیم، تا بتوانیم یک برنامه ریزی دقیق و هدفمند را داشته باشیم، امکان دارد کمی گم و گیج بشویم.

اما خوشبختانه، راهنمایی وجود دارد که زمینه‌ای استوار و راهی مشخص را به ما نشان می‌دهد تا بتوانیم در مسیر درست پیش برویم و برنامه‌ای دقیق‌تر و شفاف‌تر را برای رسیدن به هدف داشته باشیم. این مدل Aaker”آکر” نام دارد و مدت زیادی است که مسیر راه ساخت یک هویت مناسب برای برندها را به بازاریابان نشان داده است.

در این مقاله سایت آداس، می‌خواهیم کمی بیشتر راجع به این موضوع بدانیم و با آن آشنا شویم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 مدل آکر (Aaker) چیست؟

مدل آکر Aaker طرحی جامع از برند است که توسط متخصص بازاریابی، دیوید آکر توسعه یافته است.  این مدل، بیشتر بر اهمیت هویت برند تاکید می کند و راه حل‌های منحصر به فردی برای ایجاد یک برند قوی ارائه می‌دهد.

دیوید آکر، مردی که این مدل را ایجاد نمود، ایده‌های این مدل را در سال 1996 مطرح کرد و این مفاهیم حتی تا به امروز نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: 6 دلیل اهمیت استراتژی روابط عمومی در مارکتینگ

مدل آکر شامل چهار موضوع مختلف و مرتبط به برند است:

  • - آگاهی
  • - وفاداری
  • - کیفیت درک شده
  • - تداعی برند

مجموع این موضوعات مختلف در کنار هم، به انواع مختلف برندها ارزش می‌بخشد.

اکنون که کمی با ایده اصلی این مدل و بخش‌های مختلف آن بیشتر آشنا شدید، بیایید نگاهی به چرایی اهمیت آن بیندازیم.

چه چیزی مدل آکر Aaker را اینقدر ارزشمند می کند؟

چشم انداز برند، باید در تلاش برای این باشد که فراتر از مزایای عملکردی برود و ارزش‌های سازمانی را نیز در نظر بگیرد. هدف‌های بالاتر مانند شخصیت برند، مزایای عاطفی، اجتماعی و… است.

مدل آکر Aaker بسیاری از مسیرهای منحصر به فرد را برای کمک به شفاف سازی استراتژی‌های برند ارائه می‌دهد. این روش، پایه‌ای را برای توسعه هویت برند فراهم می‌کند و به شرکت‌هایی که برند خود را می‌سازند نشان می‌دهد که باید بر چه چیزهایی، تاکید بیشتری داشته باشند.

مدل آکر Aaker بیشتر از سایر مدل‌های مشابه، مانند مدل کلر است، که البته به ربع‌های کمتری با توضیحات کمتر محدود می‌شود. مدل آکر Aaker به بازاریابان در حال توسعه کمپین‌ها، آزادی عمل بیشتری داده و عناصر مفیدتری را در اختیار آنها می‌گذارد.

یکی دیگر از دلایل ارزشمند بودن این مدل، به دلیل آن است که می‌تواند یک نام تجاری سازگار ایجاد کند، به خصوص اگر این مدل، در کسب و کار شما به درستی پیاده سازی شود. به یاد داشته باشید به جای اینکه برند شما محدود به اهداف یا بازارهای منحصر به فرد باشد، باید به سمت پویایی بیشتر حرکت کند. مدل اکر Aaker به یک برند کمک می‌کند تا توسعه پذیرتر شود.

3 راه برای استفاده مفید از مدل آکر (Aaker)

بسته به جایی که در مسیر برندسازی و بازاریابی خود در آن قرار داریم، ممکن است اطلاعات مختلفی را از مدل آکر Aaker حذف کنیم، یا ممکن است متفاوت از دیگران از آن استفاده نماییم.  به یاد داشته باشید که این مدل، فقط یک طرح اولیه است. فقط به اندازه‌ای که شما اجازه می دهید، می‌تواند برای برند و کسب و کار شما موثر باشد. کلید استفاده موفقیت آمیز از آن، به دست آوردن درک واقعی از مفاهیم اصلی آن و البته اجرای صحیح پس از برنامه ریزی درست است.

1- شخصیت برند خود را بهبود بخشید.

مدل آکر Aaker مستقیماً شخصیت برند را شناسایی نمی‌کند، اگرچه این مدل با روش‌های لازم برای بهبود آن مطابقت دارد. زمانی که یک عنصر برند، مانند یک لوگو، با معنا و مفهوم اصلی برند مرتبط باشد، شخصیت برند شما تا حدود زیادی تثبیت می‌شود.

با ایجاد استراتژی برندسازی خود برای مرتبط کردن احساسات، ارزش‌ها و مهربانی با برند شما، یک شخصیت شکوفا می‌شود.  به خاطر داشته باشید که هر شخصیتی که برای آن تلاش می‌کنید باید با هویت برند شما مرتبط باشد.

یک راه آسان برای سنجش شخصیت برند، از طریق کلمات توصیفی برند است. آیا مشتریان، ویژگی‌های انسانی و مطلوب و مورد نظر شما را به برندتان می‌دهند و اگر چنین است، آن ویژگی ها کدامند؟

بیشتر بخوانید: ریفرال مارکتینگ چیست؟ + بررسی 3 کمپین موفق

2- به سنجش درک بازار از محصول خود کمک کنید.

مدل آکر Aaker خلاصه‌ای کوتاه از چگونگی تقویت هویت برند محصول شما را ارائه می‌دهد. یک اندازه‌گیری واقعی محصول شامل یک رویکرد چند مرحله‌ای است که این مدل کمک می‌کند تا این رویکرد ها، در یک مرجع مشخص و نقطه اصلی، به هم بپیوندد.

این رویکرد شامل بررسی کامل نحوه درک محصول، توسط بازارها یا مشتریانی است که از آن استفاده می‌کنند و البته باید دید که آنها چه نوع ویژگی‌هایی دارند.

همچنین توجه داشته باشید که نیت و هدف اصلی یک شرکت برای محصولات خود، همیشه با نحوه استفاده مشتریان از آنها مطابقت ندارد و این امر چشم انداز بازار را تغییر می‌دهد. مطمئن شوید که این روندها را زیر نظر دارید و سعی کنید از مدل آکر Aaker به عنوان پایه‌ای برای هدایت تصمیمات خود استفاده کرده و از تکامل محصول خود در برابر تقاضای بازار و مشتریان، استقبال نمایید.

3- از ثبات تصویر و نماد برندتان اطمینان حاصل کنید.

انکار تأثیر تصاویر و نمادها بر هویت برند بسیار دشوار و حتی در برخی موارد، غیر ممکن است! با مراجعه به مدل آکر  Aaker، می‌توانید همبستگی و انسجام این تصاویر و نمادها را بهتر حفظ کنید، که نتیجه آن،  باعث بهبود هویت اصلی برندتان خواهد شد.

برای مثال، نماد یا لوگوی برندتان را در نظر بگیرید. این لوگو، یک آگاه کننده واضح و متمایز برای همه کسانی است که می‌بینند برند پشت این لوگو چیست و چه منظوری را می‌خواهد منتقل کند.  مشتریان وقتی یک لوگوی خاص را روی یک محصول می‌بینند، می‌دانند که چه چیزهایی از آن محصول از نظر کیفیت، طول عمر، پشتیبانی مشتری و غیره انتظار دارند. البته این فقط یک مثال است.

مهم است که از انواع مختلف تصاویر و نمادهای مورد استفاده در پروژه‌ها و کمپین‌های بازاریابی مختلف آگاه باشید. مدل آکر Aaker به عنوان یادآوری از این که چه نوع از این نمادهای بصری باید در هر پروژه حفظ و سازگار باشد عمل می‌کند.

اکنون که چند راه اساسی برای استفاده از این مدل به نفع برندتان را می‌دانید، بیایید نگاهی بیندازیم که این مدل، چگونه می تواند به شما در درک بهتر هویت برند کمک کند.

 چگونه مدل آکر Aaker به تعریف بیشتر هویت برند شما کمک می‌کند؟

همانطور که می‌دانید، مدل آکر Aaker یکی از پایه‌های کمک به ایجاد یک هویت برند قوی است. علاوه بر این، تجزیه منحصربه‌فردی از اجزای مختلفی که هویت برند را تشکیل می‌دهند را نیز به شما ارائه می‌کند.

مدل آکر Aaker این موارد را در چهار ربع مختلف سازماندهی می کند:

 1- نام تجاری به عنوان محصول

این ربع، شامل گستردگی محصول، ویژگی‌های مختلف، سطح کیفیت و ارزش بالقوه آن است.  همچنین شامل روش‌های استفاده از آن، نوع افراد استفاده کننده از آن و محل پیدایش آن از لحاظ جغرافیایی است.

 2- برند به عنوان سازمان

این بخش، شامل عناصر مختلفی است که به سازمان اصلی برند متصل می‌شود، به ویژه مواردی مانند میزان اعتماد مردم به آن، که به نظر می‌رسد یک عامل کاملا پیشرو در مباحث سازمانی یک برند باشد. همچنین این بخش، شامل فعالیت‌های محلی در مقابل اتفاقات جهانی مرتبط به فعالیت برند شما نیز می‌شود.

 3- برند به عنوان شخص

این ربع، از بسیاری از روابط مختلف با مشتری و برند و همچنین شخصیت برند تشکیل شده است.  این بخش معمولاً شامل ویژگی‌های توصیفی مانند خوش بین بودن، مراقبت، مشتری مداری و … می‌شود.

4- نام تجاری به عنوان نماد

در این بخش انواع مختلف نمادهای نام تجاری متصل به یک برند، مانند عناصر بصری، تاریخچه برند و عناصر صوتی گنجانده شده است. با کنار هم قرار دادن همه این موارد، روشن می‌شود که چگونه درک مدل آکر Aaker منجر به درک بهتری از بهبود هویت برند می‌شود.

چند نکته راجع به مدل آکر Aaker

  •  زیبایی در ساختار و نظم وجود دارد و این زیبایی زمانی با اثربخشی و کارایی همراه است که نظم یک برند را بالا ببرد.
  •  با پیروی از مدل آکرAaker، حداقل تا حدی، وظایف احتمالی برندسازی را روشن می‌کنید و ایده‌های مهمی را در مورد آنچه برای کشف و درک عناصر خاص برند لازم است، یاد می‌گیرید.
  •  به هر حال، گاهی اوقات مفیدترین چیز برای یک برند، به سادگی یک مدل بصری است که ما را از یک ایده به ایده دیگر راهنمایی و هدایت می کند.

منبع: دیجیتال مارکتینگ در اصفهان

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 091318*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تبلیغات و روابط عمومی