اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140203037298617514
در دسترس نیست

مقایسه اسپیکر خانگی و هدفون و ویژگیهای آنها

هدفون یا باند خانگی، کدام را بخرم؟

کد: 140203037298617514

، تهران , (اخبار رسمی): در دنیای موسیقی و ابزارهای گوش کردن به آن، دو وسیله بسیار پر طرفدار هستند و در کارایی خود محبوب. این دو، باند یا اسپیکر خانگی (Tower Speaker) و هدفون هستند. هرکدام از این وسایل، مزایایی دارند که طرفداران خود را در استفاده قانع می‌کنند. در این مقاله، به مقایسه‌ی این دو وسیله می‌پردازیم.

هدفون یا باند خانگی، کدام را بخرم؟
هدفون یا باند خانگی، کدام را بخرم؟

توزیع صدا

اسپیکرها صدایی واقعی تولید می‌کنند که در فضا پخش می‌شود و به گوش شنوندگان می‌رسد. این صدایی که به گوش شنونده می‌رسد، به همان شکلی است که ممکن بود از ساز به گوش برسد. امواج صدایی از اسپیکر خارج می‌شود در هوا حرکت کرده و به گوش شما می‌رسد.

برای مطالعه‌ی صدا، به مقاله‌ی صدا چیست و چگونه تولید میشود مراجعه کنید.

در اسپیکر، شما صدایی که از هر طرف می‌آید را با هردو گوش می‌شنوید؛ اما در هدفون، صدایی که از هر طرف در می‌آید فقط با همان گوش شنیده می‌شود. حتی بهترین هدفونها نیز در برابر اسپیکرها کم می‌آورند.

حس هیجان

اسپیکرها، با ساب‌ووفرهایی که دارند و بِیسی که در برخی از آنها تعبیه شده، حس هیجان زیادی در شنونده ایجاد می‌کنند. به ویژه وقتی آهنگهایی با بیس بالا پخش شود. این ویژگی در هدفون نیست. حس هیجانی که در اثر بیس ایجاد می‌شود، حسی مانند لرزش در شکم و سینه ایجاد می‌کند. در اسپیکرهای پرقدرت این حس بیشتر هم می‌شود.

بازتاب صدا

به اینجا که می‌رسیم، موضوع کمی متفاوت می‌شود. اگر در فضا پرده‌ها و مبلهایی با پارچه‌ی ضخیم وجود داشته باشد صدا را جذب می‌کنند، همچنین اگر زمین و دیوارها خالی باشند صدا بازتاب پیدا می‌کند. هردوی اینها در صدایی که به گوش شنونده می‌رسد اثر منفی می‌گذارند؛ اما در هدفون چنین حالتی وجود ندارد. البته این موضوع به راحتی با به تعادل رساندن فضاها و وسایل، درواقع آکوستیک اتاق، قابل حل است.

قابل حمل بودن

اسپیکرهای ایستاده برای حمل و جا به‌جایی در اولویتهای بعدی قرار می‌گیرند و بیشتر برای اینکه جایی ثابت قرار بگیرند کارایی دارند. از این نظر هدفون مسلما راحتتر است. اما کارایی اسپیکر هرگز از عهده‌ی هدفون بر نمی‌آید و هدفون تنها برای استفاده‌ی فرد کاربرد دارد. برای استفاده‌ی جمعی، باید از اسپیکرهایی که قابل حمل هستند و از کیفیت مناسبی برخوردارند استفاده کرد.

به علاوه، تصور کنید در حال نظافت منزل هستید؛ برای جا به‌جا شدن بین اتاقها یا وقتی دستتان پر است، یک هدفون روی سر شاید چندان حالت راحتی نباشد. اما با کمک یک اسپیکر می‌توانید به راحتی به موسیقی دلخواه گوش دهید و بدون مزاحمت وسیله‌ی خاصی، به کار خود برسید.

قابلیت کنترل داشتن

هدفونهای جدید، بهینه و قابل کنترل طراحی شده‌اند. اندازه‌ای کوچک دارند و با همین اندازه‌ی کوچک، صدا را به خوبی منتقل می‌کنند. اسپیکرها نیز، گزینه‌های بسیار زیادی دارند و ریموت کنترل نیز به همان میزان قابلیت کنترل را بدون نیاز به نزدیک شده به اسپیکر در اختیار شما قرار می‌دهند. امکاناتی که روی اسپیکرهای خانگی قرار داده شده است، بسیار زیادند. از جمله کارائوکه و ووکال ریموور.

اتصال لوازم دیگر

در این مورد، اسپیکرها یک هیچ جلو هستند. زیرا به بیشتر مدلهای آنها می‌توان USB، TF card و گیتار الکتریک متصل کرد.

صدای طبیعی

هدفون، به دلیل شکل و طراحی، صدا را مستقیما وارد گوشها می‌کنند. بسته به کیفیت آنها، صدا قوی یا ضعیف خواهد بود. اما حسی از اینکه در یک محیط قرار گرفته‌ایم در ما ایجاد نمی‌کنند. اسپیکرها، به ویژه مدلهای قوی و باکیفیت، آنچنان صدا را طبیعی به گوش می‌رسانند که شنونده حس می‌کند ساز موسیقی در همان محیط قرار دارد.

حتی بسیاری از افرادی که علاقه‌ی وافری به فیلم دارند، اسپیکرها را ترجیح می‌دهند. زیرا برای مثال اگر فیلم صحنه‌ای از جنگ داشته باشد، صدا را به گونه‌ای پخش می‌کنند که بیننده حس می‌کند در همان میدان جنگ نشسته و هرلحظه مورد اصابت بمب قرار می‌گیرد!

تاثیر اجتماعی

در محیطهایی مانند کافه یا محیط کار، نمی‌توان با صدای بلند به موسیقی گوش داد؛ دراین موارد هدفون کمک بسیار می‌کند. اما همین استفاده از هدفون، شاید اثر مطلوبی روی همکاران نداشته باشد؛ یعنی حفظ حریم خصوصی و دنیای شخصی با کمک استفاده از هدفون، ممکن است دوری از جمع به نظر بیاید. از جهت دیگر، صدای اسپیکر کمک می‌کند از موسقی یا فیلم، در جمع لذت ببریم؛ البته تا جایی که مزاحم افراد دیگر نباشد.

مقایسه اسپیکر و هدفون

گیمینگ

برای لذت بردن از بازی، بهتر است از هدفون استفاده شود. زیرا هدفونها، که برخی به میکروفون مجهز هستند، برای بازیهای کامپیوتری مناسبند. در این بازیها که آنلاین انجام می‌شوند، افراد تیمها با هم صحبت می‌کنند و صدای محیطی بازی در هدفون بهتر پخش می‌شود.

البته اسپیکر نیز صدای بازی را به خوبی پخش می‌کند اما امکان گفتگوی آنلاین با دیگر بازیکنان را فراهم نمی‌کند.

نتیجه‌گیری

اسپیکر و هدفون هردو مناسب هستند و بر اساس کارایی می‌توانند مفید باشند. مواردی مانند بودجه، کاربرد و خواسته‌ی شما از محصول، تعیین‌کننده‌ی نوع انتخاب شما خواهند بود.

اسپیکرهای خانگی دنای، قابلیتهای بسیاری دارد که با هر بودجه، می‌توانید از تمام مزایای آنها بهره‌مند شوید. برای دیدن مدلهای این اسپیکرها، به سایت دناکالا مراجعه نمایید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دناکالا

شرکت مهر مینا الکترونیک (سهامی خاص) با برند دنای واقع در استان البرز، یکی از پیشگامان صنعت لوازم صوتی و تصویری است که در سال 1391 با ماموریت تولید محصول باکیفیت ایرانی و شعار حس کیفیت برتر تاسیس شد و محصولات خود را تحت برند دنای تولید و به بازار عرضه کرد. تاریخچه دنای مونتاژ و تولید گیرنده دیجیتال: دنای، در ابتدا فعالیت خود را با مونتاژ گیرنده دیجیتال آغاز نمود اما در سال 1393 با احداث کارخانه شماره یک به مساحت 2400 مترمربع و تشکیل واحدهای SMD و DIP، در تولید گیرنده دیجیتال به خود کفایی رسید که در حال حاضر بزرگترین و بهترین برند تولید کننده گیرنده دیجیتال است. تولید اسپیکر خانگی در سال 1395 با افتتاح کارخانه شماره 2 به مساحت 4800 مترمربع، اقدام به تولید دستگاه پخش خانگی (دی‌وی‌دی پلیر) نمود. پس از آن، براساس آخرین تکنولوژی روز دنیا وارد عرصه تولید اسپیکر و تلویزیون شد. در این بین حفظ شعار ((حس کیفیت برتر))، در کنار کیفیت بالای برند ایرانی، سرلوحه فعالیت تمامی پرسنل مجموعه بوده است. تولید تلویزیون هوشمند و ساده در سال 1398، دنای تولیدات خود را با عرضه‌ی تلویزیون به بازار لوازم صوتی و تصویری، گسترش داد و فروش بالای محصولاتش، گواه کیفیت بالا و فناوری به‌روز آن است. تلویزیونهای دنای، از انواع پیشرو در این بازار پررقیب به شمار می‌رود. تولید پخش خودرو با تکنولوژی داخلی در سال 1401، علاوه بر تمامی مدلهای و محصولات ذکر شده، خط تولید پخش خودرو را نیز همزمان با دهمین سالگرد تاسیس مجموعه، راه اندازی و چهار مدل ضبط ماشین را روانه بازار کرد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]