اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1394061847510468

روند صعودی اونس طلا در ماه سپتامبر؟

کد: 1394061847510468

http://j.mp/1LX8Oy0

، تهران , (اخبار رسمی): روند قیمتی دارایی‌های مختلف همواره اطلاعات ارزشمندی را در اختیار کارشناسان و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد که می‌توان با استفاده از آنها با ضریب اطمینان بیشتری اقدام به سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف کرد.

قیمت طلا (اونس-دلار)

با افزایش نرخ بهره آمریکا توسط فدرال رزرو که به صورت پلکانی انجام خواهد گرفت، شاخص دلار تقویت شده و به دنبال آن قیمت اونس جهانی بنابر رابطه معکوسی که با شاخص دلار دارد، افت خواهد کرد

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصاد ایرانیان، علی اکرم میرزایی، پژوهشگر این مجموعه با مقایسه سیر تاریخی قیمت طلا از سال 2000 میلادی تاکنون و شرایط فعلی اقتصاد جهان، قیمت این فلز گرانبها را در ماه جاری میلادی تحلیل کرده است.

روند قیمتی دارایی‌های مختلف همواره اطلاعات ارزشمندی را در اختیار کارشناسان و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد که می‌توان با استفاده از آنها با ضریب اطمینان بیشتری اقدام به سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف کرد. با بررسی نوسانات طلا طی 15 سال گذشته مشخص می‌شود که قیمت اونس جهانی در اواخر سال 2008 بیشترین افت (حدود 17 درصد) و در اواخر سال 2011 میلادی بیشترین رشد (حدود 13 درصد) در این بازه زمانی را تجربه کرده است. این فلز گرانبها از اوایل سال 2015 میلادی مسیری نزولی در پیش گرفته و  طی 8 ماهه اول سال به طور متوسط ماهانه 6/0 درصد از ارزش آن کاسته شده و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، ماهانه به طور متوسط 33/0 درصد رشد قیمت داشته است. طی این مدت نوسانات طلا دارای دامنه تغییرات بیشتری بوده، اما نسبت به روند تاریخی خود در 14 سال گذشته دامنه نوسانات کمتری داشته و باثبات‌تر بوده است.

 قیمت طلا طی 14 سال گذشته، 95 ماه روند صعودی و به تعداد 73 ماه روند نزولی داشته است. با طبقه‌بندی توزیع فراوانی این 168 ماه نتایج جالب‌توجهی به دست می‌آید. اونس جهانی در این مدت طی ماه‌های سپتامبر در حدود 78 درصد از موارد دارای نوسانات صعودی و همچنین ماه اکتبر در 71 درصد از موارد با نوسانات صعودی اونس طلا همراه بوده است. براساس این آمارها، این فلز در ماه سپتامبر در 50 درصد از موارد نوسانات صعودی کمتر از  5% رشد داشته است. بیشترین نوسانات نزولی در این بازه، در ماه آوریل با احتمال 64 درصد واقع شده و کاهش قیمت طلا در این ماه در 57 درصد از موارد کمتر از 5 درصد بوده است.

اگرچه سیر نوسانات قیمتی طلا مؤید این مطلب است که ماه سپتامبر میلادی با ضریب اطمینان نسبتاً بالایی دارای نوسانات صعودی است، اما اخبار و اطلاعات دریافتی از بیانیه‌های قبلی بانک فدرال رزرو آمریکا بیانگر این واقعیت است که هنوز احتمال افزایش نرخ بهره توسط این بانک منتفی نشده است. لازم به ذکر است که با توجه به افت تقاضای طلا در بازارهای جهانی، تأثیرگذارترین عامل بر قیمت اونس جهانی، نوسانات شاخص دلار است. با افزایش نرخ بهره آمریکا توسط فدرال رزرو که به صورت پلکانی انجام خواهد گرفت، شاخص دلار تقویت شده و به دنبال آن قیمت اونس جهانی بنابر رابطه معکوسی که با شاخص دلار دارد، افت خواهد کرد.

این پژوهشگر در ادامه به تحلیل شرایط اقتصادی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان پرداخته و معتقد است، در بیانیه ماه اوت فدرال رزرو، همانند بیانیه‌های گذشته، وضعیت اقتصادی و بازار کار آمریکا در حال بهبود با سرعت ملایم توصیف شده، اما همچنان بر عدم اطمینان از دستیابی به نرخ تورم هدفگذاری شده 2 درصد تأکید شده است. در بیانیه اخیر، اصطلاح «تعادل نسبی» برای ریسک‌های تهدید‌کننده اقتصاد به‌کار برده شده که به عقیده صاحبنظران استفاده از این اصطلاح به معنای آن است که وزن ریسک‌های منفی نسبت به عوامل مثبت اقتصادی بیشتر است. اگرچه بنا بر اظهارات اعضای شورای سیاست بازار باز فدرال رزرو، افزایش نرخ بهره آمریکا الزاماً منوط به دستیابی کامل به تعادل اقتصادی نیست، اما آمار و ارقام منتشرشده می‌تواند تأیید‌کننده فضای مناسب برای شروع سیاست‌های انقباضی باشد.

میرزایی در پایان نتیجه‌گیری می‌کند که در حال حاضر ارقام اعلام‌شده برای نرخ تورم و اشتغال به اهداف اعلامی این بانک نرسیده و چشم‌انداز افزایش نرخ بهره تا حدود زیادی با ابهام مواجه شده است. بر این اساس، ارقام آینده تورم و اشتغال می‌تواند در پیش‌بینی زمان افزایش نرخ بهره آمریکا راهگشا باشد. در صورتی‌که این شرایط محقق نشود و فدرال رزرو از تصمیم قبلی خود مبنی بر افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر صرف‌نظر کند، احتمال کاهش نوسانات نزولی قیمت اونس جهانی تقویت خواهد شد و درصد احتمال نوسانات صعودی در ماه سپتامبر افزایش خواهد یافت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

موسسه اقتصاد ایرانیان

موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان با ایده فراهم آوردن بستری برای تجمیع و توسعه اطلاعات دانش ‏پایه و عمل‏گرا در دو حوزه اقتصاد و مدیریت پایه گذاری شد. آرمان ما در موسسه، ارائه خدماتی با دقت و کیفیت بالا و بر مبنای تجربه و دانش توامان است؛ تا ازین رهگذر بتوانیم خدمات و محصولات را به صورتی کاربردی و حرفه ای به مشتریان و مخاطبین عرضه داریم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه