اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395050972795381

در نخستین هفته معاملاتی مردادماه رقم خورد

رشد معاملات اوراق بدهی در فرابورس ایران

کد: 1395050972795381

http://goo.gl/ZxYKHA

، تهران , (اخبار رسمی): نخستین هفته معاملاتی مردادماه در بازار فرابورس ایران با رشد متغیرهای حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات به پایان رسید.

رشد معاملات اوراق بدهی در فرابورس ایران

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، در هفته منتهی به 8 مردادماه، به موازات رشد 12 واحدی شاخص آیفکس (معادل 2 درصد)، ارزش بازار نیز افزایش 7507 میلیارد ریالی معادل 0.8 درصد را تجربه کرد تا در کنار رشد 98 و 64 درصدی حجم و ارزش معاملات در مقایسه با هفته ماقبل، روزهای سبزی برای بازار فرابورس رقم بخورد.

در همین حال بررسی عملکرد هفتگی بازارها نیز حاکی از آن است، بازار ابزارهای نوین مالی با ارزش معاملاتی بالغ بر 6474 میلیاردریال رشد 133 درصدی را تجربه کرده و پس از آن بازار دوم با ارزش دادوستدی به میزان 1596 میلیاردریال با افزایش 54 درصدی ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل روبه‌رو شده است. همچنین در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم بازار پایه با معامله 4548 میلیون ورقه سهام به ارزش 393 میلیارد ریال، رشد 557 درصدی حجم معاملات را در کنار افت 29 درصدی ارزش معاملات به ثبت رسانده است.

کارنامه هفتگی بازار ابزارهای نوین مالی

هفته گذشته اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن به‌عنوان سه ابزار معاملاتی بازار ابزارهای نوین مالی؛ همسو با روند رو به رشد متغیرهای بازار فرابورس با رشد حجم، ارزش و تعداد دفعات معامله نسبت به هفته ماقبل روبه‌رو شدند.

در هفته معاملاتی منتهی به 8 مردادماه بالغ بر 5 میلیون ورقه بدهی به ارزش 5034 میلیاردریال در بازار ابزارهای نوین مالی معامله شد که به‌ترتیب از افزایش 97 و 105 درصدی حجم و ارزش معاملات آن حکایت داشت و استقبال بیش از پیش سرمایه‌گذاران از معاملات اوراق بدهی را نشان می‌داد.

در همین حال صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز با حجم دادوستد 17 میلیون ورقه به ارزش 169 میلیاردریال روبه‌رو شد که افزایش 11 و 27 درصدی حجم و ارزش ETF ها را نشان می‌داد.

صنایع پیشرو معاملات بازار سهام

معاملات صنایع فرابورسی نیز هفته قبل در حالی به پایان رسید که بیشترین ارزش معاملات خرد بازار سهام (اول، دوم و پایه) به‌ترتیب در اختیار سه گروه صنایع کاغذی، فلزات اساسی و پالایشی‌ها قرار گرفت.

گروه صنایع کاغذی با ارزش معاملاتی بالغ بر 406 میلیارد ریال سهم 21 درصدی از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد و در صدر صنایع فرابورسی ایستاد. پس از آن گروه‌ فلزات اساسی با ارزش دادوستدی به میزان 299 میلیارد ریال سهم 15 درصدی را کسب کرد و در مرتبه دوم قرار گرفت و پالایشی‌ها نیز با سهم 13 درصدی جایگاه سوم را آن خود کرد.

در آخرین روز معاملاتی هفته قبل نیز به ترتیب بازار دوم، پایه و صکوک بیشترین ارزش بازار را با سهم 44، 30 و 12 درصدی از ارزش کل بازار فرابورس در اختیار گرفتند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت فرابورس ایران

تأسیس و راه اندازی بازارهای خارج از بورس در قانون بازار اوراق بهادار (مصوب 1/9/1384) پیش بینی شده است و بر اساس بند 8 از ماده یک قانون بازار اوراق بهادار، بازار خارج از بورس، بازاری در قالب شبکه ارتباط الکترونیک یا غیر الکترونیک برای معاملات اوراق بهادار بر پایه مذاکره، معرفی شده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه