اطلاعات تماس
  • 013333*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139911074885610379

DPI موس چیست و چه کاربردی دارد + آموزش تنظیم DPI موس

کد: 139911074885610379

https://bit.ly/3j2eHRl

، (اخبار رسمی): دی پی آی (DPI) یکی از مهم ترین معیارها برای انتخاب موس، مخفف Dot Per Inches بوده و بیانگر دقت موس است. با توضیح کامل درباره DPI ماوس، کاربرد و تنظیم آن همراه باشید.

DPI موس چیست و چه کاربردی دارد + آموزش تنظیم DPI موس
DPI موس چیست و چه کاربردی دارد + آموزش تنظیم DPI موس

بسیاری از کاربران هنگام انتخاب و خرید موس به ویژه موس‌های گیمینگ ممکن است با اصطلاحات مختلفی مواجه شده‌باشند. یکی از آن‌ها که کاربرد خیلی گسترده‌ای هم در بین گیمرها دارد، DPI موس، رزولوشن یا دقت موس است. با ادامه مقاله همراه باشید تا به سوالات و موارد زیر پاسخ داده شود:

  • دکمه DPI ماوس چیست؟ اهمیت دی پی آی موس در بازی تنظیم DPI موس بهترین DPI ماوس

دکمه  DPI ماوس چیست؟ در واقع DPI مخفف Dots Per Inch یعنی تعداد نقاط در یک اینچ و معیاری برای تشخیص میزان حساسیت یک موس است. به بیان واضح و ملموس‌تر می‌توان گفت اگر DPI موس برابر با 1600 باشد، به ازای حرکت موس به اندازه یک اینچ، نشانگر موس به اندازه 1600 پیکسل جابه‌جا می‌شود.

هرچه DPI ماوس بالاتر باشد تراکم پیکسل بیشتر بوده و با کوچک‌ترین حرکت، نشانگر موس به اندازه زیادی در صفحه نمایشگر حرکت می‌کند؛ بنابراین هر اندازه DPI موس بیشتر باشد حساسیت آن بیشتر و کنترل آن کمی سخت‌تر می‌شود.

اهمیت دی پی آی موس در بازی یکی از فاکتورهای مهم هنگام خرید موس، DPI است. بیشتر موس‌های موجود در بازار دارای دی پی آی 1600 هستند؛ اما موس‌های گیمینگ زیادی هم وجود دارند که DPI آن‌ها برابر با 4000 و بیشتر است و انتخاب اول گیمرها هستند؛ البته این موس‌ها قابل تنظیم بوده و می‌توان عدد آن را پایین‌تر تنظیم کرد.

گفته‌شد هر چه مقدار دی پی آی موس بالاتر باشد حساسیت آن بیشتر بوده و مسافت زیادی را به ازای حرکت‌های کوچک روی دسکتاپ طی می‌کند. به همین روی بسیاری از گیمرها که بازی شوتر اول شخص انجام می‌دهند ترجیحشان این است که با تنظیم DPI ماوس روی اعداد پایین‌تر، دقت خود را افزایش دهند؛ زیرا هرچه DPI موس پایین‌تر باشد، حرکت موس به صورت دقیق‌تری روی صفحه نمایش انجام می‌شود. از سوی دیگر DPI بالاتر می‌تواند برای نشانه‌گیری سریع و سرعت عمل در انجام کارها و اجرای بازی تاثیرگذار باشد.

در کنار گیمرها، طراحان گرافیک هم به دلیل درگیری با جزئیات تصاویر، ترجیح می‌دهند موس‌هایی با DPI بالا خریداری کنند. باید توجه داشت در صورت استفاده از مانیتورهایی با وضوح و رزولوشن بالا، بهتر است موس‌هایی با دی پی آی بالا انتخاب شوند؛ زیرا امکان حرکت بهتر و راحت‌تر نشانگر موس را روی مانیتور فراهم می‌کنند؛ اما اگر رزولوشن تصویر پایین است پیشنهاد می‌شود موس‌هایی با عدد DPI پایین خریداری شود. در صورت خرید موس با قابلیت تنظیم DPI چگونه می توان DPI موس را تغییر داد؟

تنظیم DPI موس معمولا همه‌‌‌‌ی موس‌های که دکمه DPI دارند قابل تنظیم بوده تا بتوان با توجه به نیاز میزان آن را تغییر داد. بسیاری از ماوس‌های گیمینگ دارای کلیدی مخصوص برای تنظیم و تغییر DPI روی موس هستند که کار تنظیم دی پی آی ماوس را راحت می‌کنند.

بسیاری دیگر از موس‌های گیمینگ نیز DPI سه مقدار ثابت 1200، 1600 و 2000 دارد. برخی از موس‌های حرفه‌ای گیمینگ نیز دارای نرم افزار تنظیم DPI هستند که امکان انتخاب یک بازه برای DPI را فراهم می‌کنند. برای مثال می‌توان DPI را بین محدوده 800 تا 4000 تنظیم کرد.

اگرچه در موس‌های ارزان قیمت این قابلیت‌ها وجود ندارد؛ اما برای افزایش حساسیت و سرعت موس می‌توان وارد تنظیمات ویندوز شد و تغییراتی را در آن ایجاد کرد. برای این کار از بخش کنترل پنل ویندوز وارد تنظیمات Mouse شده سپس از تب Pointer Options مقدار Motion دلخواه انتخاب شود؛ اما بهترین عدد برای دی پی آی ماوس چیست؟  

بهترین DPI ماوس  بهترین DPI موس برای هر سیستم و شخصی متفاوت است و نمی‌توان به عدد دقیقی اشاره کرد؛ زیرا ماوس‌ها دارای دقت‌های مختلفی هستند و از سوی دیگر اختلاف در رزولوشن نمایشگرها می‌تواند در انتخاب بهترین DPI موس تاثیر داشته باشد؛ همچنین باید توجه داشت DPI مناسب برای هر سیستم عامل و بازی نیز متفاوت است. از این رو پیشنهاد می‌شود با بررسی DPI روی اعداد مختلف، بهترین DPI ماوس به دست آورده‌شود.

از اینکه تا پایان مقاله (DPI موس چیست و چه کاربردی دارد + آموزش تنظیم DPI موس) همراه بودید بسیار سپاسگزاریم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 013333*****
[نمایش اطلاعات]