اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395041261575530

حادثه شهران هشداری برای عدم پایداری زیر ساخت های زمینی

بانک ها باید به ارتباطات ماهواره ای مجهز شوند

کد: 1395041261575530

http://j.mp/29hYKEX

، تهران , (اخبار رسمی): حادثه اخیر در منطقه شهران تهران که به قطعی تلفن همراه، اینترنت، شعب بانک و ... در منطقه منجر شد؛ نگرانی هایی را زنده کرده که پیش از این هم وجود داشت. از جمله این که اگر حادثه ای با وسعت بیشتر رخ دهد و به قطعی شبکه ها و زیرساخت های حیاتی منجر شود؛ چه تدابیری اندیشیده شده یا خواهد شد تا ضمن کم کردن زمان اختلال، به احیای سریع تر آنها بیانجامد. یکی از مهمترین نگرانی ها در این خصوص هم قطع ارتباط شبکه بانکی است که با وقوع حادثه شهران اهمیت آن بیشتر از گذشته نمایان شد.

بانک ها باید به ارتباطات ماهواره ای مجهز شوند

به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات انفورماتیک، طی سال های اخیر اغلب بانک ها تمام خدمات خود را بر بستر خطوط زمینی ارائه می دهند که همین امر در نمونه کوچکی چون حادثه شهران، نشان از یک استراتژی پر ریسک در تامین پایداری خدمات دارد.

درهمین زمینه "مهدی جعفری نجفی" رییس گروه توسعه شبکه فضایی شرکت خدمات انفورماتیک راهکار جلوگیری از حوادث مشابه به خصوص در حوزه پایداری شبکه بانکی را استفاده از ارتباط ماهواره ای به عنوان پشتیبان درکنار شبکه زمینی می داند.

به گفته وی خطوط ارتباطی ماهواره ای به دلیل قابلیت های ویژه ای همچون سرعت در نصب تجهیزات و برقراری ارتباط سریع توانسته جایگاه خود را حفظ کند چرا که عملا در کمتر از دو تا سه ساعت امکان راه اندازی یک ارتباط ماهواره ای در هر نقطه کشور که تنها دارای برق باشد، وجود دارد. به عبارت دیگر کلیه خطوط زمینی، وایرلس و موبایل به زیرساخت مخابرات زمینی وابستگی دارند. قطعی کلی و جزئی در شبکه مخابرات زمینی، سایر بسترها را بعضا متاثر کرده و ارائه سرویس را مختل می کند اما ارائه سرویس از طریق خط ماهواره ای مشمول این محدودیت نمی شود .

جعفری نجفی درباره جلوگیری از قطعی خدمات بانکی در شرایط بحرانی اظهارکرد: یکی از این اقدامات می تواند تجهیز تعدادی از شعب به لینک ماهواره ای باشد توجه به شرایط فعلی پایداری و دسترس پذیری سایر بسترهای مخابراتی کشور اعم از زمینی، وایرلس و موبایل، حداقل 15 تا 20 درصد نقاط ارائه سرویس های بانکی نیازمند لینک ماهواره ای به منظور حفظ حداقل سطح قابل قبول برای ماندگاری سرویس های قابل ارائه به مشتریان هستند.

اگر بخواهیم برای روزهای بحران طرحی آماده کنیم تا سرویس بانکی یا هر سرویس مخابراتی به فعالیت خود ادامه دهد، تنها گزینه موجود فعلا ارتباطات ماهواره ای است.

 رییس گروه توسعه شبکه فضایی شرکت خدمات انفورماتیک درپاسخ به این سوال که اگر بانک ها برای مقابله با شرایط بحران داوطلب استفاده از خدمات ماهواره ای باشند شرکت خدمات انفورماتیک تا چه اندازه قادر به پوشش این نیازها خواهد بود؟ گفت: خوشبختانه بعد از رفع تحریم ها بخش بزرگی از مشکلات برای توسعه ارتباطات ماهواره ای در داخل کشور رفع شده است. امروز شرایط تغییر یافته و درخواست های همکاری از سوی کشورهای اروپایی به دست ما رسیده که در حال بررسی است. در مجموع امکان تجهیز بانک ها ، شرکت های بیمه و حتی بورس برای استفاده از خطوط ارتباطی ماهواره‌ای وجود دارد.


 

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت خدمات انفورماتیک

شرکت خدمات انفورماتیک در راستای سیاست های بانک مرکزی به منظور ایجاد و راه اندازی سیستم جامع اتوماسیون بانکی کشور در سال 1372 بعنوان بازوی اجرائی تاسیس گردید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]