اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140110056891219094
در دسترس نیست

صخره نوردی یا سنگ نوردی چیست؟

معرفی تجهیزات مورد نیاز صخره نوردی

کد: 140110056891219094

، (اخبار رسمی): صخره یا سنگ نوردی ورزش سرعتی و استقامتی است که جزو فعالیت های مهیج و هیجان انگیز کوه و طبیعت می باشد

معرفی تجهیزات مورد نیاز صخره نوردی
خرید تجهیزات صخره نوردی

امروزه محبوبیت خاصی در بین طبیعت گردان و عموم افراد دارد. این فعالیت نیز مانند سایر فعالیت ها نیازمند تجهیزاتی است و با وجود تمامی تجهیزات لذت بخش تر و راحت تر خواهد شد.

معرفی تجهیزات صخره نوردی

طناب

طناب اصلی ترین بخش تجهیزات صخره نوردی است و تقریبا نصف تجهیزات را تکمیل خواهد کرد. طناب با حفظ ایمنی صخره نورد با متصل شدن به کارگاه، فرود و صعود را راحت تر و کنترل خواهد کرد. طناب های صخره نوردی شامل استاتیک و دینامیک هستند؛ طناب های دینامیک قابلیت کششی بالایی دارند اما طناب های استاتیک استقامت پذیر هستند.

هارنس (صندلی صخره نوردی)

هارنس یا صندلی صخره نوردی به منظور ایجاد ایمنی بیشتر و حفظ وضعیت و تعادل صخره نورد مورد استفاده قرار می گیرد. هارنس از یک حلقه کمر و دو حلقه پا طراحی می شود که فرود و صعود را برای صخره نورد آسان تر می کند. صخره نوردان در حین صعود های طولانی زمستانه جهت تامین انرژی از هارنس به عنوان یک صندلی یا تکیه گاه استفاده می کنند.

لباس صخره نوردی

لباس صخره نوردی مشابه لباس های بیس لایر کوهنوردی است که باید با بدن فیکس باشد اما مانع آزادی عمل صخره نورد نشود. جنس لباس های صخره نوردی با توجه به نوع آب و هوایی و منطقه باید انتخاب شود.

کفش صخره نوردی

کفش صخره نوردی ظاهری کاملا متفاوت با کفش کوهنوردی و طبیعت گردی دارد. کفش صخره نوردی به صورت حلالی شکل و از جنس و رویه مستحکم و مقاوم طراحی می شود، این کفش برخلاف سایر کفش ها جهت جلوگیری از ضربات ناگهانی انعطاف پذیری نداشته و کاملا محکم می باشند.

پودر

پودر سنگ نوردی از منزیم کربنات ساخته می شود و مانع ایجاد تعرق یا رطوبت در ناحیه کف دست می شود و در صورت ایجاد رطوبت، رطوبت را سریع خشک می کند. وجود پودر از زخم شدن سطح پوست جلوگیری شده و صعود راحت تری را تجربه خواهید کرد.

کیسه پودر

کیسه پودر در ابعاد و حجم کمی طراحی می شود. کیسه پودر به کمر صخره نورد توسط گیره یا کارابین به هارنس متصل می شود تا در صورت نیاز، فرد دسترسی راحت و سریعی داشته باشد. اغلب صخره نوردان در طرفین خود کیسه پودر متصل می کنند.

کلاه صخره نوردی

صخره نوردی همانطور که فعالیتی مهیج است می تواند بسیار خطر پذیر باشد، امکان سقوط و افتادن تکه های یخ، سنگ و برف در حین فعالیت وجود دارد و جهت جلوگیری از ایجاد ضربات احتمالی، کلاه صخره نوردی ضروری ترین ابزار صخره نوردی است و در صورت نبود کلاه، صخره نوردی را فراموش کنید.

معرفی ابزار فنی صخره نوردی

هشت فرود

ابزار هشت فرود به صورت 8 انگلیسی طراحی می شود که فقط به عنوان ابزار فرود مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار در هنگام فرود زمانی که فشار زیادی بر فرد و طناب وارد می شود طناب را مهار می کند.

کارابین

کارابین یکی از ابزار فنی های کوهنوردی و صخره نوردی است که در صخره نوردی به عنوان اتصال ابزار هایی نظیر کارگاه، طناب، کلنگ و …. مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام متصل شدن به ابزار صخره نوردی وزن را تحمل می کند که میزان تحمل وزن در بدنه کارابین نوشته می شود.

یومار

یومار ابزاری که به طناب متصل می شود و فرد بجای گرفتن طناب و جهت جلوگیری از لغزندگی از آن استفاده می کند. یومار ها متناسب با فرم دست راست و فرم دست چپ طراحی می شوند.

فی فی هوک

فی فی هوک یا سر رکاب، ابزاری است که در هنگام صعود به هارنس متصل شده تا در صورت نیاز به ابزار میانی متصل شود و صعود را راحت تر نماید.

قرقره

هنگامی که از وزن بالایی برخوردار هستید و یا در هنگام کشیدن طناب دچار مشکل شدید بهتر است از قرقره استفاده کنید.

ریورسو

ریورسو یک ابزار حمایت است  که در سنگ نوردی و صخره نوردی هنگام فرود مورد استفاده قرار می گیرد. ابزار ریورسو از یک طرف توسط کارابین متصل شده و به کمربند هارنس بسته می شود. ریورسو با وجود شیار های V شکل، اصطکاک را افزایش می دهند و ایمنی را هنگام استفاده در یخ نوردی و صخره نوردی یا هنگام کار با طناب های نازک تر افزایش می دهد.

اسلینگ

اسلینگ طنابی کمک کننده ای است که قابلیت اتصال به ابزار و تجهیزات صخره نوردی، کارگاه، دور کمر صخره نورد دارد و همچنین در ایجاد تعادل در بازو های کارگاه یا رد کردن طناب و جلوگیری از شکست طناب مورد استفاده قرارمی گیرد.

رول و مته رول

زمانی که شکاف یا فضای مناسبی جهت اتاصل کارگاه وجود ندارد رول و مته رول مورد استفاده قرار می گیرد و با ایجاد حفره ایی کارگاه به راحتی متصل می شود. قبل از ایجاد حفره از نداشتن شکاف سطح خود مطمئن شوید.

کرول

کرول جز ابزار های صعود و بالا رونده است که عملکردی مشابه یومار دارد اما در واقع ظاهر و کاربرد آن متفاوت تر از یومار می باشد.

گری گری

گرگری یک ابزار حمایت و فرد است که در فرود مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام لغزش یا سقوط طناب، گرگری طناب را متوقف و قفل می کند و با توجه به این امر در واقع ایمنی و سلامت صخره نورد به وجود این ابزار بستگی خواهد داشت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مکان‌های ورزشی