اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395040659595391

با اجرایی شدن قالب جدید صورت های مالی

شبهه ربا درنظام بانکی از بین می رود

کد: 1395040659595391

http://j.mp/28TSm2H

، تهران , (اخبار رسمی): رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با تشریح قالب جدید صورت های مالی بانک ها گفت: این صورت های مالی نظام بانکی را به سمت شفافیت بیشتر سوق داده و شبهه ربوی بودن را نیز از بین می برد.

علی دیواندره ای

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی ، علی دیواندری رییس این پژوهشکده با بیان جزییات تدوین و اجرای صورت های مالی جدید سیستم بانکی، اعلام درآمد مدیران عامل و هیات مدیره بانک‌ها را یکی از مزایای این شیوه عنوان کرد.

وی گفت: بانک‌ها با ابلاغیه بانک مرکزی موظفند صورت‌های مالی را با فرمت جدید تهیه کنند و بر این اساس میزان دریافتی مدیران و هیات مدیره باید در صورت‌های مالی مشخص شود.

دیواندری با تاکید بر این که صورت‌های جدید مالی نظام بانکی تحولی در سیستم بانکی کشور ایجاد می کند، افزود: البته اعلام درآمدها مخصوص دولت یا بخش خصوصی نیست و هر بنگاه عمومی مانند بانک‌ باید از شفافیت لازم برخوردار باشد.

وی ادامه داد: بر اساس استانداردهای جهانی درآمد و دریافتی هیات مدیره باید شفاف باشد بنابراین در فرمت جدید صورت‌های مالی این امر دیده شده است.

دیواندری با بیان این که بانک مرکزی فرم جدید صورت‌های مالی بانک ها را در بهمن ماه گذشته به نظام بانکی ابلاغ کرده است، اظهار داشت: تیرماه فصل برگزاری مجامع است و به همین دلیل موضوع صورت‌های جدید مالی بانک به بحث داغی تبدیل شده است.

پیش بینی بانکداری بدون ربا در صورت های مالی جدید

وی در توضیح فرمت و شکل جدید صورت‌های مالی بانک‌ها، گفت: نحوه تنظیم صورت‌های مالی با اجرای بانکداری بدون ربا مختص ایران بود و از واژه‌هایی همانند حق الوکاله، درآمد و سود مشاع بهره‌گیری می‌کرد در حالی که این واژه‌ها در بانکداری دنیا وجود نداشت.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد: بنابراین عملیات بانکداری بدون ربا با صورت‌های مالی حرفه‌ای حسابداری ترکیب شده بود و به همین دلیل با صورت‌های مالی بانک‌های بین المللی سنخیتی نداشت و قابل تحلیل هم نبود.

دیواندری گفت: بانک مرکزی از سال گذشته طرحی را با همکاری دانشگاه شهید بهشتی، کارشناسان و همچنین پژوهشکده برای ارتقای نظام بانکی آغاز کرد که یکی از بخش‌های آن طراحی صورت‌های مالی نظام بانکی بود.

وی خاطر نشان کرد: برهمین اساس صورت مالی برای عملکرد بانکداری بدون ربا و همچنین صورت مالی متناسب با استاندارد‌های جهانی و منطبق با «IFRS» تهیه شد.

وی ادامه داد: صورت‌های مالی در دنیا از سال‌های گذشته استاندارد شده و تحت عنوان «IFRS» شناخته می‌شود البته سیستم گزارش دهی مالی بین‌المللی فرمتی است که تمام موسسات مالی دنیا اطلاعاتشان را بر اساس آن تهیه می‌کنند و به همین دلیل برای تحلیل‌گران مالی دنیا قابل تحلیل است ضمن اینکه میزان ریسک نیز بر اساس آن تعیین می‌شود.

دیواندری گفت: فرمت تهیه شده در ایران به طور کامل منطبق با «IFRS» نیست اما براساس آن بخش‌های اصلی صورت‌های مالی نظام بانکی می‌تواند گزارش‌دهی شود و بقیه نیز نیازمند انجام اصلاحات در بخش‌های دیگر نظیر نظام مالیاتی است که امری زمان‌بر است.

شکل جدید صورت های مالی بانکی

رییس پژوهشکده پولی و بانکی اظهار داشت: شجاعت بانک مرکزی در ابلاغ فرمت جدید منشاء تحول بزرگی در شفاف ‌سازی و انطباق با استاندارد‌های بین‌المللی کشور خواهد بود.

دیواندری با یادآوری این که این طرح موافقان و مخالفانی دارد، افزود: این فرمت جدید حرکت به سمت استاندارد‌های گزارش‌گری مالی و مورد توافق بانک‌های خارجی، نظام‌های بین‌المللی و سرمایه‌گذاران خارجی است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پژوهشکده پولی و مالی

پژوهشکده پولی و بانکی نخست به عنوان: «مؤسسه تحقیقات پولی و بانکی» و در جایگاه بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ و به دنبال تصویب و اجرای برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور؛ و با توجه به نیاز تمرکز تحقیقات پراکنده در زمینه‎ های پولی، ارزی و بانکی و گسترش آنها با رویکردی کاربردی، در سال1369 تأسیس شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه