اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395042666165391

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی خبر داد

تاخیر در برگزاری مجامع بانک‎های دولتی

کد: 1395042666165391

http://goo.gl/056m7Y

، تهران , (اخبار رسمی): دیواندری گفت: بانک مرکزی و سازمان حسابرسی بر سر فرمت جدید صورت مالی بانک‌ها اختلاف نظر دارند و سازمان حسابرسی باید در این‌باره انعطاف نشان دهد.

علی دیواندر ای

به گزارش اخبار رسمی و به نقل از روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، علی دیواندری در بیان اینکه بانک مرکزی همچنان انتشار صورت‌های مالی سال 94 بانک‌ها براساس فرمت جدید دنبال می‌کند افزود: سازمان حسابرسی می‌گوید بانک مرکزی با ارائه این فرمت جدید استانداردسازی کرده در حالی که این کار جزو وظایف و اختیارات سازمان حسابرسی است.

وی گفت: اما بانک مرکزی معتقد است که این اقدام استانداردسازی نیست و بانک مرکزی به موجب مواد مختلف قانون حق دارد فرمت جدید صورت‌های مالی را تدوین و به شبکه بانکی ابلاغ کند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به ضرورت تفاهم سازمان حسابرسی و بانک مرکزی در این زمینه برای برگزاری هر چه زودتر مجامع بانک‌ها تصریح کرد: مساله پیچیده نیست و به نظر می‌رسد با اندکی انعطاف سازمان حسابرسی این مساله حل خواهد شد البته برای مجمع بانک‌های خصوصی مشکلی نیست و مجوز برگزاری صادر شده است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر هر دو نهاد بر موضع خود پافشاری کنند، نظر کدام یک مقدم بر نظر دیگری خواهد بود، به فارس گفت: بانک مرکزی سیاستگذار و مقررات‌گذار حوزه پولی و بانکی است و به لحاظ حقوقی در مورد اختیاراتش در محدوده نحوه تنظیم صورت‌های مالی ابهامی وجود ندارد.

دیواندری ادامه داد: سازمان حسابرسی هم نقش حاکمیتی برای تدوین استاندارهای حسابداری دارد و نقش دیگرش در مقام حسابرس است که در ایفای این نقشش مانند دیگر موسسات حسابرسی خدمات می‌دهد بنابراین اگر سازمان حسابرسی در مقام حسابرسی بانک‌های دولتی قرار می‌گیرد، وظیفه خود را به عنوان حسابرس و بازرس قانونی مطابق مقررات و مسوولیت در قبال مشتری انجام می‌دهد و در این حال نباید وظیفه تدوین استاندارد و ارائه خدمات حسابرسی را به هم گره زد.

وی در پاسخ به این سوال که هم‌اکنون بانک‌ها براساس کدام فرمت صورت‌های مالی سال 94 را آماده می‌کنند، اظهار داشت: بانک‌های خصوصی براساس فرمت بانک مرکزی این صورت‌ها را آماده کرده‌اند و چند بانک نیز هم‌اکنون این صورت‌ها را به همراه اظهارنظر حسابرس و پس از تایید بانک مرکزی در سامانه کدال قرار داده‌اند و تاکنون نیز مجوز چند مجمع از طرف بانک مرکزی صادر شده‌ است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی تصریح کرد: امیدوارم این مشکل که بیشتر یک سوءتفاهم است تا اختلاف بنیادی با قبول حاکمیت بانک مرکزی در محدوده صورت‌های مالی بانک‌ها از سوی سازمان حسابرسی برای بانک‌های دولتی نیز حل‌وفصل شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پژوهشکده پولی و مالی

پژوهشکده پولی و بانکی نخست به عنوان: «مؤسسه تحقیقات پولی و بانکی» و در جایگاه بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ و به دنبال تصویب و اجرای برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور؛ و با توجه به نیاز تمرکز تحقیقات پراکنده در زمینه‎ های پولی، ارزی و بانکی و گسترش آنها با رویکردی کاربردی، در سال1369 تأسیس شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه