اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395050369815448

از سوی خانه سینما مطرح شد

جشن سینمای ایران و شیوه نوین داوری

کد: 1395050369815448

http://goo.gl/shxJtF

، تهران , (اخبار رسمی): جشن خانه سینما هر ساله روز 21 شهریور ماه همزمان با روز ملی سینما و با هدف انتخاب آثار برتر سال توسط هنرمندان سینما برگزار و به بهترین ‌های سینمای ایران تندیس اهدا می ‌شود.

جوایز سینمایی

به گزارش اخبار رسمی و به نقل از روابط عمومی خانه سینما، هجدهمین جشن سینمای ایران با شیوه ای نوین و به شکل آکادمی برگزار خواهد شد. حضور  تخصصی داوران در رشته های مختلف و حضور اکثریتی اصناف که به معرفی بهترین آثار تولید شده در سال گذشته ی سینمای ایران می انجامد.

اساس داوری در این جشن چنین خواهد بوده  که اعضای هر صنف، داوران خود را انتخاب و در دو دوره  بهترین‌های رشته خود را معرفی خواهند کرد.

این شیوه از داوری نیازمند یک نظام و مدیریت با نگاهی تخصص گرا خواهد بودو  دست اندرکاران جشن هجدهم به دبیری کمال تبریزی  همت به انجام آن گمارده اند به این ترتیب جشن خانه سینما جشنواره نیست، بلکه مراسمی است شبیه اسکار که داوران ، برترین های سینما را از میان تولیدات  سال معرفی کرده و به آنان جایزه می دهد و از این دیدگاه اعتبار خاص خود را دارد.

در نشست خبری سال گذشته جشن خانه سینما همایون اسعدیان دبیر این جشن عنوان کرد که همه‌ی ما می‌دانیم که آیین‌نامه‌ با اشکالات اساسی رو به رو است و امسال درصدد این هستیم که آکادمی جشن خانه سینما که سال‌های قبل وجود نداشت را راه‌اندازی کنیم و با طراحی آیین‌نامه‌ی واقعی و اجرایی این آکادمی، از سال آینده به مرحله‌ی اجرا بگذاریم.

شیوه آکادمی یکی از شیوه های برگزاری جشن های سینمایی در سراسر دنیا است که از اعتبار ویژه ای نیز برخوردار است.

این شیوه دقیق‌ترین شکل داوری و از نظر اجراء سخت‌ترین نوع داوری است. شیوه آکادمی روش متداول در آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا است. در این شیوه بر عکس روند داوری مشورتی داوران که عضو آکادمی هستند همراه با تماشاگران فیلم ها را می‌بینند. این روند یک سال طول می‌کشد و شرط داوری فیلم‌ها اکران آنها است.

اعضای هیات داوری آکادمی از همه تخصص‌ها انتخاب می شوند و در پایان امتیازها جمع بندی می‌شود و بالاترین رأی برنده جایزه خواهد شد.

بسیاری از کشورهای جهان هر ساله یک جشن سینمایی به صورت آکادمی برگزار می کنند که از مشهورترین آنها جایزه اسکار است.

خانه سینمای ایران در هجدهمین جشن خود به شیوه ای نوین روی آورده است که بر اساس حضور اکثریت متخصص پایه گذاری شده است. شیوه ای  که سعی در ساختار شکنی و تحولی بنیادین در نوع داوری تولیدات  اصناف مختلف خانه سینما ایجاد خواهد کرد.

پایه گذاری این شیوه ی نوین در برگزاری نوعی اسکار ایرانی حرکتی دشوار و زمان بر خواهد بود که تنها به یاری اهالی سینما و متخصصین در رشته های گوناگون امکان پذیراست.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خانه سینما

خانه سینما که از زمان آغاز فراخوان فعالیت آن به عنوان محل تجمع صنوف مختلف سینمایی ( 1368 ) تا زمان اعلام تاسیس ( 1372 ) و فعالیت رسمی آن چهار سال طول کشید، اکنون به عنوان یکی از نهادهای صنفی با سابقه و مرتبط با هنر صنعت سینما شهره است .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سینما و تئاتر