کد: 1395051879615844

زمینه سازی سودآوری بنگاه ها، وظیفه دولت است

جای خالی دولت در تامین اعتبار نمایشگاه ها

کد: 1395051879615844

http://goo.gl/D7VDPx

، تهران , (اخبار رسمی): با توجه به گلایه های شرکت های ایرانی، دولت به صورت شفاهی قول داد که هزینه های حضور شرکت های ایرانی را در نمایشگاه های بین المللی تامین کند.

جای خالی دولت در تامین اعتبار نمایشگاه ها

به گزارش اخباررسمی و به نقل از روابط عمومی ابولقاسم شفیعی، رییس انجمن سنگ ایران با اشاره به اینکه تمامی بنگاه های اقتصادی نیازمند حمایت های دولتی برای رسیدن به سوددهی هستند اظهار کرد: با وجود اینکه ایتالیا سالانه 8 میلیارد یورو سنگ صادر می کند اما در همه نمایشگاه ها، هزینه غرفه و هتلینگ صادرکنندگان توسط شرکت ساچه پرداخت می شود اما شرکت های ایرانی مجبورند از هزینه غرفه تا کاتالوگ و تبلیغات و اقامت را خودشان پرداخت کنند.

وی ادامه داد: حضور شرکت های خارجی در نمایشگاه بین المللی سنگ ایران نسبت به دوره های گذشته به طرز چشم گیری افزایش یافته بود، البته حضور شرکت های خارجی به ویژه شرکت های ایتالیایی که در حوزه صنعت سنگ حرف اول را در جهان می زنند از دیگر کشورها بیشتر بود. بعد از ایتالیا، شرکت هایی از چین و پس از آن ترکیه بیشتر غرفه های خارجی را در اختیار داشتند و تعداد شرکت های خارجی در هشتمین نمایشگاه سنگ و تجهیزات آن نسبت به دوره های گذشته 3 برابر شده است.

رییس انجمن سنگ ایران گفت: در مجموع شرکت کنندگان داخلی و خارجی هشتمین نمایشگاه سنگ ایران از برگزاری نمایشگاه رضایت داشتند. دو نمایشگاه اول سنگ در ایران توسط وزارت معادن برگزار شده بود و 2 دوره ماندگار در برگزاری نمایشگاه سنگ بود. پس از آن 2 دوره، هشتمین دوره نمایشگاه به همان کیفیت برگزار شد. البته در هشتمین دوره  8 هزار متر از نمایشگاه را اشغال کرده بودیم که نسبت به 2 دوره اول کاهش یافته بود. در 2 دوره اول رییس جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی وقت برای افتتاح نمایشگاه سنگ آمدند و نمایشگاه از اعتبار بیشتری برخوردار بود.

 

شفیعی با اشاره به عدم حمایت دولت از حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه های خارجی و نقش نمایشگاه های داخلی در بهبود وضعیت تکنولوژیکی صنعت سنگ ایران گفت:  نمایشگاه داخلی برای تامین حداقلی نیازمندی های شرکت های داخلی خوب است. این نمایشگاه فرصتی برای عرضه ماشین آلات و عرضه محصولات ماشین سازها بود و سفارشات خوبی ثبت شد. در این نمایشگاه دولت بطور شفاهی قول داد هزینه حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه های بین المللی را تامین کند. این مسئله از گلایه های شرکت های ایرانی است. با وجود اینکه کشور ایتالیا 8 میلیارد یورو سنگ صادر می کند اما در همه نمایشگاه ها، هزینه غرفه و هتلینگ صادرکنندگان توسط شرکت ساچه پرداخت می شود اما شرکت های ایرانی مجبورند از هزینه غرفه تا کاتالوگ و تبلیغات و  اقامت را خودشان پرداخت کنند.

رییس انجمن سنگ ایران با اشاره به اینکه حضور شرکت های ایرانی در هر نمایشگاه از 50 تا 100 میلیون هزینه دارد گفت: دولت در این زمینه بطور شفاهی قول همکاری داده است و امیدواریم در آینده نزدیک این قول ها در قالب دستور العمل به مرحله اجرا برسد.

هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ ، معدن، ماشین آلات و تجهیزات وابسته با مشارکت 40 شرکت خارجی از جمله ایتالیا، آلمان ، اسپانیا، روسیه در کنار 210 شرکت داخلی، در تیرماه سال جاری برگزار شد تا فرصتی برای عرضه محصولات شرکت های ایرانی و  شروعی برای انتقال دانش فنی و تجهیزات نو برای شرکت های سنگی ایران فراهم شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

انجمن سنگ ایران

تأسیس انجمن سنگ ایران به استناد بند ک ماده 5 قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و با عنایت به صورتجلسه مورخ 20/6/1379 مجمع عمومی موسسین انجمن سنگ ایران و صورتجلسه مورخ 5/7/79 هیئت مدیره انجمن مورد اشاره انجمن سنگ ایران تأسیس و تحت شماره 141 به تاریخ 8/8/79 در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به ثبت رسیده است. در این هفت سال که از تاسیس این تنها تشکل فراگیر صنعت سنگ کشور می گذرد .