اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395052788925448

روزگذشته در خانه سینما با صندوق اعتباری هنر تفاهم شد

سینماگران بیمه می شوند

کد: 1395052788925448

http://goo.gl/8fnEuk

، تهران , (اخبار رسمی): مراسم امضای تفاهمنامه صندوق اعتباری هنر و خانه سینما با حضور منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، خلیل ارجمندی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، اعضای خانه سینما و نمایندگان رسانه ها برگزار شد.

تفاهمنامه صندوق اعتباری هنر و خانه سینما

به گزارش اخبار رسمی به نقل از  روابط عمومی خانه سینما، در این مراسم که عصر رور گذشته (26 مردادماه) در خانه سینما برگزار شد، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما اظهار داشت: اولین ملاقات من با خلیل ارجمندی به حدود یک هفته پیش باز می گردد. این ملاقات به دلیل تلاش همکاران من و اعضای محترم هیات مدیره و مدیرعامل دوره قبل در جهت حل و فصل مسائل بیمه ای خانه سینما بود. ما باید یک روش دائمی برای این بخش از نیازهای همکارانمان در صنوف مختلف پیش بینی کنیم و با روحیه مناسب تلاش کنیم تا به عنوان خدمتگزاران فرهنگ و هنر و بخصوص اهالی سینما کاری انجام دهیم که در دراز مدت امکان بهره برداری از آن باشد.

ما دوست داریم انجام این امور در شأن همکاران ما باشد اما به هر حال باید با کمک یکدیگر فضای مناسبی برای استفاده از صندوق اعتباری هنر ایجاد کنیم.

در ادامه این مراسم خلیل ارجمندی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: وظیفه ذاتی صندوق اعتباری هنر حمایت از هنرمندان و پیگیری یک سری از کارهای حمایتی است ولی همانطور که همه ما در جریان هستیم صندوق اعتباری هنر دچار مشکلات مالی و بدهی شد که این امر باعث شد ما آنچنان که باید نتوانیم خدمتگزاری کنیم اما به هر حال صندوق اعتباری مسیر خود را در این سال ها طی کرد.

اساسا صندوق اعتباری هنر از سال 81 شکل گرفت و از سال 83 شروع به فعالیت کرد و قرار بود بخشی از بیمه تامین اجتماعی و وام های کوتاه مدت پدیدآورندگان آن را تقبل کند. این پدیدآورندگان شامل هنرمندان، روزنامه نگاران و نویسندگان بود اما باید بگویم زمانی که ما صندوق را تحویل گرفتیم بالغ بر 50 میلیارد بدهی داشت و مشخص نبود که اعضای آن هنرمند هستند و یا نه.

حدود یک و سال و نیم زمان برد تا ما این صندوق را پالایش کنیم و در این بین مشخص شد که 6 هزار نفر شرایط عضویت در آن را ندارند. ما در سال های اول انرژی زیادی برای این کار گذاشتیم البته این امر باعث شد که در سال های اول دیگر عضوگیری نکنیم.

معاونت های مختلف در وزارت ارشاد که پیش از آن از طریق وام به ما کمک می کردند از ابتدای این دولت حتی یک ریال هم به این صندوق کمک نکردند. با همه این اوصاف در حال حاضر کارکرد صندوق اعتباری هنر قانونی شده و فارغ از هرگونه نظر شخصی عمل می کند.

صندوق درباره ماهیت هنرمندان نظری نمی دهد و مرجع ما در این رابطه خانه سینما است. این را هم باید بگویم که امروز ما بدهی های جاری خود را پرداخت کرده ایم و آن بدهی های قبلی به صورت قسط بندی در 14 قسط در حال پرداخت است که ما تاکنون 4 قسط آن را پرداخت کرده ایم به طوری که از اوایل سال 96 این بدهی به طور کامل تسویه می شود.

از همان اول قرار بود صندوق اعتباری هنر روی پای خود بایستد زیرا از نظر ما اگر قرار است هنر و هنرمند مستقل باشد باید اقتصاد آن هم از استقلال برخوردار باشد به همین دلیل ما از همان روز اول موضوع اقتصاد و فرهنگ و هنر را در دستور کار قرار دادیم.

از دیگر کارهایی که ما انجام دادیم این است که پیش از این بسیاری از وام ها به جای هنرمندان به کارکنان دولت پرداخت می شد که ما آن وام ها را از این افراد پس گرفتیم. البته در دوره های اول سوءبرداشت هایی از حمایت صندوق  بوجود آمده بود به این شکل که دوستان فکر می کردند دولت به صندوق پولی پرداخت می کند. آنها خواستار این بودند که این پولها به خانه سینما اعطا شود که ما این شبهه را به دوستان توضیح دادیم و برطرف کردیم.

در حال حاضر صندوق اعتباری هنر 4 هزار عضو مربوط به خانه سینما دارد البته ما در دو سال گذشته به بسیاری از هنرمندان کمک کردیم اما این کمک ها را رسانه ای نکردیم.

منوچهر شاهسواری درباره این بخش از صحبت های ارجمندی گفت: واقعیت این است که ممکن است بخش عمده ای از همکاران ما در سینما از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نباشند اما آنچه که مهم است این است که سینمای ما در طول 37 سال گذشته به تاریخ هنر این کشور محصولات زیادی ارائه کرده است. هر کسی در هر کجا و به هر دلیلی این محصولات سینمایی را انکار کند وجود خود را انکار کرده است.

مدیرعامل خانه سینما افزود: ما همه تلاش خود را می کنیم تا شأنیت و حیثیت هنرمندانمان حفظ شود. امیدوارم از امروز شرایط لازم برای حفظ شأنیت اعضای 32 صنف خانه سینما در تمام وجوه با امضای این تفاهمنامه فراهم شود.

در پایان این مراسم تفاهمنامه صندوق اعتباری هنر و خانه سینما با حضور ابراهیم مختاری (رییس)، محمدرضا موئینی (نایب رییس)، سید مهدی خادم (عضو)، عبدالله اسفندیاری (بازرس) جامعه اصناف سینمای ایران، منوچهر شاهسواری (مدیرعامل)، ناصر عنصری (قائم مقام مدیرعامل) خانه سینما، روسا و اعضای شوراهای مرکزی تشکل ها و داوران هجدهمین جشن بزرگ سینمای ایران به همراه خلیل ارجمندی (مدیرعامل صندوق اعتباری هنر) امضا شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خانه سینما

خانه سینما که از زمان آغاز فراخوان فعالیت آن به عنوان محل تجمع صنوف مختلف سینمایی ( 1368 ) تا زمان اعلام تاسیس ( 1372 ) و فعالیت رسمی آن چهار سال طول کشید، اکنون به عنوان یکی از نهادهای صنفی با سابقه و مرتبط با هنر صنعت سینما شهره است .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سینما و تئاتر