کد: 13950628130180009

محدودیت واردات روغن خام برداشته شد

کد: 13950628130180009

https://goo.gl/BiMOGO

، تهران , (اخبار رسمی): درحالی‌که در اردیبهشت‌ماه سال جاری التزام ثبت سفارش واردات 20 نوع روغن و دانه‌های روغنی برداشته‌شده بود، در مکاتبات اخیر وزارت جهاد کشاورزی با سازمان توسعه تجارت قیدشده است، واردات هیچ‌کدام از دانه‌های روغنی و روغن خام نیاز به ثبت سفارش ندارد.

محدودیت واردات انواع روغن خام و دانه‌های روغنی برداشته شد+ اسناد

به گزارش اخباررسمی به نقل از فودنا، وزارت جهاد کشاورزی  واردات انواع دانه های روغنی و روغن خام به کشور را بدون نیاز به ثبت سفارش مجاز و آزاد اعلام کرد.

در نامه قائم‌مقام بازرگانی وزارت جهادت کشاورزی به مقام مقام وزیر صنعت افرادی که متقاضی استفاده از تخفیفات تعرفه‌ای نیز هستند می‌توانند با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و خرید دانه‌های تضمینی از تخفیفات تعرفه‌ای استفاده کنند.

بنابراین گزارش واردات دانه‌های روغنی و و روغن خام نیاز به ثبت سفارش ندارد و واردکنندگان می‌توانند بر اساس شرایط تعرفه‌ای جدید(میزان تعرفه واردات بالا رفته است) اقدام به واردات  این محصولات به هر میزان که می‌خواهند و بدون سقف، اقدام به واردات کنند.

بنابراین گزارش، دی‌ماه سال گذشته بود که وزارت جهاد کشاورزی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در راستای اجرای سیاست حمایت از تولید دانه‌های روغنی در داخل و تنظیم بازار، به ازای خرید هر کیلوگرم انواع دانه‌های روغنی از کشاورزان به قیمت تضمینی، برای متقاضیان اخذ مجوز واردات روغن، مجوز واردات چهار کیلوگرم انواع روغن خام صادر می‌شود.»

بر این اساس، حقوق ورودی دانه،روغن خام و روغن خام پالم در صورت خرید دانه های روغنی به قیمت تضمینی از محل تولید داخل با تایید وزارت جهاد کشاورزی بع ترتیب به 5 درصد، 10 درصد و 26 درصد کاهش می‌یابد. 

بنابراین گزارش وزارت جهاد کشاورزی طرح خود اتکایی دانه‌های روغنی را برای 10 سال آینده و رسیدن به خودکفایی 70 درصد در تولید دانه های روغنی با محوریت کلزا را در دستور کار خود دارد در این شرایط اخذ مجوز و ثبت سفارش از وزارت جهاد کشاورزی برای واردات 20 نوع روغن و دانه‌های روغنی  را در اردیبهشت‌ماه سال جاری و اکنون برای کلیه دانه‌های روغنی و روغن خام  برداشته است.

بنابراین گزارش وزارت جهاد کشاورزی، اردیبهشت‌ماه  نیز اعلام کرده بود: «عناوین تعرفه‌ای واردات بادام‌زمینی، مغز نارگیل، دانه کتان، هسته میوه نخل، دانه پنبه، دانه روغن کرچک، دانه کنجد، دانه خردل، دانه خربزه، گل رازک، دانه اقاقیا، روغن بادام‌زمینی و اجزای آن، روغن‌زیتون و اجزای آن، روغن نخل و اجزای آن، روغن نارگیل، روغن خام تخم کتان و اجزای آن، روغن خام ذرت و اجزای آن، روغن کرچک و اجزای آن، روغن کنجد و اجزای آن و روغن جلا و اجزای آن نیازی به اخذ مجوز قبل از ثبت سفارش از وزارت جهاد کشاورزی ندارد».

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شبکه خبری صنایع غذایی ایران فودنا

فودنا نخستین شبکه خبری صنایع غذایی ایران است که فعالیت خود را در زمینه­ ی اطلاع­ رسانی متمرکز کرده است و از سال 1384تاکنون بخش عمده توان و نیروی خود را در زمینه­ ی اطلاع ­رسانی صنایع غذایی به کار گرفته است.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.