اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951016215076681

۸ راه عالی برای بهبود حافظه‌

کد: 13951016215076681

https://goo.gl/oJ6MYb

، تهران , (اخبار رسمی): آخرین کاری که انجام دادید چه بود؟ اگر یادآوری آن برایتان سخت است، چه بسا باید کاری برای آن انجام دهید. حافظهٔ شما یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که می‌توانید داشته باشید.

۸ راه عالی برای بهبود حافظه‌

به گزارش اخبار رسمی به نقل از تناسب اندام، کافیست تصور کنید چه می‌شود اگر فراموش کنید چه کسی هستید، کجا زندگی می‌کنید و معمولاً چه کاری انجام می‌دهید. این امر می‌تواند شما را در هم بشکند. برخی افراد به خاطر فراموش کاری دچار سانحه شده‌اند، اما بیشتر اوقات، افراد وسایل خود را به خاطر حافظهٔ بدشان جا می‌گذارند. 

شاید تصور کنید که حافظهٔ شما با پیر شدن مرتبط است. احساس می‌کنید دارید حافظه‌تان را به خاطر سنتان از دست می‌دهید. با اینکه سن یک فاکتور است، اما باز هم برخی افراد وجود دارند که مسن شده‌اند و همچنان دقیق و هوشیار هستند. آن‌ها موفق شده‌اند بسیاری از چیز‌ها را به خاطر بسپارند و سبک زندگیشان به آن کمک کرده است. اگر شما نیز دوست دارید حافظه‌تان را بهبود ببخشید، مواردی وجود دارند که می‌توانید انجام دهید. 

۸ راه عالی برای بهبود دادن حافظه‌تان
۱- هر شب به اندازهٔ کافی بخوابید

آیا می‌دانید کم خوابیدن به صورت مداوم، برای سلامتیتان زیان آور خواهد بود؟ حتی اگر احساس می‌کنید که دارید تمام تلاشتان را می‌کنید تا کار خود را انجام دهید، ممکن است در انجام آن کند‌تر شوید، چون کم خوابی باعث کند‌تر شدن شما در فکر کردن و انجام سایر کارهای روزمره خواهد شد. هنگامی که می‌خوابید، به نورون‌های شما کمک می‌کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و این می‌تواند به بهبود حافظه کمک کند. 

حتی چرت زدن هم می‌تواند ایده آل باشد چون می‌تواند باعث شود افراد حس سرزندگی بیشتری داشته باشند. اگر احیاناً شما هم در خواب شبانه مشکل دارید، برخی درمان‌های خانگی وجود دارند که می‌توانید انجام دهید. 

یک فنجان شیر گرم بنوشید تا کمک کند بهتر بخوابید. 

سعی کنید ذهنتان را از رویدادهای استرس زا، که ممکن است باعث بیقراریتان شوند، خالی کنید. 

پیش از خوابیدن، از خوردن هر چیزی که کافئین دارد، بپرهیزید. 

۲- آیتم‌ها را به هم ربط بدهید تا نکته‌ها را به یاد بیاورید

لحظاتی وجود خواهند داشت که از شما خواسته می‌شود کلماتی را حفظ کنید یا شرایط خاصی را به یاد بیاورید، اما شما قادر به انجام آن نیستید. هنگامی که شرایط یا کلمات را به مواردی ربط می‌دهید، جستجوی مجدد حافظه، برای مغزتان ساده‌تر خواهد بود. داشتن یک تصویر ملموس در ذهنتان، تفاوت‌ها و تغییرات زیادی ایجاد خواهد کرد. به هر تصویری که کمک می‌کند کلمه یا وضعیت را بیشتر به خاطر بیاورید، فکر کنید. حتی اگر قرار است این تصور خنده دار باشد، در یادآوری بهتر کمک خواهد کرد. این، دلیل آن است که چرا گاهی اوقات برخی چیز‌ها را به رویدادهایی ربط می‌دهید که واقعاً در زندگیتان تفاوت ایجاد کرده‌اند، به عنوان مثال ممکن است گل‌ها را به گل سینه‌ای که قبلاً گرفته بودید ربط دهید. 

۳- کمی ورزش کنید

بسیاری از مردم اینگونه می‌پندارند که فقط افرادی ورزش می‌کنند که می‌خواهند وزن کم کنند و ورزیده و متناسب شوند، اما در واقع، ورزش کردن می‌تواند فواید بیشتری برای بدن داشته باشد. صرف نظر از توانایی افزایش متابولیسم، ورزش کردن با حافظه مرتبط دانسته شده است. وقتی تمرین می‌کنید، جریان خون به مغزتان را افزایش می‌دهید و البته، حافظه‌تان را بهبود می‌بخشید. شما می‌توانید شنا، دو، دویدن آهسته یا هر فعالیتی که معتقدید کمک خواهد کرد تا ورزش مورد نیازتان را داشته باشید، انجام دهید. 

اگر ناچارید کارهایی انجام دهید که به هماهنگی دست و چشم نیاز دارند، این کار می‌تواند برای مغز سودمند باشد و می‌تواند به مدت حدود ۱۰ دقیقه یا بیشتر انجام شود. در مورد ورزش کردن، ۳۰ دقیقه در هر روز توصیه می‌شود تا هیپوکامپ (که به محلی معروف است که خاطره در آن ذخیره می‌شود) توسعه پیدا کند. 

۴- چند کاره بودن را کنار بگذارید

برخی افراد به چند کاره بودن افتخار می‌کنند. آن‌ها به اینکه می‌توانند کارهای مختلفی را همزمان انجام دهند افتخار می‌کنند، اما اگر در مورد آن فکر کنید، آیا چند کاره بودن‌‌ همان قدر که به نظر می‌رسد، خوب است؟ وقتی چند کار را همزمان انجام می‌دهید، توجه کامل خود را به کاری که انجام می‌دهید، معطوف نمی‌کنید. اگر کارهای بسیاری را به طور همزمان انجام دهید، مثل پخت و پز و شستشوی ظرف‌ها، می‌دانید که قرار است یک جای کار خراب شود. یادتان باشد که در دراز مدت، انجام همزمان کار‌ها فقط سرعت شما را کاهش می‌دهد. 

در هر زمان فقط یک کار انجام دهید. حتی اگر عجله دارید، یادتان باشد اگر با یک کار شروع کنید و آن را پیش ببرید، می‌توانید وظایفتان را سریع‌تر انجام دهید. می‌توانید کاری را که دارید انجام می‌دهید، به خودتان بگویید، در نتیجه فراموش نخواهید کرد. اگر می‌دانید که بعداً کلید‌هایتان را فراموش خواهید کرد، با صدای بلند به خودتان بگویید آن را کجا گذاشته‌اید، این کار کمک می‌کند تا آن را بهتر یادآوری کنید. 

از انجام همزمان کار‌ها به هر شکل، به خصوص هنگامی که رانندگی می‌کنید دست بکشید، چون هنگامی که در جاده هستید، به تمرکز کامل احتیاج دارید. 

۵- دسته بندی کنید

اگر دوست دارید چیز‌ها را بهتر به یاد بیاورید، می‌توانید انواع مختلف آیتم‌ها را در یک حافظه قرار دهید. به عنوان مثال، اگر یک لیست خرید دارید و نسبتاً طولانی است، اما آن را در منزل جا گذاشته‌اید، بهترین کار این است که تمام آیتم‌ها را در یک دسته که با یکدیگر شباهت دارند، قرار دهید. به عنوان مثال، در دستهٔ «گوشت» می‌توانید تمام چیزهایی که در آن قرار داده‌اید را به خاطر بیاورید. یادآوری بر اساس دسته بندی به شما این امکان را می‌دهد هیچ یک از جزئیات را از دست ندهید. همچنین می‌توانید شروع کنید به یادآوری حرف اول آیتم‌هایی که در لیست قرار داده‌اید، چون این کار نیز می‌تواند به شما کمک نماید. 

۶- محل خود را سر و سامان دهید

مهم نیست که آیا لازم است خانه یا میز دفترتان یا هر دو را مرتب کنید. چیزی که اهمیت دارد این است برای مرتب کردن هر چیزی وقت می‌گذارید. وقتی خودتان چیز‌ها را مرتب می‌کنید، به یادآوری بهتر چیز‌ها گرایش پیدا خواهید کرد. می‌دانید که یک آیتم را کجا قرار داده‌اید و آن دیگری را کجا گذاشته‌اید. حتماً جای مخصوصی داشته باشید که بتوانید همیشه کلید‌هایتان را آنجا قرار دهید. عادت کنید زمانی که از کلید‌ها استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را آنجا قرار دهید تا به عادت همیشگی شما تبدیل شود. 

تعداد حواس پرتی‌هایی را که ممکن است باعث فراموشیتان شوند، محدود کنید. اگر در به یادآوری اینکه برخی وسایلتان را کجا گذاشته‌اید مشکل دارید، می‌توانید ابتدا آن‌ها را روی کاغذ بیاورید، در نتیجه بهتر شروع به یادآوری آن‌ها خواهید کرد. همچنین می‌توانید زندگیتان را با داشتن یک برنامه از کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، سر و سامان بدهید. می‌توانید فهرست‌هایی درست کنید و مواردی را که به پایان رسانده‌اید، خط بزنید. 

۷- استرس را از زندگیتان حذف کنید

آیا می‌دانید زمانی که احساس استرس یا ناراحتی دارید، گرایش بیشتری به فراموش کردن دارید؟ به این دلیل است که وقتی استرس روی دوش شما سنگینی می‌کند، کار کردن را سخت‌تر می‌دانید. وقتی دچار استرس یا افسردگی می‌شوید، دارید سلول‌های مغزیتان را تخریب می‌کنید، در نتیجه باعث می‌شود بیشتر احساس کند ذهنی و افسردگی کنید. برای حذف استرس از زندگیتان، می‌توانید برخی تکنیک‌های تنفسی را انجام دهید، که کمک می‌کنند آرام شوید و باعث می‌شوند بفهمید که لازم است کار‌ها را، منظم انجام دهید. از افراد یا وضعیت‌هایی که باعث می‌شوند استرس پیدا کنید، دوری کنید. همیشه باید اجازه دهید افراد سمی از زندگیتان بیرون بروند. 

شادی‌هایتان را با کسانی که دوستشان دارید، به اشتراک بگذارید. وقتی با آن‌ها پیوند برقرار می‌کنید، تمایل خواهید داشت که کمتر احساس استرس کنید و مشکلات فعلیتان را فراموش کنید. کاری انجام دهید که حالتان را بهتر می‌کند. آیا معمولاً وقتی خرید می‌کنید احساس خوبی دارید؟ شاید اینگونه باشد، اما اگر محدودیت مالی دارید، نگاه کردن به وی‌ترین مغازه‌ها نیز می‌تواند عالی باشد. 

۸- غذای مناسب بخورید

وقتی غذایی می‌خورید که برای شما خوب است، می‌توانید از قبل انتظار آن را داشته باشید که حافظه‌تان شروع به بهتر شدن کند. اگر دائماً غذای ناسالم بخورید و اگر همیشه غذایی بخورید که برای شما خوب نیست، واقعاً فکر می‌کنید حافظه‌تان بهتر خواهد شد؟ به خاطر داشته باشید چیزی که می‌خورید، در ظاهرتان مشهود خواهد بود. حتی اگر الان آشکار نباشد، طی چند سال، به خصوص هرچه پیر‌تر می‌شوید، شروع به رخ دادن خواهد کرد. 

از محصولات غذایی که سرشار از قند هستند بپرهیزید. حتی اگر احساس می‌کنید انرژی کافی ندارید، نباید سراغ نوشابه‌های گازدار بروید چون محصولات غذایی دیگری وجود دارند که کمک می‌کنند احساس بهتری داشته باشید. به دنبال غذایی باشید که غنی از آنتی اکسیدان‌ها هستند چون سمومی که می‌توانند باعث بیماری‌های مختلف شوند، به سادگی از بدن دفع خواهند شد. غذای پرچربی را که معمولاً می‌خورید، کنار بگذارید، چون بدن چربی را ذخیره می‌کند و جریان یافتن خون از مغز را نیز سخت‌تر می‌سازد. در نتیجه، می‌تواند سد راه حافظه گردد. 

دنبال غذایی باشید که سرشار از ویتامین‌های مورد نیاز بدن است. ویتامین C به بهبود چابکی مغزتان معروف است، پس به دنبال میوه‌هایی باشید که می‌توانید به رژیم غذاییتان اضافه کنید. از طرف دیگر، ویتامین B به یک تقویت کنندهٔ طبیعی مغز مشهور است. می‌توانید میزان مصرف قارچ‌ها و میوه‌های بدون هسته را زیاد کنید تا به مقدار مناسب ویتامین دست پیدا کنید. 

آووکادو را به برنامه غذاییتان اضافه کنید، به ویژه اگر سس مایونز دوست دارید و به یک چیز خامه‌ای نیاز دارید که بتواند طعم شگفت انگیزی هم داشته باشد. همچنین آووکادو می‌تواند ریسک ابتلا به آلزایمر را نیز کاهش دهد. با همهٔ این نکاتی که اشاره شد، شما می‌توانید راه‌های مختلفی دربارهٔ اینکه چگونه می‌توانید حافظه‌تان را بهبود ببخشید، پیدا کنید. آیا همچنان نکات دیگری در ذهن دارید که دوست دارید با ما در میان بگذارید؟ آزادانه آن را مطرح کنید تا سایر افراد نیز از آن آگاه شوند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مجله تناسب اندام

می‌خواهید اندام زیبایی داشته باشید؟ یا اینکه نگران سلامتی‌تان هستید؟ مجله‌ اینترنتی تناسب اندام، همه‌ اطلاعاتی که برای رسیدن به تناسب اندام و سلامتی به آنها احتیاج دارید را به زبانی ساده و به دور از اصطلاحات تخصصی فراهم می‌کند تا سرزندگی، شادابی، و سلامتی را به شما هدیه دهد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سلامت و زیبایی