اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951020217526681

حقایقی در مورد رژیم غذایی یویو

کد: 13951020217526681

https://goo.gl/kWmpde

، تهران , (اخبار رسمی): چرخه وزن به معنای کاهش و افزایش وزن به طور مکرر است. هنگامی که چرخه وزن، نتیجه یک رژیم غذایی باشد، اغلب رژیم غذایی یویو نامیده می‌شود.

حقایقی در مورد رژیم غذایی یویو

به گزارش اخبار رسمی به نقل از تناسب اندام، چرخه وزن می‌تواند از کاهش‌ها و افزایش‌های وزن کوچک (۲ تا 4.5 کیلوگرم در هر چرخه) تا تغییرات بزرگ در وزن (۲۳ کیلوگرم یا بیشتر در هر چرخه) متغیر باشد.

برخی تغییرات، چرخه وزن را با برخی خطرات سلامتی مرتبط دانسته‌اند. برای جلوگیری از خطرات بالقوه، اکثر کار‌شناسان توصیه می‌کنند که بزرگسالان چاق برای دستیابی به یک وزن سالم‌تر و حفظ آن، عادات غذا خوردن سالم و فعالیت بدنی منظم را در پیش بگیرند. بزرگسالان غیر چاق نیز باید سعی کنند وزنشان را از طریق غذا خوردن سالم و فعالیت بدنی منظم ثابت نگه دارند. 

اگر من وزن از دست رفته را دوباره به دست بیاورم، آیا از دست دادن مجدد آن، سخت‌تر نخواهد شد؟ 

فردی که به طور مکرر وزن اضافه و کم می‌کند، نباید نسبت به فردی که سعی دارد برای اولین بار وزن کم کند، مشکل بیشتری در رسیدن به وزن سالم و حفظ آن داشته باشد. اکثر مطالعات نشان می‌دهند که چرخه وزن بر میزان سوخت و ساز یک فرد سرعتی که در آن، بدن غذا را برای انرژی می‌سوزاند، تاثیر نمی‌گذارد. براساس این یافته‌ها، چرخه وزن نباید بر موفقیت تلاش‌های کاهش وزن بعدی تاثیر بگذارد. با این حال سوخت و ساز بدن هر کس با بالا رفتن سن، کند می‌شود. علاوه بر این، افراد مسن‌تر اغلب نسبت به زمانی که جوان‌تر بودند، کمتر از لحاظ جسمی فعال هستند. صرفنظر از سن شما، تبدیل فعالیت بدنی منظم و همچنین عادات غذا خوردن سالم به بخشی از زندگیتان، به کاهش وزن کمک خواهد کرد و سلامت کلی را بهبود می‌بخشد. 

آیا چرخه وزن باعث خواهد شد نسبت به زمانی که اصلا رژیم نگرفته بودم، چربی بیشتر و عضله کمتری داشته باشم؟ 

ثابت نشده که چرخه وزن، مقدار بافت چربی در افرادی که وزنشان را کم و مجددا زیاد می‌کنند، افزایش دهد.

محققان دریافته‌اند که پس از یک چرخه وزن، کسانی که به وزن اولیه‌شان بر می‌گردند، به اندازه قبل از چرخه وزنشان دارای چربی و بافت عضلانی خالص هستند. افرادی که در طول چرخه وزن ورزش می‌کنند، در واقع ممکن است عضله زیاد کنند. برخی مردم نگران هستند که چرخه وزن می‌تواند چربی بیشتری در اطراف ناحیه شکمیشان اضافه کند.

افرادی که معمولا به جای لگن، ران‌ها و باسن (گلابی شکل)، در ناحیه شکمشان چربی اضافه دارند (سیب شکل)، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و فشار خون بالا قرار دارند. با این حال مطالعات درنیافته‌اند که پس از یک چرخه وزن، مردم نسبت به قبل از چرخه وزن، چربی بیشتری دور شکمشان خواهند داشت. 

آیا چرخه وزن برای سلامت من، مضر است؟ 

برخی مطالعات نشان می‌دهند که چرخه وزن ممکن است خطر ابتلا به برخی مشکلات سلامتی را افزایش دهد. این‌ها شامل فشار خون بالا، کلسترول بالا و بیماری کیسه صفرا هستند.

برای بزرگسالانی که چاق نیستند و مشکلات سلامتی مرتبط با وزن ندارند، کار‌شناسان توصیه می‌کنند که برای اجتناب از هرگونه خطرات سلامتی بالقوه مرتبط با چرخه وزن، یک وزن سالم را حفظ کنند. با این حال بزرگسالان چاق برای بهبود سلامت کلی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی باید به تلاش برای رسیدن به یک کاهش وزن متعادل ادامه دهند. از دست دادن و به دست آوردن مجدد وزن، در صورتی که به خودتان اجازه دلسرد یا افسرده شدن دهید، ممکن است یک اثر روانی منفی داشته باشد. چرخه وزن نباید دلیلی برای احساس شکست باشد.

در عوض، دلیلی برای تمرکز مجدد روی ایجاد تغییرات طولانی مدت در رژیم غذایی و سطح فعالیت بدنی شما برای کمک به حفظ وزنی است که از دست می‌دهید. 

آیا داشتن اضافه وزن، سالم‌تر از چرخه وزن است؟ 

به طور دقیق مشخص نیست که آیا چرخه وزن باعث مشکلات سلامتی می‌شود یا نه. با این حال بیماری‌های مرتبط با چاقی، بسیار معروف هستند. این‌ها عبارتند از فشار خون بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع ۲، انواع خاصی از سرطان، آرتروز و بیماری کیسه صفرا.

ریسک ابتلا به بیماری در بزرگسالان چاق یا دارای اضافه وزن، یکسان نیست. اینکه آیا شما مرد هستید یا زن، مقدار و محل تجمع چربیتان و سابقه خانوادگی شما از بیماری‌ها، همگی در تعیین خطر ابتلای شما به بیماری نقش دارند. با این حال کار‌شناسان معتقدند که حتی یک کاهش وزن نسبتا کم ۱۰ درصد از وزن بدن در طول یک دوره حدودا ۶ ماهه می‌تواند سلامت یک بزرگسال چاق یا دارای اضافه وزن را بهبود ببخشد. 

نتیجه گیری

به تحقیقات بیشتری در مورد اثرات چرخه وزن، نیاز است. در عین حال اگر شما چاق یا دارای اضافه وزن هستید و از مشکلات سلامتی مرتبط با وزن رنج می‌برید، سعی کنید با دستیابی به یک کاهش وزن متوسط، سلامتتان را بهبود ببخشید. اگرچه چرخه وزن ممکن است بر ریسک ابتلا به بیماری اثر داشته باشد اما مشکلات سلامتی جدی ناشی از چاقی، به وضوح قابل درک هستند. اگر لازم است که وزن کم کنید، باید آماده باشید که به تغییرات مادام العمر در عادات غذا خوردن و فعالیت جسمانیتان متعهد شوید. اگر شما یک فرد چاق یا دارای اضافه وزن با مشکلات سلامتی مرتبط با وزن نیستید، وزنتان را حفظ کنید. برای کنترل وزن و ارتقاء سلامتتان، بر پذیرش عادات غذا خوردن سالم و انجام فعالیت فیزیکی منظم، تمرکز کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مجله تناسب اندام

می‌خواهید اندام زیبایی داشته باشید؟ یا اینکه نگران سلامتی‌تان هستید؟ مجله‌ اینترنتی تناسب اندام، همه‌ اطلاعاتی که برای رسیدن به تناسب اندام و سلامتی به آنها احتیاج دارید را به زبانی ساده و به دور از اصطلاحات تخصصی فراهم می‌کند تا سرزندگی، شادابی، و سلامتی را به شما هدیه دهد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سلامت و زیبایی