اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951102224035889

از سوی مقامات رسمی کشورهای مختلف انجام شد

تسلیت جهانی درپی حادثه ساختمان پلاسکو

کد: 13951102224035889

https://goo.gl/z9NQVs

، تهران , (اخبار رسمی): در پی حادثه ناگوار فروریختن ساختمان پلاسکو، مقام ها و شخصیت های جهانی با ارسال پیام های جداگانه ای با حادثه دیدگان این رخداد تلخ ابراز همدردی کردند.

تسلیت جهانی درپی حادثه ساختمان پلاسکو

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان اتش نشانی ، مقامات کشورهای مختلف نیز با انتشار بیانیه، پیام توئیتری، پیام به مردم و مقامات ارشد کشورمان اعلام کردند که از بروز این حادثه شوکه شدیم.
پاکستان
ابراز همدردی نخست وزیر پاکستان با دولت و ملت ایران
در پی وقوع حادثه اندوه بار آتش‌سوزی و فروریزی ساختمان پلاسکو در تهران، نخست‌وزیر پاکستان در پیامی با دولت و ملت ایران ابراز همدردی کرد.
محمد نواز شریف در این پیام که توسط دفتر نخست وزیری این کشور منتشر شده است، ضمن ابراز اندوه و ناراحتی در پی وقوع این حادثه و کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنان مان به نمایندگی از دولت و ملت پاکستان، با دولت و ملت ایران ابراز همدردی کرده است.
روسیه
در همین زمینه وزیر موقعیت های اضطراری فدراسیون روسیه شهادت شماری از ماموران آتش نشانی در واقعه آتش سوزی و ویرانی ساختمان پلاسکو در تهران را به وزیر کشور ایران تسلیت گفت.
در پیام ابراز همدردی "ولادیمیر یوچکوف" با ملت ایران و خانواده قربانیان که در پایگاه وزارت موقعیت های اضطراری روسیه انتشار یافته، آمده است: فداکاری شماری از ماموران آتش نشانی ایران، نشانه ادای دین به وظیفه خود است. ما از بروز این واقعه شوکه شدیم و ضمن ابراز تاسف فراوان، اندوه خود را اعلام می کنیم.
انگلیس
همچنین " توبیاس الوود" معاون خاورمیانه و آفریقایی وزیر خارجه انگلیس و «نیکولاس هاپتون» سفیر لندن در تهران نیز با حادثه دیدگان آتش سوزی و سقوط ساختمان پلاسکو تهران ابراز همدردی کردند.
در همین زمینه «توبیاس الوود» در صفحه توییتر خود نوشت: شنیدن خبر آتش سوزی شدید و سقوط ساختمان(پلاسکو) در تهران، غم انگیز است.
این مقام ارشد وزارت خارجه انگلیس تاکید کرد: با همه حادثه دیدگان ابراز همدردی عمیق می کنم.
همچنین «نیکولاس هاپتون» سفیر لندن در تهران هم در پیام توئیتری با حادثه دیدگان آتش سوزی و سقوط ساختمان پلاسکو تهران ابراز همدردی کرد.
وی نوشت: مرگ غم انگیز تعدادی از شهروندان در حادثه سقوط ساختمان(پلاسکو) در نزدیکی سفارت لندن در تهران، بسیار غم انگیز است.
سفیر انگلیس تاکید کرد: با همه حادثه دیدگان ابراز همدردی می کنم.
گفتنی است آتش نشانی شهر لندن هم روز پنجشنبه با بستگان و دوستان آتش نشانانی که در جریان آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو دچار سانحه شده اند، ابراز همدردی کرد.
آتش نشانی شهر لندن در یادداشتی که در صفحه توئیترش منتشر کرد، عنوان نمود: فکر ما نزد بستگان و دوستان آتش نشان هایی است که در جریان آتش سوزی و فروریختن ساختمانی در تهران جان باخته اند.
ابراز همدردی الکساندر کارلین: ای کاش می توانستم به آتش نشانها کمک کنم
الکساندر کارلین پرافتخارترین فرنگی کار تاریخ کشتی جهان در پیامی حادثه تلخ آتش سوزی ساختمان پلاسکوی تهران را تسلیت گفت.
فرنگی کار افسانه ای کشتی روسیه و دارنده 12 مدال طلای جهان و المپیک خطاب به مردم ایران گفت: ابراز همدردی من را که از صمیم قلبم است بپذیرید. به خاطر از دست رفتن مردم زیادی در حادثه آتش سوزی تهران به شدت ناراحت هستم و با احساسات شما و همچنین دوستان و خانواده های جانباختگان ابراز همدردی کرده و آنرا درک می کنم. ای کاش راهی بود تا می توانستم به آتش نشان ها کمک کنم. من برای آنها دعا خواهم کرد. قلب من آکنده از درد و تالم است.
فرانسه
همچنین سفارت فرانسه در تهران هم روز پنجشنبه در توئیتی با ملت ایران و خانواده های قربانیان حادثه ساختمان پلاسکو، ابراز همدردی کرد.
ترکیه
در پی حادثه ناگوار فروریختن ساختمان پلاسکو، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه هم پنجشنبه شب با ارسال پیامی به حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، کشته شدن شماری از شهروندان کشورمان در سانحه ساختمان پلاسکو در تهران را تسلیت گفت.
همچنین «بینالی یلدریم» نخست وزیر و «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه نیز پنجشنبه شب با ارسال پیامی به «اسحاق جهانگیری» معاون اول ریاست جمهوری اسلامی ایران و وزیر امور خارجه ایران، درگذشت عده ای از شهروندان کشورمان در حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو را تسلیت گفتند.
نخست وزیر ترکیه در پیام خود برای درگذشتگان غفران الهی و برای آسیب دیدگان آرزوی بهبودی نموده است.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز با ارسال پیامی به «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، درگذشت عده ای از شهروندان ایران در حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو را تسلیت گفت.
وزارت امور خارجه ترکیه هم با انتشار بیانیه ای جان باختن شماری از شهروندان در حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو تهران را به کشور ایران تسلیت گفت.
در اطلاعیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: با کمال تاسف از جان باختن شمار زیادی از شهروندان ایرانی در حادثه آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو در نزدیکی سفارت کشورمان در تهران مطلع شدیم.
برای جان باختگان این حادثه طلب رحمت داشته و به دولت و مردم کشور دوست و برادر ایران، به ویژه نزدیکان جانباختگان تسلیت گفته و برای مصدومین آرزوی سلامتی داریم.
همچنین «یوسف بیازیت» رئیس گروه دوستی پارلمان ترکیه با ایران هم در تماس تلفنی با «محمد ابراهیم طاهریان فرد» سفیر جمهوری اسلامی ایران، به مناسبت حادثه ساختمان پلاسکو در تهران که طی آن شماری از ماموران آتش نشانی کشورمان شهید شدند، ابراز همدردی کرد.
وی در این گفت وگو از کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان ایرانی ابراز تاسف کرد و به خانواده جان باختگان حادثه تسلیت گفت و از درگاه الهی برای آنها طلب آمرزش کرد.
صربستان
"تومیسلاو نیکولیچ" رئیس جمهوری صربستان نیز طی پیامی برای دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به مناسبت حادثه دلخراش فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران ضمن ابراز تسلیت از سوی خود و ملت صربستان با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.
الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس در پیامی به حسن روحانی همتای ایرانی خود، شهادت شماری از آتش نشانان ایرانی در آتش سوزی و ویرانی برج پلاسکو را تسلیت گفت.
گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان هم روز جمعه تلفات جانی حادثه متجمع تجاری پلاسکو تهران را به دولت و مردم ایران تسلیت گفت.
آمریکا، کالیفرنیا
در پی این حادثه غم انگیز، «جری گرای» رئیس اداره آتش نشانی شهر «ردینگ» ایالت کالیفرنیا آمریکا هم حادثه آتش سوزی و سقوط ساختمان پلاسکو تهران را غم انگیز توصیف کرد.
گرای در صفحه توییتر خود با انتشار تصویری از آتش نشانان در محل این حادثه، نوشت: روز پنجشنبه شمار زیادی از آتش نشانان و شهروندان تهرانی که برای نجات افراد محبوس در زیر آوار تلاش می کردند، به طرز غم انگیزی جان باختند.
ساختمان تجاری پلاسکو در محدوده خیابان جمهوری تهران حدود ساعت 8 صبح روز پنجشنبه 30 دی ماه دچار حریق شد که پس از حدود سه ساعت، 15 طبقه ساختمان بطور کامل تخریب شد و فرو ریخت.
فلسطین: ابراز همدردی حماس با خانواده‌های شهدای آتش‌نشان ایرانی
جنبش مقاومت اسلامی «حماس» جان باختن جمعی از نیروهای جان برکف آتش‌نشان در حادثه تاسف بار ریزش برج پلاسکو در تهران را تسلیت گفت.
خالد قدومی» نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران با صدور بیانیه ای با خانواده های قهرمانان آتش نشان ایرانی که در این حادثه تلخ جان خود را از دست دادند، همدردی کرد.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
در جنبش مقاومت اسلامی حماس از همان لحظات اول وقوع آتش سوزی در برج پلاسکو در تهران، این واقعه دردناک را دنبال می کردیم و از صفحات تلویزیون شاهد جانفشانی نیروهای امدادی آتش نشانی بودیم؛ تا این که ناگهان برج ریزش کرد و خبر دار شدیم که تعدادی از این نیروهای جان برکف زیر آوار گرفتار شده و جان خود را از دست داده اند.
ضمن ابراز تاسف عمیق خود از وقوع چنین حادثه ناگواری، از طرف ملت فلسطین و جنبش مقاومت اسلامی حماس، همدردی خود را با خانواده های داغدیده اعلام می کنیم و جان باختن این عزیزان را به بازماندگان و همکاران آنها و ملت شریف ایران تسلیت و تعزیت می گوییم و برای این دلاور مردان از درگاه خداوند رحمت و علو درجات و برای مجروحان این حادثه نیز شفای عاجل را مسالت داریم.
ایرلند
ابراز همدردی آتش نشان های شهر دوبلین ایرلند با حضور در سفارت ایران
آتش نشان های شهر دوبلین ایرلند با حضور در سفارت کشورمان و اهدای یک دسته گل به شکل پرچم ایران با ملت ایران ابراز همدردی کردند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی

وظایف سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی به شرح زیر تعیین شده است:‌ 1- ارتباط، ‌همکاری، هماهنگی و مشورت با مراکز علمی، نظامی، پزشکی و سایر سازمان‌ها و اشخاص مربوطه. 2- تعیین صلاحیت فنی و امکانات شرکت‌های خصوصی و دولتی با عنوان‌های مختلف، اعم از طرح‌ایمنی یا شارژ کننده و فروشنده و سازنده ماشین‌ها، قطعات، ادوات و تجهیزات مختلف مربوط به امور‌ایمنی و نجات و آتش‌نشانی در سطح جامعه. 3- اشاعه و به کارگیری رشته‌های ورزشی بین کارکنان سازمان، مخصوصاً نیروهای عملیاتی، به منظور تقویت و آمادگی جسمانی و بالابردن روحیه افراد که لازمه‌این حرفه است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1357 تا پایان سال 1368 مجموعه آتش‌نشانی رشد سریعی داشت و مجموع‌ایستگاه‌ها به 26‌ایستگاه اطفاء‌حریق و 7‌ایستگاه امداد و نجات رسید. با گسترش فعالیت شهرداری تهران در سال‌های اخیر و لزوم گسترش فضاهای‌ایمن و تعمیق و تعمیم فرهنگ‌ایمنی، ‌در سطح شهر تهران، برنامه‌هایی اصولی همچون آموزش شهروندان و‌ایجاد ساخت و سازهای مناسب و مقاوم در برابر زلزله و مطابق با استانداردهای جهانی در دستور کار قرار گرفت و‌این رویه کماکان ادامه دارد. هنوز هم‌این تعداد‌ایستگاه تکافوی نیازهای کلانشهری چون تهران را نمی کند. بنابراین، گسترش شبکه‌ایستگاه‌ها و آموزش شهروندان، همچنان درحال پیگیری است. کما‌این که 10‌ایستگاه جدید آتش‌نشانی درحال ساخت بوده و تعداد شهروندانی که برای مقابله با حریق و حوادث غیر مترقبه دیگر آموزش دیده‌اند، ‌از 800 هزار نفر در سال 1379 به چندین میلیون نفر درسال جاری رسیده است. طبق قانون، درشرایط عادی محدوده عمل آتش‌نشانی هر شهر و منطقه، همان شهر و در داخل محدوده همان منطقه است، ‌اما در شرایط اضطراری، با هماهنگی از طرف مقام ذیصلاح و نیاز مراکز همجوار، فعالیت سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی مرز و محدوده مشخصی ندارد و مأموران آن مؤظف هستند درهر کجا که ضرورت اقتضا کند، به انجام وظیفه بپردازند. تجهیز آتش‌نشانی به سیستم«GIS» از مدتی پیش، ‌برای نخستین بار درکشور و حتی در سطح خاورمیانه، سامانه امداد و نجات سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران موفق به کسب مجوز از شورای تأمین استان به منظور استفاده از سیستم «GIS» اطلاعات مسکن شده است که تاکنون به طور انحصاری در اختیار مرکز مخابرات شهر تهران بود. از آنجا که سرعت در عملیات و اقدامات امداد و نجات و کوتاه کردن زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشان به محل حادثه، بزرگ ترین دغدغه سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران است، بهره مندی از فناوری‌ها و تکنولوژی روز دنیا تأثیر زیادی بر بهبود عملکرد سیستم امداد و نجات، خصوصاً برای کلان شهری چون تهران دارد و به همین دلیل شورای تأمین استان به تجهیز سازمان آتش‌نشانی به سیستم «GIS» که سال‌هاست در کلان شهرهای توسعه یافته دنیا مورد استفاده ستادهای فرماندهی نیروهای امداد و نجات قرار می‌گیرد، ‌موافقت کرده و درآینده نزدیک‌این سیستم در ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران نصب خواهد شد. عملکرد سیستم «GIS» چنین است که به محض تماس حادثه دیده با تلفن 125، ‌نشانی محل تماس گیرنده، ‌بر روی نقشه GIS مشخص و همزمان زنگ خطر نزدیک ترین‌ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه، به صدا در می‌آید. صرفه جویی در استفاده از نیروی انسانی، ‌سرعت عمل، ‌کاهش خسارات مالی و جانی، ‌کاهش احتمال خطای ستاد فرماندهی و دقت بیشتر در یافتن نشانی و کروکی محل حادثه، ‌از دیگر مزایای بهره مندی از‌این سیستم است. به گفته رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران، از آنجا که تا چند وقت دیگر مجموعاً 120‌ایستگاه آتش‌نشانی مجهز به ناوگان امداد و نجات خواهد شد، ‌زمان حضور نیروهای آتش‌نشان در محل آتش‌سوزی‌ها به سه دقیقه، ‌که مطابق با استانداردهای جهانی است، کاهش می‌یابد. ناگفته پیداست‌این استاندارد با درنظرگرفتن وسعت تهران، انبوه جمعیت، تراکم ساختمان‌ها و ازدحام ترافیک در معابر شهری، ‌رکوردی بی نظیر برای نیروهای امدادی تهران در سطح جهان قلمداد خواهد شد. روز ملی آتش‌نشانی درکشور ما، که بیش از 160 سال سابقه آتش‌نشانی دارد و‌این امر حکایت گر توجه به‌ایمنی، حداقل طی 5/1 قرن گذشته است، برای ارتقاء‌ایمنی و افزایش مصونیت مردم و جامعه در برابر آسیب‌های ناشی از حوادث (اعم از طبیعی و غیر طبیعی)‌ روز هفتم مهر ماه به عنوان روز آتش‌نشانی تعیین شده و به دلیل آن که درهیچ جامعه‌ای نمی توان به‌ایمنی، به صورت صد در صد دست یافت، ‌کارشناسان معمولاً از اصلاحاتی نظیر «ارتقاء‌‌ایمنی» و «سطح پیشرفت‌ایمنی» استفاده می‌کنند و سطح پیشرفت‌ایمنی را در رابطه تنگاتنگ با توسعه می‌دانند و با هدف حداکثر کردن سطح پوشش‌ایمنی، ‌هدف دستیابی به حداکثر توسعه را تعقیب می‌کنند و با‌این نگرش می‌توان گفت هدف از نامگذاری روز هفتم مهر ماه به عنوان روز ملی‌ایمنی و آتش‌نشانی، تلاش برای تبدیل توجه به‌ایمنی به یک فرهنگ در کشور است. چند توصیه و یادآوری ستاد فرماندهی آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی تهران بزرگ، ‌به صورت 24 ساعته با 60 خط تلفن 125 در خدمت شهروندان است و کم و بیش سایر شهرستان‌ها نیز از امکانات مشابهی برخوردارند و مأموران آتش‌نشانی در تمام ساعات شبانه روز آماده‌اند تا دقایقی بعد از وقوع حادثه آتش‌سوزی، در هر نقطه‌ای از شهرهای مختلف، در اسرع وقت خود را به محل حادثه برسانند. سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی تهران، ‌ضمن توصیه به شهروندان برای رعایت ضوابط و استانداردهایی که می‌تواند از وقوع حوادث مختلف پیشگیری کند. نکاتی را پیوسته به ساکنان شهرهای مختلف یادآوری کرده که اهم آن‌ها به شرح زیر است: 1- هنگام تماس با تلفن 125 آدرس محل حادثه را به صورت کامل و به ترتیب خیابان اصلی، خیابان فرعی، کوچه و پلاک شهرداری به ستاد فرماندهی اعلام کنید و چنانچه محل حادثه دریکی از بزرگراه‌ها واقع است، ‌جهت حرکت و علامت مشخصه محل را، ‌که باعث تسریع در یافتن آدرس می‌شود، اعلام کنید. 2- ضمن‌این که شماره تلفن 125 را به خاطر می‌سپارید، ‌در منازل به کودکان و سالمندان خانواده و در کارگاه‌ها، ‌کارخانجات و سایر واحدهای شغلی شماره 125 را به کلیه کارکنان بیاموزید و برای احتیاط روی دستگاه تلفن، یا جایی که به راحتی درمعرض دید باشد بنویسید، تا در شرایط اضطراری، اولین نفری که متوجه وقوع حادثه می‌شود، بتواند مأموران سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی را در جریان قرار دهد. 3- حوادثی که سازمان آتش‌نشانی توانایی پوشش دادن آن‌ها را دارد، عبارت است از:‌هر نوع آتش‌سوزی، محبوس شدن افراد زیر آوار ساختمان، داخل آسانسور یا خودروهای تصادفی، سقوط درخت، سقوط اشیاء از بلندی یا اشیایی که در معرض سقوط قرار دارد و ممکن است درصورت سقوط لطمات مالی و جانی‌ایجاد کند، ‌سقوط در چاه، ‌کانال آب، ‌رودخانه، ‌سد و استخر، ‌همچنین رویارویی با گازگرفتگی در چاه و قنات، ‌حوادث ناشی از سیل و آبگرفتگی، ‌خطر ناشی از حضور یا حمله حیوانات وحشی و موذی، حوادث ناشی از چرخ گوشت‌های خانگی یا صنعتی، ‌حلقه‌های فلزی، ‌تسمه نقاله، دستگاه برش، سوختگی‌های ناشی از اسید ‌ها یا آب جوش و روغن‌های داغ، ‌ریزش چاه، ریزش ساختمان، ‌ریزش معدن و.... ضمناً کلیه واحدهای آتش‌نشانی درسطح کشور، پیوسته آماده ارائه نظریات کارشناسی، ‌مشاوره‌ایمنی و پاسخگویی به پرسش‌های هموطنان عزیز هستند و شایسته است تلفن‌های ادارات آتش‌نشانی منطقه سکونت یا محل کار خود را تهیه کنید و در اختیار داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید از راهنمایی و مشاوره کارشناسان سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی بهره مند شوید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

شهر و جامعه | تبلیغات و روابط عمومی