اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951106226595757

سامانه جامع مصوبات شورای شهر تهران رونمایی شد

کد: 13951106226595757

https://goo.gl/OT5T7A

، تهران , (اخبار رسمی): با رونمایی از سامانه جامع مصوبات شورا اعضای شورا بر لزوم اجرا و ادامه این امر تاکید کردند و این سامانه را گام مهمی در جهت تحقق حقوق شهروندی دانستند.

سامانه جامع مصوبات شورای شهر تهران رونمایی شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران در سیصد و بیست و سومین جلسه شورا از سامانه جامع مصوبات رونمایی شد.
پرویز سروری رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران به عنوان مسئول اجرای این سامانه گفت: یک خبر خوش در روزهای تلخ شهروندان دارد بیان می شود ، بعد از سال ها تلاش امروز توفیق رونمایی از سامانه جامع مصوبات را پیدا کردیم .
وی ادامه داد: سامانه جامع مصوبات یکی از آرزوهای دیرین شورا را محقق می کند و افزایش دسترسی نمایندگان و تسهیل دسترسی مردم را نسبت به مصوبات شورا در پی خواهد داشت.
وی در تشریح عملکرد این سامانه افزود: در این سامانه امکان دسترسی به مصوبات چه بر اساس موضوع و چه بر اساس کلمه مرتبط فراهم خواهد بود .
سروری تصریح کرد: با استفاده از این سامانه امکان تشخیص مصوبات معتبر و غیر معتبر فراهم می آید و به احتمال فراوان در آینده ایجاد مصوبات جامع نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.
رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران افزود: با استفاده از سامانه جامع مصوبات از پراکندگی موضوع جلوگیری می شود و نماینده شورا می تواند به صورت مستقیم به موضوع مورد اشاره خود دسترسی داشته باشد.
وی ادامه داد: در این سامانه تمام مصوبات دیوان عدالت اداری که در رابطه با مصوبات شورا داده شده قرار داده خواهد شد هم چنین قوانین و مقررات در موضوعات مرتبط تا به این طریق نمایندگان شورا بتوانند به همه موضوعات دسترسی پیدا کنند.
سروری اظهار داشت: این سامانه قابلیت این را دارد که به صورت یک سامانه ملی و کشوری استفاده شود.
سروری خاطر نشان ساخت: با این سامانه از وضع مصوبات تکراری جلوگیری خواهد شد و نیز شرایط برای اصلاح مواد مصوبات قبلی نیز به سهولت فراهم خواهد آمد.
وی افزود: در حال حاضر قریب به 4 هزار مصوبه در این سامانه بار گزاری شده است و با 8 مولفه امکان دسترسی به مصوبات وجود دارد که در برنامه های تکمیلی این مولفه ها به 27 مولفه افزایش خواهند یافت. این در شرایطی است که با سامانه می توان تشخیص داد که چه کمیسیونی در لوایح به عنوان کمیسیون اصلی بوده اند و اینکه طرح های دو فوریتی ، یک فوریتی و عادی از هم قابل تشخیص خواهد بود.
سروری خاطر نشان ساخت: در این سامانه دیگر نیاز نیست که برای پیدا کردن یک تبصره از مصوبه کل متن خوانده شود بلکه با ایجاد ساختار متنی می توان موضوع تبصره را جستجو کرد.
وی افزود: این سامانه می بایست همواره به روز باشد چرا که هر روز مصوبات جدیدی به تصویب می رسد و شورا می بایست در قالب یک طرح این سامانه را تکلیف کند تا هم برای این دوره و هم برای شوراهای بعدی قابل دسترسی و اجرا باشد که فواید بسیاری در پی خواهد داشت.
در ادامه جلسه اعضای شورای اسلامی شهر تهران نقطه نظرات خود نسبت به این سامانه و نیز اصلاحاتی که می تواند در آن صورت گیرد را ایراد نمودند.
احمد حکیمی پور: این سامانه انقطاع شورا با دوره ماقبل خود را از بین می برد
رییس کمیته میراث فرهنگی شورا گفت: یکی از مشکلاتی که ما در شورا با آن روبرو بودیم انقطاع شورا از دوره قبل خود بوده و این سامانه می تواند در جهت رفع این مشکل به کار آید.
وی افزود: امیدوارم این سامانه ادامه دار باشد و مقدمه ای باشد بر اجرای سامانه جامع نظارت.
حکیمی پور گفت: عمده مشکل ما این است که ما یک موضوع را به تصویب می رسانیم اما اجرای آن پیگیری نمی شود و این سامانه می تواند سرآغازی باشد بر پیگیری اجرای مصوبات در جهت تحقق آنها.
عبدالحسین مختاباد: این سامانه گامی در جهت تحقق حقوق شهروندی خواهد بود
رییس کمیته هنری شورا نیز گفت: اجرای این سامانه گامی در جهت تحقق حقوق شهروندی است و امیدواریم به سمتی رویم که شهروندان دیگر مجبور نباشند برای اخذ مجوز ها سرگردان ادارات شوند و از منزل خود و از طریق چنین سامانه هایی بتوانند از وضعیت ساختمان خود مطابق با مصوباتی که وضع شده آگاهی یابند.
مختاباد با تاکید بر اینکه باید دسترسی شهروندان به این سامانه به سهولت فراهم شود تا مشخص شود که چه میزان این مصوبات عملی شده یا نه گفت: از این سامانه باید در جهت احصا مغایرت ها در مصوبات و آیین نامه نیز استفاده شود.
معصومه آباد: کد های مفهومی در سامانه معیار جستجو باشد
رییس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای سخنان خود گفت: بر اساس آخرین اخبار از بودجه 120 میلیارد تومانی آتش نشانی از محل در آمد های پایدار تا کنون 70 میلیارد تومان محقق شده و 4 میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.
وی ادامه داد: ابهامی که در عملکرد این سامانه وجود دارد این است که کدهای جستجو نباید بر اساس کلمه باشد.
وی افزود: به عنوان نمونه در موضوع ایمنی ما مصوباتی داریم که در رابطه با گود برداری است و لفظ ایمنی هم در آن به کار نبرده شده اما مفهوم ایمنی دارد و در دسته مصوبات ایمنی قرار می گیرد لذا می بایست در این سامانه جستجو بر اساس کد های مفهومی نیز لحاظ شود.
محمد سالاری: سامانه جامع مصوبات در راستای آگاهی رسانی به مردم باشد
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: این سامانه اقدام بسیار خوبی است و ای کاش در 15 سال گذشته نسبت به ایجاد آن اقدام می شد چرا که یک نیاز برای شورا بوده و هست.
وی ادامه داد: آنچه باید مورد اهمیت قرار گیرد این است که دسترسی به این سایت نباید به صورت هدفمند برای مدیران باشد. اتفاقی که در سامانه شهرداری افتاده و دسترسی به صورت هدفمند برای مدیران است.
وی ادامه داد: با این کار شفاف سازی انجام نمی شود و با اینکه سامانه شهرداری یک سامانه خوب است اما هدف قرار دادن مدیران برای دسترسی راهبرد مناسبی نیست.
سالاری اضافه کرد: ایجاد این سامانه اقدام خوبی است و باید در راستای منافع شهروندان و آگاهی رسانی به آنان و نیز ایجاد شفافیت باشد که این موارد چیزی جز تحقق حقوق شهروندی نخواهد بود.
اقبال شاکری: جایگاه ساختاری سامانه باید مشخص شود
رییس کمیته عمران شورا در ابتدای سخنان خود با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو گفت: در این حادثه آتش نشانی به هر که دستش رسیده اخطار داده و حتی مانوری هم در ساختمان انجام داده بوده است اما گوش شنوایی نبوده.
وی در ارتباط با سامانه جامع مصوبات نیز گفت: در این سامانه باید آنچه که در مصوبات ارائه می شده در سامانه پیش بینی شود.
اقبال شاکری افزود: دریافت گزارش های شهرداری (سه ماه - شش ماه – سالانه ) ، تعیین تکلیف جایگاه سامانه در اداره مصوبات تمهید شود.
وی افزود: بررسی طرح ها و لوایح از جنبه یک فوریتی یا عادی و بررسی دو فوریتی باید قبل از ارائه با سامانه طی یک آیین نامه داخلی تصویب شود.
محمد مهدی تندگویان: سامانه مرجعی برای تولید مصوبات جدید در راستای اصلاح مصوبات قبلی
نایب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا نیز گفت: یکی از اشکالاتی که ما داریم مطابقت و مغایرت مصوبات با قوانین است. در این راستا این سامانه می بایست تبدیل شود به سامانه ای در جهت تولید مصوبات جدید برای اصلاح مصوبات قبلی.
وی ادامه داد: وقتی مصوبه ای به تصویب می رسد با چندین مصوبه همگون است و یا مغایرت دارد و لذا این ها باید پایش شوند و مصوبه ای جدید تولید شود.
تندگویان افزود: ایجاد وحدت رویه مصوبات شورا و قوانین شهرداری می تواند یکی از ماموریت های سامانه جامع مصوبات باشد. این سامانه باید مرجعی برای برای تولید مصوبات جدید در راستای اصلاح مصوبات قبلی باشد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شورای اسلامی شهر تهران

شورای اسلامی شهر تهران جایگاهی حقوقی است که 31 عضو آن از طریق رای مستقیم مردم انتخاب می شوند. وظیقه شورای شهر قانون گذاری و نظارت بر عملکرد مدیریت شهری را بر عهده داشته و یکی از مهمترین وظایف موردی آن انتخاب شهردار برای مدت 4 سال است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه