اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951201237035383

صد روز 100 اقدام در بورس تهران

توسعه یافتگی بازار سرمایه با ابزار مشتقه

کد: 13951201237035383

https://goo.gl/56sqBV

، تهران , (اخبار رسمی): نقش ابزارهای مشتقه در تامین نیازهای سرمایه گذاران و فعالان بازارهای مالی در سال های اخیر غیرقابل انکار بوده و نشان از کارایی و توسعه یافتگی بازار است.

توسعه یافتگی بازار سرمایه با ابزار مشتقه

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی شرکت بورس تهران، حسن قالیباف اصل مدیر عامل بورس تهران، در راستای طرح "صد روز 100 اقدام" در یادداشتی مهمترین اقدامات انجام شده در بورس تهران را تشریح کرده است که متن آن را در ادامه می خوانید:

بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه معتقدند وجود چنین ابزارهایی، ریسک سرمایه گذاری در بازار را کاهش داده است و در نهایت باعث می شود نه تنها سرمایه‌ گذار خارجی، بلکه سرمایه‌ گذاران داخلی هم اقبال لازم و پرشوری نسبت به بازار داشته باشند. اهمیت و کارایی ابزارهای مشتقه در پوشش ریسک، متنوع سازی سبد سرمایه گذاری و بهبود فرآیند کشف قیمت دارایی ها به اندازه ای است که حجم معاملات آن بسیار بیشتر از بازارهای نقدی گزارش می شود.

بورس اوراق بهادار تهران به عنوان بورس پیشتاز در بازار سرمایه کشور همواره در صدد طراحی و معرفی ابزارهای نوین مالی با رعایت موازین شرع و همچنین با توجه به نیاز فعالان بازار بوده است. از جمله این تلاش ها می توان به راه اندازی بازار قراردادهای آتی سهام در سال 1389 و نیز قراردادهای اختیار معامله سهام در سال 1395 اشاره کرد. راه اندازی بازار اختیار معامله، نقطه عطفی در بازار سرمایه ایران قلمداد می شود.

با تصویب دستورالعمل بازار قراردادهای اختیار معامله سهام توسط هیات مدیره سازمان بورس در تاریخ17 /09/ 95 ، بازار قراردادهای اختیار معامله خرید سهام روی سهام 3 شرکت، درتاریخ 28 /09 /95 به طور رسمی افتتاح شد. در تاریخ 26 /10/ 95 نیز بازار قراردادهای اختیار معامله فروش بر روی سهام شرکت های مذکور آغاز به کار کرد. از ابتدای دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله تا اواسط بهمن ماه، بیش از 22 هزار قرارداد به ارزش 38 میلیارد ریال معامله شده است.

بورس تهران در زمینه آموزش و توسعه دانش مشتقات مالی اقدامات گسترده ای را تا به حال انجام داده است. تهیه سوالات متداول و بروشورهای آموزشی در بخش قراردادهای آتی و اختیار معامله سهام، برگزاری دوره های آموزشی در سطوح مختلف کارگزاران و عموم سرمایه گذاران، آسیب شناسی دوره ای ابزارهای فوق و بهبود رویه های اجرایی از جمله اقداماتی است که در گذشته انجام شده و همچنان با جدیت پیگیری می شود. بازخورد شرکت کنندگان در این دوره ها نشان داده است که سطح دانش خوبی در بین فعالان بازار در خصوص ابزارهای مشتقه و به ویژه قراردادهای اختیار معامله سهام وجود دارد و این جای بسی خرسندی است.

توسعه بازار مشتقه از اولویت های بورس تهران بوده و به همین منظور، واحدی مستقل در خصوص ابزارهای نوین مالی ایجاد شده است. همچنین تشکیل کمیته های تخصصی با حضور متخصصان این بازار، تلاش برای ارتقای سامانه های معاملاتی و بهبود دستورالعمل ها و رویه های مربوط در کنار برگزاری دوره های آموزشی و اطلاع رسانی به موقع همواره مدنظر بورس تهران بوده است.

در سال گذشته با تلاش همکاران در بورس تهران، مصوبه قراردادهای آتی و اختیار معامله سبد سهام در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح شد و در نهایت موفق به دریافت مصوبه این دو ابزار جدید در بازار شدیم. دستورالعمل های مربوط نیز تهیه و ارسال شده است و امیدواریم بتوانیم در سال جاری قراردادهای آتی سبد سهام را به بازار ارائه کنیم. همچنین از جمله اقدامات مهم دیگر بورس تهران، دریافت تایید کمیته محترم فقهی در خصوص فروش استقراضی سهام بوده است که با اجرایی شدن آن انتظار می رود توسعه بازار مشتقات نیز با سرعت بیشتری صورت گیرد.

تاکید می شود توسعه بازار مشتقه، کمک به رشد و ارتقای بازار سرمایه ایران در عرصه جهانی بوده و نیازمند مشارکت تمامی فعالان بازار است. از این رو مشارکت اساتید، کارگزاران و متخصصان این حوزه، در فرهنگ سازی و آموزش به سرمایه گذاران و بهبود رویه های اجرایی، مثمر ثمر خواهد بود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت بورس اوراق بهادار تهران

بورس اوراق بهادار تهران در بهمن‌ماه سال 1346 بر پایه قانون مصوب اردیبهشت‌ماه 1345 تأسیس شد. دوران فعالیت بورس اوراق بهادار را می‌توان به چهار دوره تقسیم کرد: دوره نخست (1357-1346)، دوره دوم (1367-1358)، دوره سوم (1383-1368) و دوره چهارم (از 1384 تاکنون)

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه