اطلاعات تماس
  • 021284*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139801283614011566

کاری از تیم خبری عصر ایران

گفتگو با بنیانگذار مدیریت کاربردی در ایران

کد: 139801283614011566

http://bit.ly/2GBnHeK

، تهران , (اخبار رسمی): عصر ایران به بهانه انتشار اولین پکیج جامع آموزش مدیریت کاربردی در ایران در نمایشگاه کسب و کار، مصاحبه‌ای با مهندس ارشیا دکامی بنیانگذار مدیریت کاربردی در ایران ترتیب داد که خلاصه آن در ادامه بیان شده است.

گفتگو با بنیانگذار مدیریت کاربردی در ایران
گفتگو با بنیانگذار مدیریت کاربردی در ایران

آقای دکامی، مدیریت چیست؟ اصلا چرا هر جا می‌رویم می‌گویند مدیریت؟

مدیریت واقعا چیز عجیبی است و با تمام مشاغلی که می‌شناسید کاملا متفاوت است. وقتی در جایگاه مدیر قرار می‌گیرید انتظارات بسیاری از شما می‌رود و قرار است نقش‌های زیادی را در آنجا بازی کنید.

باید قدرتمند باشید، رهبر باشید، نوآور، انگیزه دهنده، سیاستمدار، قاضی، شانه‌ای برای گریه کردن، عمو، عمه و خاله‌ای دلسوز، دیپلمات، جادوگر (برای افزایش جادویی حقوق)، حامی، منجی، همه چیزدان و صدها نقش دیگر که قطعا با آنها برخورد داشته‌اید را باید بازی کنید.

و جالب اینکه شما مسئول عده‌ای از افراد می‌شوید که شاید شما در انتخاب‌شان دخالتی نداشتید، ممکن است دوست‌شان نداشته باشید و اشتراکی هم با آنها نداشته باشید آنها هم ممکن است شما را دوست نداشته باشند اما شما موظفید از آنها بهترین بهره‌وری کاری را بخواهید.

اما با تمام این تفاسیر مدیریت قواعدی دارد که فرقی ندارد مسئول یک نفر باشید یا هزار نفر، برای همه یکسان است و از آنجایی که مدیریت علمی است که به روانشناسی و فرهنگ جامعه مرتبط است لذا در جوامع مختلف دنیا قواعد مختلفی جاری است. ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و ضروری است قواعد خاص مدیریت در ایران را بیاموزیم. استفاده صرف از دانش مدیریت کشورهای دیگر بدون بومی سازی همین می شود که در مدیریت در ایران می بینیم. اغلب کتابها فقط ترجمه ای دقیق از منابع اصلی هستند.

گفتید بومی سازی و قواعد خاص مدیریت در ایران، چرا از شما به عنوان بنیانگذار مدیریت کاربردی در ایران یاد می کنند و اصلا این مدیریت کاربردی واقعا چیست؟

ببینید من، حدود 10 سال پیش، زمانی که به عنوان مدیر، در صنایع ایران کار می‌کردم به دنبال آموزش‌های مدیریتی زیادی رفتم اما از آنجایی که من در حال کار بودم متوجه شدم آموزش‌ها اغلب تئوری هستند و فضای واقعی کسب‌وکار و سازمان‌های ایرانی را به خوبی درک نمی‌کنند و برای من خیلی سخت بود که بتوانم خیلی سریع مطالب را در کارم استفاده کنم. چون اعتقاد دارم که مدیریت را هم مانند هر تخصصی دیگر باید یاد گرفت. تنها شغلی در ایران که همه فکر می‌کنند تخصصش را دارند مدیریت است. شما به هر کسی که بگویید بیا مدیر باش با سرعت قبول می‌کند اما اگر کار تخصصی پیشنهاد دهید خیلی‌ها قبول نمی‌کنند و قبول هم کنند ابتدا می‌روند آموزش‌های آن را می‌گذرانند.

بر همین اساس واژه مدیریت کاربردی را ساختم و تصمیم گرفتم تحقیقات جامع و مفصلی در مورد مدیریت کاربردی در ایران انجام دهم. سال‌ها در صنایع و سازمان‌های مختلف مشغول به مدیریت شدم. روش‌های مختلفی را تست کردم، روش‌هایی را ابداع کردم، مشکلات صنایع و سازمان‌های ایرانی را از نزدیک لمس کردم، نیازهای‌شان را بررسی کردم و تعدیل نیرو کردم، استخدام کردم، اخراج کردم، با تعطیلی‌ها دست و پنجه نرم کردم، همزمان با خارجی‌ها و ایرانی‌ها کار کردم و تفاوت‌ها را درک کردم، با افراد زیادی که در هزار توی مدیریت گیر افتاده بودند برخورد کردم و در تمام این مدت مدیریت کاربردی در حال شکل‌گیری بود و هر روز جان تازه‌ای می‌گرفت و در نهایت در سال 95 پا به عرصه وجود گذاشت و آموزش‌های مدیریت کاربردی در ایران با محتوای متناسب با فرهنگ ایرانی آغاز شد. به مدت دو سال این آموزش‌ها برای صدها مدیر ارشد کسب و کار ایرانی آموزش داده شد.

می‌دانیم استقبال خیلی خوبی از کلاس‌ها و مطالب شما می‌شود خود ما هم زمان‌های زیادی مطالب شما را می‌خوانیم و استفاده می‌کنیم یک جورایی انگار در محیط کار ما هستید اینقدر مطالب به مشکلات‌مان نزدیک است. چرا اینطور است؟

واقعیت این است که من می‌دانستم که کارگاه‌هایی خاص با محتوای خاص و بسیار کاربردی طراحی کردم و انتظار استقبال را داشتم. چون خودم سال‌ها مدیریت کردم و تجارب زیادی در این زمینه دارم. و همیشه گفته‌ام مدیریت را باید کسانی آموزش بدهند که خودشان مدیریت کرده باشند کسانی که مدیریت نکرده باشند واقعا نمی‌توانند درک درستی از مدیریت داشته باشند. ولی متاسفانه بسیار می‌بینیم افرادی که مدیریت آموزش می‌دهند ولی خودشان یک روز هم مدیریت نکرده‌اند. همچنین بسیاری از تکنیک‌های ابداعی خودم را سال‌ها تست کرده بودم و بازخوردهای بسیار عالی دریافت کرده بودم. لذا می‌دانستم محتواها تئوری محض مدیریت که اغلب در حال ارائه هستند نیست. و از آنجایی که این دوره‌ها به صورت کوتاه مدت طراحی شده بودند. قطعا جذابیت بالایی برای افراد داشت. من به مدت 10 سال در سایت شخصی خودم و چهار سال در کانال مدیریت کاربردی تجاربم را در زمینه مدیریت کاربردی در ایران می‌نوشتم و استقبال خوبی می‌شد. به طوری که مطالبم بارها و بارها توسط منابع دیگر بازنشر می‌شدند و دست به دست می‌چرخید.

می‌توانید به طور خلاصه عناوین بخشی از این دوره‌های آموزش مدیریت کاربردی را بگویید؟

ببینید مهارت‌های زیادی هستند که باید یک مدیر در ایران داشته باشد که ما تاکنون 12 دوره آموزش مدیریت را آماده کرده‌ایم و به ترتیب اضافه خواهند شد. ولی آنهایی که آماده شده‌اند شامل:

تفویض اختیار موثر

در این دوره حرفه‌ای و بی نظیر مدیران خواهند آموخت که چگونه تفویض اختیار های مؤثری انجام دهند به طوری که کنترل فعالیت‌ها را از دست ندهند.

هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی موثر

در این دوره مدیران خواهند آموخت که چطور برای تیم و سازمان‌شان هدف‌گذاری کنند. چگونه اهداف واحدهای مختلف را به اهداف سازمان متصل کنند و برای همیشه از جزیره‌ای کار کردن واحدها و افراد خلاص شوند. روش ترجمه اهداف که مهمترین بخش هدف‌گذاری است را خواهند آموخت و برای همیشه تیم را از سردرگمی نجات خواهند داد.

سیستم سازی کسب و کار به روش عاسا

در کارگاه سیستم سازی کسب و کار مدیران یاد می‌گیرند که یک سیستم کارآمد طراحی کنند و کارها و فرایندها را ساده‌سازی کنند همچنین خواهند آموخت که چگونه عادت‌های سازمانی عالی به وجود بیاورند که افراد در برابر آنها مقاومتی از خود نشان ندهند.

طراحی سیستم کنترلی به روش تار عنکبوت

این روش یکی از روش‌های ابداعی خودم هست. مدیران خواهند آموخت که چگونه یک سیستم کنترلی برای سازمان و تیم‌شان طراحی کنند به طوری که با کمترین زمان ممکن نقاط کنترلی حیاتی و مهم را تحت نظر بگیرند. این سیستم می‌تواند بهره‌وری سازمان‌ها را متحول کند.

استخدام بهترین‌ها

در این دوره مدیران یاد خواهند گرفت که چگونه مصاحبه‌های عالی انجام دهند و چگونه پرسش‌های هدفمند بپرسند و افراد عالی را استخدام کنند. مصاحبه حرفه‌ای مهمترین بخش یک استخدام خوب است که در این دوره با «روش زنانت» برای ساخت پرسش‌های هدفمند آشنا خواهند شد.

مهارت‌های ارتباطی مدیر

ارتباطات شالوده اصلی هر سازمانی است بدون داشتن یک شبکه ارتباطی قوی رسیدن به اهداف بسیار بعید به نظر می‌رسد. در اینجا مدیران یاد می‌گیرند که چگونه یک شبکه ارتباطی عالی و قدرتمند در سازمان و تیم بسازند به طوری که بهره‌وری افراد بالاتر برود.

انگیزه بخشی به کارکنان

در طی این دوره مدیران خواهند آموخت چگونه از بی انگیزگی افراد جلوگیری کنند و اشتباهات رایج در انگیزه بخشی را شناسایی و از تکرار آنها جلوگیری کنند. مدیران در اینجا سبک مدیریت خود را متحول خواهند ساخت.

ارزیابی عملکرد کارا

در اینجا طراحی سیستم پرداخت در ازای عملکرد را به مدیران آموزش می‌دهیم که موضوع بسیار مهمی است و این روزها سازمان‌های زیادی درگیر آن هستند.

تیم سازی

تیم سازی هم از جمله دوره‌هایی است که اخیرا به دوره‌ها اضافه شده است. که مهارت ساختن تیم‌های موفق را به مدیران آموزش می‌دهیم.

روانشناسی در مدیریت

این هم از دوره‌های جدید است که یکی از همکاران ما زیر نظر خودم این دوره را طراحی و ارائه می‌دهد و از دوره‌های جدید است.

سلامت در مدیریت

این دوره هم از دوره‌های جدید آموزش مدیریت استکه با کمک یکی از همکاران که پزشک هستند طراحی شده است. چرا که نقش سلامت در عملکرد مدیران بسیار مهم و حیاتی است و مدیران متاسفانه توجهی به این موضوع ندارند و روی عملکرد و تصمیماتشان تاثیر به سزایی دارد.

مهارت‌های حرفه‌ای مدیر

در اینجا مجموعه‌ای از مهمترین مهارت‌های مدیریت که هر مدیر ایرانی باید یاد بگیرد آورده شده است. 23 مهارت حرفه‌ای مدیر که بدون آنها مدیریت در ایران به خطا خواهد رفت این مهارت‌ها شالوده اصلی یک مدیریت قدرتمند و هدفمند است.

خوبی دوره‌های مدیریت کاربردی اینجاست که مدیران می‌توانند به محض مراجعه به سازمان‌شان دست به کار شوند و از این مهارت‌ها به راحتی استفاده کنند و می‌توانند در مدت کوتاهی با به کارگیری مداوم آنها بر این مهارت‌ها تسلط پیدا کنند و هر روز شاهد بالا رفتن راندمان کاری‌شان و سازمان‌شان باشند.

برای کسانی که در کلاس نمی توانند حاضر شوند چکاری انجام داده اید، به هر حال خیلی از افرادی که شهرستان هستند ممکن است به دلایلی توانایی حضور را نداشته باشند؟

بله متوجه هستم، دوستان بسیار زیادی با ما تماس گرفتند و اظهار کردند که به دلایل مختلفی نظیر شهرستان بودن و یا خارج از ایران بودن و یا نداشتن فرصت کافی برای حضور یک روز کامل در کلاس و ... امکان حضور در کلاس را ندارند و از ما خواستند که به فکر آنها هم باشیم.

ما برای این دسته افراد یک پکیج جامع مدیریت کاربردی در نظر گرفتیم که تمامی دوره‌های فوق را به صورت فیلم به علاوه کارهای کارگاهی و تمرین‌های لازم را در بر می‌گیرد و این افراد می‌توانند بدون هیچ مشکلی این پکیج را تهیه و از آن استفاده کنند. ما تمامی اطلاعاتی را که لازم بوده در این پکیچ قرار داده‌ایم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گروه آموزشی ارشیا دکامی

اولین مرکز آموزش مدیریت کاربردی در ایران خدمات آموزشی و مشاوره ای مدیریت در قالبهای زیر ارائه می شوند: مشاوره حرفه ای مدیریت به سازمانها و صنایع برگزاری کارگاهها، دوره ها و سمینارهای آموزشی مدیریت کاربردی در ایران برگزاری کارگاهها و سمینارهای آموزشی ویژه سازمانها (درون سازمانی) ارائه محصولات آموزشی آنلاین مدیریت کاربردی ارائه مقالات و مطالب مدیریت کاربردی

اطلاعات تماس
  • 021284*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش