اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139802113649411699

روش‌های تولید کربنات سدیم

کد: 139802113649411699

http://bit.ly/2YbJfnU

، تهران , (اخبار رسمی): کربنات سدیم یا سودا اش تحت عنوان کربنات سدیم نیز معروف است. این ماده یکی از مهم‌ترین ترکیبات معدنی شیمیایی است که در تولید شیشه، بی کرومات‌ها، سیلیکات سدیم و غیره به مقادیر زیادی استفاده می‌شود.

تولید کربنات سدیم (سودا اش)
روش های تولید کربنات سدیم (سودا اش) از پسماند خمیر کاغذ - کیمیا تجارت فجر

سودا اش تحت عنوان کربنات سدیم نیز معروف است. این ماده یکی از مهم‌ترین ترکیبات معدنی شیمیایی است که در تولید شیشه، بی کرومات‌ها، سیلیکات سدیم و غیره به مقادیر زیادی استفاده می‌شود

کربنات سدیم یا سودا اش در صنایع متعددی به عنوان یک ماده خام اصلی از قبیل سیلیکات سدیم، شیشه و سرامیک، رنگدانه آبی لاجورد، پاک کننده‌های پودری و بی کرومات‌ها کاربرد دارد.

سودا اش از طریق روش‌های زیر تولید می‌شود.

۱- روش لبلان (leblane method) (روش قدیمی)

۲- تهیه سودا اش از نمک معمولی

۳- از محلول سیاه قلیایی حاصل از پسمانده خمیر کاغذ

از زمانی که روش اول تولید کربنات سدیم از سولفات سدیم کاملا منسوخ شد، روش دوم تولید کربنات سدیم فقط در تولید انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش تولید کربنات سدیم از نمک معمولی، کلرید سدیم با محلول آمونیاک، دی اکسید کربن و آب وارد عمل می‌شود. روش سوم فقط در تولید محدود و مقیاس کم کاربرد دارد. در این روش کربنات سدیم از پسماند خمیر کاغذ که محصول زائد خمیر کاغذ و صنایع کاغذسازی است تهیه می‌شود و در مقایسه با روش‌های دیگر ارزان‌تر است.

در اثر گداختن قلیای ضعیف (مصرف شده) حاصل از عملیات خمیر کاغذ، ماده جامدی به دست می‌آید که از ترکیبات اصلی آن شامل کربنات‌های سدیم، سولفید سدیم و سولفات سدیم است که ۶۰ درصد آن، کربنات سدیم است. این ماده را به یک مخزن حل کننده می‌ریزند و آن را معمولا در درجه حرارت ۷۸۰ -۸۷۰ درجه سانتی‌گراد به صورت محلول آبکی در می‌آورند.  محلول فوق را در سطوح فلزی خنک می‌کنند تا به شکل ذرات نسبتا ریز گداخته شده جامد در آید. سپس آن‌ها را به آسیاب مرطوب منتقل کرده، خرد و آسیاب می‌کنند.

عمل سرد کردن و تبدیل آن به حالت جامد به وسیله آسیاب کردن محلول آبکی کربنات سدیم و سولفید سدیم به دست می‌آید که آن را به مخزن نگهداری منتقل می‌کنند تا بعدا به برج استخراج کننده جامد، مایع پمپ شود. سولفید سدیم در حین شستشو جدا شده و کربنات سدیم نیز در پایین برج جمع می‌شود.

نمودار جریان تولید کربنات سدیم (سودا اش) از پساب خمیر کاغذ

کربنات سدیم مایع را به داخل یک جدا کننده نظیر سانتریفیوژ پیوسته می‌ریزند به طوری که مواد جامد از محلول کربنات سدیم جدا می‌شوند. محلول بالای برج که غنی از سولفید سدیم است را به مخزن کربناته کردن جهت ایجاد واکنش با دی اکسید کربن و تولید سولفید هیدروژن و کربنات سدیم، پمپ می‌کنند. محلول آبکی حاوی کربنات سدیم را خارج می‌کنند و با کربنات سدیم موجود در پایین برج مخلوط می‌کنند. سپس آن را سانتریفیوژ و خشک می‌کنند تا سودا اش بازیافت شود.

لیست تجهیزات و ماشین آلات:

۱- دستگاه‌های آسیاب

۲- سانتریفیوژها

۳- خشک کن‌ها

۴- مخازن ذخیره‌سازی متعدد

۵- مخازن نگهداری

۶- مخازن گرم کن

۷- ظرف کربناته کردن

۸- مخازن مخصوص جامدسازی

۹- مخازن خنک کننده

۱۰- کوره‌های چرخدار

۱۱- بویلرها

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کیمیا تجارت فجر

شرکت کیمیا تجارت فجر تامین کننده مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع شیمیایی، دارویی و غذایی

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید