اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139802253684611849

کاتالیست خودرو را باز نکنید!

حیاتی‏‌ترین قطعه خودروی خود را بشناسید

کد: 139802253684611849

http://bit.ly/2YAGL2F

، تهران , (اخبار رسمی): یکی از قطعات مهم در خودروهای جدید مبدل کاتالیستی است. این قطعه ضمن بهینه‌سازی عملکرد موتور خودرو، در کاهش آلودگی هوا بسیار موثر است.

حیاتی‏‌ترین قطعه خودروی خود را بشناسید
حیاتی‏‌ترین قطعه خودروی خود را بشناسید
حیاتی‏‌ترین قطعه خودروی خود را بشناسید
حیاتی‏‌ترین قطعه خودروی خود را بشناسید
حیاتی‏‌ترین قطعه خودروی خود را بشناسید
حیاتی‏‌ترین قطعه خودروی خود را بشناسید

با توجه به آلودگی شهرهای بزرگ و نقش خودروها در آلودگی هوا، خودروها به قطعه‌ای مجهز شده‌اند که میزان مواد آلاینده‌ی خروجی از موتور خودرو را به 10 درصد کاهش می‌دهند.

کاتالیست قطعه‌ای است که در بخش اگزوز قرار گرفته و 90 درصد گازهای سمی تولید شده از عملیات احتراق سوخت در موتور را به گازهای بی‏‌ضرر و کم‏‌ضرر تبدیل می‌کند.

در واقع هیدروکربن‌های نسوخته که از موتور خارج می‌شوند به وسیله مبدل کاتالیست به آب و دی اکسید کربن تبدیل می‌شود. همچنین کاتالیست‌ها قادرند اکسید نیتروژن را به دو گاز بی‌خطر اکسیژن و نیتروژن تجزیه کنند که همین کارآیی‌ها سهم بزرگی در کاهش آلودگی هوا دارند.

با این حال بسیاری از رانندگان و صاحبان خودرو از اهمیت کاتالیست مطلع نیستند.

بعضی آن را یک توری بی‌مصرف در اگزوز می‌دانند و حتی در مواردی به توصیه تعمیرکارانِ غیرمطلع، این وسیله از داخل اگزوز خودرو باز شده است!

معمولا هم توجیه افراد برای خارج کردن مبدل کاتالیست از مسیر اگزوز این است که «کاتالیست نفس ماشین رو میگیره»!

اما در واقع کاتالیست یا در واقع مبدل کاتالیستی، قطعه با ارزشی است که بین موتور و محفظه‌یی اگزوز خودرو نصب شده است و علاوه بر نقش مهمی که در کاهش آلودگی هوا دارد، از اهمیت بالایی در عملکرد بهینه‌‏ی خودرو نیز برخوردار است.

با وجود همه این کارکردهای ارزشمند برای کاهش آلودگی هوا و آلایندگی خودرو، وجود این قطعه در خودرو بسیار حیاتی است.

کارخانجات اتومبیل‏سازی موتور خودرو را با در نظر داشتن وجود این قطعه سر راه گازهای خروجی موتور طراحی و تنظیم کرده‌‏اند و یکی از مهمترین سنسورهای کامپیوتر ماشین که کارکرد موتور را تنظیم می‏کند یعنی سنسور اکسیژن روی این قطعه نصب می‏‌شود.

شاید با برداشتن این قطعه از مسیر گازهای خروجی موتور، کمی بر قدرت موتور افزوده شود یا به قولی نفس ماشین باز شود، ولی در عمل خودرو از وضعیت تنظیم خارج می‌شود و موتوری که از تنظیم خارج شده باشد، بسیار پر مصرف‏‌تر کار خواهد کرد و استهلاک بیشتری خواهد داشت.

مبدل کاتالیستی معمولا یک مونولیت سرامیکی مشبک است که سطح آن با فلزات گران‏بهایی مثل پلاتین، پالادیوم و رودیوم پوشیده شده و گازهای خروجی از موتور خودرو را تصفیه نموده و به گازهای بی‏‌خطر و آب تبدیل می‏کند.

از این رو در مواردی افراد سودجو آن را به عنوان قطعه‌ای بی‌اهمیت در خودرو معرفی می‌کنند تا صاحب ماشین را راضی کنند آن را از اگزوز خارج کند!

امروزه که آلودگی‌‏های ساخت دست انسان هر روز بیشتر از دیروز، محیط زیست انسان‌‏ها را تهدید می‏‌کند، اهمیت این قطعه در کاهش آلودگی هوای شهرها چندین برابر شده است تا جایی که بدون داشتن کاتالیست مناسب روی خودرو نمی‌شود گواهی معاینه‏ فنی دریافت کرد و به راحتی در شهرهای بزرگ تردد کرد.

البته باید در نظر داشت که طول عمر مفید کاتالیست بین 50 تا 60 هزار کیلومتر است.

مبدل‌های کاتالیست که هم‌اکنون بر روی خودروهای تولیدی در ایران نصب می‌شود تا میزان آلایندگی آن‌ها را کاهش دهد پس از 80 هزار کیلومتر عملاً کارایی خود را از دست می‌دهد و آزمایش‌ها نشان می‌دهد از این مرحله به بعد میزان آلایندگی خودرو افزایش می‌یابد.

به لحاظ زمانی نیز متوسط عمر مبدل کاتالیستی چیزی حدود ۴ سال است و پس از آن برای آسیب ندیدن خودرو و همچنین کاهش میزان آلودگی باید کاتالیست را تعویض کرد.

فلز بکار رفته در کاتالیست و تکنولوژی پیچیده‌ی تولید آن، ساخت این قطعه را پرهزینه و به شرکت‌های معتبر در دنیا محدود کرده است. اما خوشبختانه در سال‌‏های اخیر به همت شرکت دانش‏ بنیان ایران‏دلکو این محصول با قیمت بسیار مناسب در داخل ایران تولید و در بازار عرضه می‏‌شود.

توجه: حک آرم AM یا AM+ و نام ایران‏دلکو روی فلز بدنه کاتالیست بیانگر اصالت این محصول است.

با توجه به آشفتگی‏‌های قیمتی بازارهای مختلف توصیه می‌شود مالکان محترم خودرو قبل از خرید محصول حتماً قیمت آن را در فروشگاه آن‏لاین ایران‏دلکو بررسی کنند تا مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار نگیرند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این‏ محصول و شرکت ایران‌‏دلکو می‌‏توانند به سایت ایران دلکو به آدرس fa.irandelco.com مراجعه کنند و یا در صفحه اینستاگرام این شرکت به آدرس www.instagram.com/irandelco اطلاعات مفید در مورد نگهداری خودرو را دنبال کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ایران دلکو

ایران دلکو در سال 1370 تحت شمارۀ 85442 در تهران به ثبت رسید. تولید شرکت در سالهای اولیه، دلکو برای انواع خودروهای سواری بود که تولید آن همزمان با منسوخ شدن سیستم کاربراتوری متوقف گردید.اولین تحقیقات در زمینۀ مبدل های کاتالیستی در سال 1373 با همکاری سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران شروع و در ادامه طی سالهای 1379 تا 1382 تحقیقات مشترکی در زمینۀ تولید مبدل های پایه فلزی و سرامیکی با مرکز تحقیقات ساپکو صورت پذیرفت. پس از خریداری و انتقال ماشین آلات از کشور آلمان در سال 1384 تولید انبوه مبدلهای کاتالیستی با استاندارد یورو 2 آغاز گردید. خط تولید مجموعۀ کامل اگزوز خودروهای سواری در سال 1387 با تکیه بر دانش فنی و امکانات موجود راه اندازی و به تولید انبوه رسید.واحد تحقیق و توسعۀ محصول در سال 1387 راه اندازی و سرانجام پس از 3 سال هزینه و تلاش مداوم، در سال 1390 موفق به دستیابی تکنولوژی تولید مبدلهای کاتالیستی با استاندارد آلایندگی یورو 4 و 5 گردید. از دیگر دستاوردهای ایران دلکو می توان به تولید انبوه انواع واشرهای آب بندی اگزوز خودرو (رینگ سیل) در سال 1390 اشاره نمود. آزمایشگاه کاتالیست شرکت ایران دلکو در سال 1392 به عنوان تنها مرجع تخصصی مطالعۀ کاتالیست خودرو در کشور، موفق به دریافت گواهی استاندارد 17025 و آزمایشگاه همکار مورد تائید سازمان استاندارد جمهوری اسلامی ایران گردید. امروزه مفتخریم به عنوان تنها تولید کنندۀ مبدل های کاتالیستی در ایران با ظرفیت تولید سالانه 12/000/000 قطعه، علاوه بر تامین نیاز صنعت خودروی کشور همزمان با کاهش تحریمها در حال رایزنی جهت صادرات این محصول می باشیم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]