اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139804053803111607

بهره هوش در برابر هوش هیجانی

کد: 139804053803111607

http://bit.ly/2xkKQMK

، تهران , (اخبار رسمی): مردم بر این هستند که بهره هوش (IQ) مهمترین عامل برای موفقیت است. آنها علاقه چندانی به تست‌های EQ نشان ندارند و اکثر مردم همچنان IQ را به عنوان عامل مهمتر در نظر می‌گیرند. این در حالی است که محققان به وضوع در مطالعات خود نشان داده‌اند که می‌توان تاثیر هوش هیجانی را بسیار قدرتمندتر دانست.

بهره هوش(IQ) در برابر هوش هیجانی(EQ)
بهره هوش در برابر هوش هیجانی

بهره هوش(IQ) در برابر هوش هیجانی(EQ)

تست هوش
بهره هوش یا همان IQ یکی از جذاب‌ترین مفاهیم در حوزه روانشناسی کاربردی است. در نگاه اول به نظر می‌رسد با داشتن بهره هوش (IQ) بالا می‌توان به درستی مسیر موفقیت را بدون هیچ مشکلی طی کرد. شاید برای همه، پیش آمده باشد که در مدرسه و یا توسط دیگران به تست IQ و یا آزمون‌های رایج هوشی نظیر تست هوش ریون، تست هوش کتل، تست هوش وکسلر و یا تست هوش چندگانه گاردنر پاسخ داده باشند.

برخی از این تست‌ها به صورت تصویری و برخی به صورت سوالی هستند. تست‌های هوش تصویری مانند تست هوش تصویری کتل و تست هوش تصویری ریون تنها بخشی از جنبه‌های هوش مانند هوش تجسمی را می‌سنجند. برخی از آزمون‌های هوش نیز مانند هوش گاردنر به صورت سوالاتی است که فرد با پاسخ دادن به آن‌ها، میزان نمره خود را در 9 مولفه هوش مشخص می‌کند.

در بین این تست‌ها تست هوش وکسلر جامع‌تر است که به صورت یک پک تهیه شده و متشکل از مجموعه‌ای از تست‌های تصویری، پرسش و پاسخ و آیتم‌های عملی است. صرف نظر از اینکه این آزمون‌ها تمام ابعاد هوش را می‌سنجند یا خیر باید دانست که بهره هوشی به تنهایی نمی‌تواند باعث موفقیت شود. مهمترین دلیل چنین استدلالی این است که در اطراف همه افراد از گذشته تا به حال پر از آدم‌های باهوشی است که نتوانسته‌اند مسیر رشد و پیشرفت را طی کنند. تست‌های استاندارد هوشی علی‌رغم اینکه می‌توانند توانایی‌های هوشی را در جنبه‌های مختلف نشان دهند اما شرط کافی برای رسیدن به اهداف در زندگی نیستند. بنابراین در کنار تست IQ به تست‌های بیشتری نیاز است تا بتوان خود را بیشتر شناخت. 

تست هوش هیجانی

در همین راستا به دنبال عوامل تعیین کننده رشد و پیشرفت مفهومی تحت عنوان هوش هیجانی توسط روانشناسان ابداع شد. زمانی که روانشناسان مفهوم هوش هیجانی و معیارهای مربوط به آن را پیشنهاد کردند باور اغلب مردم بر این بود که هوش عقلی یا همان بهره هوش (IQ) مهمترین عامل برای موفقیت است. آن‌ها علاقه چندانی به تست‌های EQ نشان ندادند و تا سال‌های سال و حتی تا به الان اکثر مردم همچنان IQ را به عنوان عامل مهمتر در نظر می‌گیرند.

به همین دلیل است که استقبال آن‌ها از تست هوش همیشه از تست هوش هیجانی بیشتر بوده است. این در حالی است که محققان به وضوع در مطالعات خود نشان داده‌اند که می‌توان تاثیر هوش هیجانی را بسیار بسیار قدرتمندتر دانست. به همین دلیل است که روانشناسان از هوش هیجانی به عنوان یک هوش کاربردی یاد کرده و از آن تحت عنوان شاهراه هوشمندی و یا کتاب راهنمای هوشمندی یاد می‌کنند. 

چرا هوش هیجانی

هوش هیجانی متشکل از دو واژه هوش و هیجانات است که ترکیب آن به این معنی است که فرد با هوش هیجانی بالا می‌تواند هیجانات و احساسات خود را به خوبی درک کرده و آن را به درستی تنظیم کند. به زبان ساده اینکه باید دانست کجا خشمگین و کجا خندان بود. بله در نگاه اول کار ساده‌ای است اما بسیاری از مشکلاتی که در روابط برای همه پیش می‌آیند به این دلیل است که درک درستی از هیجان‌های خود ندارند. مسئله تنها به این مورد ختم نمی‌شود هوش هیجانی توانایی درک هیجانات و احساسات دیگران نیز است.

همه باید نیازهای هیجانی دیگران را به خوبی بشناسند تا بتوانند به درستی به آن‌ها پاسخ دهند. بنابراین هوش هیجانی یک ابزار قدرتمند برای حفظ روابط و گسترش آن است. بسیاری از مطالعات در سال 2019 نشان می‌دهد که هوش هیجانی می‌تواند موفقیت شغلی را به همراه داشته باشد. به خاطر همین است که در سازمان‌های سراسر جهان از تست‌های هوش هیجانی از جمله تست هوش هیجانی بار-آن و تست هوش هیجانی گلمن برای غربالگری افراد به ویژه در پست‌های حساس استفاده می‌‌کنند.

آموزش هوش هیجانی

مهمترین دلیلی که برای اهمیت هوش هیجانی می‌توان گفت این است که این نوع هوش می‌تواند به عنوان یک دارایی نامشهود مهمترین عامل یا سرمایه را برای افراد به ارمغان آورد. سرمایه‌ای که از آن به عنوان سرمایه اجتماعی یاد می‌شود عامل کلیدی است که می‌تواند موفقیت را تضمین کند.

سرمایه اجتماعی باعث می‌شود با داشتن شبکه‌های گسترده‌ای از روابط بتوان به بهترین شکل با دیگران ارتباط برقرار کرده و از آن برای رونق کسب و کار استفاده کرد. بسیاری از کارآفرینان و مدیران مطرح دنیا اذعان دارند که بخشی از برنامه توسعه کسب و کارشان به افزایش هوش هیجانی در افراد اختصاص می‌یابد. آن‌ها با یک غربالگری ساده توسط تست EQ می‌توانند کسانی که نیاز به آموزش بیشتری دارند را جدا کرده و برای‌شان دوره‌های آموزشی هوش هیجانی را برگزار کنند. به اعتقاد آن‌ها بازگشت سرمایه این نوع آموزش‌ها واقعا چشمگیر بوده و توانسته است میزان درآمدشان را بسیار افزایش دهد.

نکته‌ای که می‌توان از مطالب اخیر دریافت این است که هوش هیجانی قابل یادگیری است و افرادی که پس از تست هوش هیجانی در مولفه‌های آن نمرات پایینی کسب می‌کنند نباید نگران باشند. چرا که با دوره‌ها و تمرین‌های مشخص می‌توان میزان هوش هیجانی خود را افزایش داد. برای اینکه بتوان هوش هیجانی خود را افزایش داد ابتدا باید آن را با استفاده از تست هوش هیجانی(EQ) استاندارد سنجید. تست هوش هیجانی کمک می‌کند تا از جنبه‌های مختلف آن و نقطه ضعف و قوت‌ها آگاه شد. این نوع آگاهی باعث خواهد شد تا بتوان مسیر درستی را برای توسعه و رشد هوش هیجانی خود انتخاب کرد.  

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ای سنج

ای سنج بستری مناسب برای کلیه ارزیابی های روانشناختی اعم از هوش، استعداد، شخصیت و ... می باشد. کلیه اشخاص با استفاده از این سامانه می توانند جنبه های روانشناختی خود را ارزیابی نموده و از تفسیر های منحصر به فرد سامانه که حاصل تلاش متخصصان و خبرگان این حوزه می باشد بهره مند گردند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | روانشناسی و موفقیت