اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139806204030112373

آموزش دستشویی رفتن به کودک در سه روز

بهترین زمان و روش از پوشک گرفتن

کد: 139806204030112373

http://bit.ly/32zOgsO

، تهران , (اخبار رسمی): از پوشک گرفتن کودک از جمله دشوارترین مراحل فرزندپروری است. از پیامدهای روش‌های غلط از پوشک گرفتن کودک کثیف شدن خانه و گریه‌ها و لجبازی‌های کودک و به هم ریختگی وضعیت مادر است. برای انجام این کار به روش درست لازم است زمان و روش درست آن را فرا گرفت.

از پوشک گرفتن کودک : بهترین زمان و روش از پوشک گرفتن ( + آموزش دستشویی )
روش ها از پوشک گرفتن کودک و آموزش دستشویی به کودک | مرکز پارسیان مهرپرور

چنانچه نتوان این مرحله را به درستی سپری کرد کار سخت‌تر خواهد شد. مرکز مهرپرور در این مقاله مواردی را ارائه داده است که با رعایت آن بتوان این دوران را به آرامی پشت سر گذاشت.

بهترین زمان از پوشک گرفتن کودک

ابتدا باید دانست کودک برای دستشویی رفتن آماده است یا نه؟ زمانی کودک توالت رفتن را می‌آموزد که ابتدا مغزش تکامل پیدا کند و سیستم عصبی مرکزی کودک بتواند مثانه‌اش را کنترل کند. اگر مغز در این زمینه کامل نشده باشد، کودک بدون اختیار ادرار می‌کند. در این شرایط  مثانه یا روده‌ها به محض پر شدن، خالی می‌شوند. بهترین سن برای از پوشک گرفتن کودک بین ۱۸ ماهگی و ۲ سالگی است. نباید فراموش کرد که زمان مناسب آن به فرزند و آمادگی او هم بستگی دارد. ممکن است سن از پوشک گرفتن کودک کمتر یا حتی بیشتر باشد.

پاسخ به سوالات زیر به والدین کمک می‌کند تا بدانند کودک آمادگی از پوشک گرفتن را دارد یا نه؟

آیا کودک توانایی راه رفتن دارد؟

آیا کودک می‌تواند سرپا بنشیند؟

آیا کودک توانایی گفتن کلماتی همچون بله  یا خیر را دارد؟

زمانی که کودک پوشکش را خیس می‌کند از والدین می‌خواهد پوشکش را باز کنند، یا خودش تلاش می‌کند پوشکش را باز کند؟

زمانی که کودک مدفوع می‌کند یا پوشکش را خیس می‌کند به شما اطلاع می‌دهد؟

آیا کودک می‌تواند پوشکش را حداقل برای ۲ ساعت خشک نگه دارد؟

نباید فراموش کرد که احتیاج نیست کودک همه این نشانه‌ها را با هم داشته باشد.

فصل مناسب برای از پوشک گرفتن بچه

بهترین فصل از پوشک گرفتن کودک بهار و تابستان است. فصول دیگر به دلیل سردی هوا، مشکلاتی برای کودک پیش می‌آید و ممکن است کودک سرما بخورد.

نکات مهم قبل از پوشک گرفتن کودک

در ابتدا باید فقط در زمان توالت رفتن، پوشک کودک را خارج کرد و در شروع کار نباید انتظار داشت که کودک به موقع این کار را انجام دهد.

در صورت عدم کنترل ادرار توسط کودک نباید او را سرزنش کرد و در مرحله آخر از پوشک گرفتن کودک به مهمانی طولانی مدت و مسافرت نرفت.

بهترین روش‌های از پوشک گرفتن کودک

اولین روش:

یک صندلی توالت برای او خرید تا به دستشویی رفتن علاقه پیدا کند و به کودک گفت هر زمان نیاز داشت، روی آن بنشیند. این صندلی را باید در حمام، دستشویی قرار داد و در زمان لازم از کودک خوائست روی صندلی بنشیند و کارش را انجام دهد.

اگر کودک بعد از ۱۰ دقیقه کاری نکرد، او را از توالت خارج کرده و ۱۰ دقیقه بعد کودک را به توالت بازگردانید. هر بار که کودک سعی می‌کند کارش را به درستی انجام دهد، او را تشویق کرد.

دومین روش:

کمک گرفتن از اسباب بازی‌ها در این روش توصیه می‌شود. در این روش باید اسباب بازی‌های کودک را به دستشویی برد و چیزهایی که مورد علاقه کودک است را به توالت برد تا تشویق شود به دستشویی برود.

در طول روز چند ساعت کودک را باز گذاشت و مرتب توالت رفتن را یادآوری کرد در روزهای بعد کودک را کمتر پوشک کرد و زمان‌های بیشتری او را باز گذاشت.

سومین روش:

روش ۳ روزه از پوشک گرفتن کودک

جهت استفاده از این روش باید ۳ روز بر روی آموزش توالت رفتن کودک تمرکز کرد. یک هفته قبل از شروع این روش یک بسته پوشک را به کودک‌ نشان داد و گفت از هفته دیگر و روز اول این روش مثلا ۴ شنبه دیگر نیازی به پوشک ندارد و باید بدون آن بگردد. به کودک گفت این یک بازی هیجان انگیز است. هر زمان که بسته پوشک تمام شد، دیگر آزاد خواهد بود.

در این روش اولین روز دستشویی رفتن هم خیلی مهم است بنابراین باید همراه با کودک از خواب بیدار شد. پوشکش را باز کرد و لباسی تنش کرد که راحت روی لگن بنشیند.

در طول روز والدین و کودک میوه و چیزهای آبکی بخورند که مجبور شود به دستشویی بروند. هر وقت شخص به توالت می‌رود، به کودک‌ گفت و مراحل را برایش توضیح داد. جای دقیق لگن را به او نشان داد و گفت که چه انتظاری از او دارد.

زمانی که کودک‌ روی لگن نشست و کارش را انجام داد، او را تشویق کرد.

قبل از زمان خواب، به کودک گفت که وقت توالت است و بعد از رفتن به دستشویی او را پوشکش کرد، مگر این که مطمئن شد خودش را خیس نمی‌کند.

در دومین روز دستشویی رفتن کودک دقیقاً باید کارهای روز اول را ادامه داد و تکرار کرد. در روز دوم حتما یک ساعت در بعد از ظهر بیرون رفت. زمانی که کودک کارش را در لگن کرد همراه هم، سریع از خانه بیرون رفت. نباید فراموش کرد که برای احتیاط چند دست لباس با خود برداشت.

در سومین روز دستشویی رفتن کودک نیز باید روش روز اول را ادامه داد و صبح و عصر برای یک ساعت بیرون رفت. هر بار قبل از رفتن باید از کودک خواست توالت کند و بعد بیرون رفت.

اگر کودک بعد از روش ۳ روزه، برای استفاده از لگن اشتیاقی نداشت، ۶ تا ۸ هفته به او استراحت داد و دوباره این روش را به کار برد.

نکاتی که باید هنگام از پوشک گرفتن کودک رعایت کرد

فرش‌ها یا مبل‌ها را جمع کرد زیرا سرامیک‌ها را راحت‌تر می‌توان آب کشید. جایی در خانه که آب کشیدنش آسان‌تر است برای کودک جذاب کرد.

لگن را نزدیک کودک گذاشت! عضلات کودک آنقدر سفت نیست که بتواند جلوی ریزش ادرار را تا رسیدن به لگن بگیرد و به کودک جایزه داد.

چکار کنیم اگر کودک شلوارش را کثیف کرد؟

این اتفاق طبیعی است. باید صبور و شکیبا بود. عکس العمل منفی روی تربیت کودک و شکل گیری شخصیت او تأثیر می‌گذارد. در صورت تنبیه کردن کودک در این مرحله منتظر پیامدهای احساس گناهکار بودن کودک، لطمه به اعتماد به نفس کودک، بدبین شدن کودک و بی اعتمادی نسبت به او، مقابله به مثل کودک، باعث می‌شود برای لجبازی عمداً شلوارش را کثیف کند.

همچنین امکان ابتلا کودک به بیماری‌های نظیر یبوست، سنگ کلیه، و سنگ مثانه نیز وجود دارد.

دانستن نکات زیر به والدین کودک و پرستار کودک توصیه می‌‌شود.

والدین کودک و پرستار کودک برای از پوشک گرفتن کودک بهتر است صبور و با حوصله باشند.

اگر کودک دچار ترس می‌شود بهتر است کودک را رها کرد و چند هفته بعد دوباره امتحان کرد.

اگر کودک از تنهایی دستشویی رفتن می‌ترسد از کودک خواست اجازه دهد در حضور او کارش را انجام دهد و هر مرحله‌ای که کارش را انجام می‌دهد تأیید و تشویقش کنند.

ممکن است کودک در ابتدا ایستاده دستشویی کند اما لازم است تشویقش کرد که به مرور زمان بنشیند.

در مهمانی‌ها به کودک توجه خاصی داشت، از کودک سوال کرد که اگر دستشویی دارد به او بگوید تا همراهی‌اش کنند.

هر بار که به کودک غذا یا مایعات داده می‌شود باید او را به دستشویی برد تا خودش خبر کند.

از یک لفظ خاص برای دستشویی کودک مثل جیش یا اه (کارخرابی) و… به کار برد تا کودک یاد گرفته و بتواند متوجه شود و او را خبر کند.

کارهای ممنوعه هنگام از پوشگ گرفتن بچه

تحت هیچ شرایطی او را تهدید یا کاری نکنید یا حرفی نزنید که احساس شرمندگی کند.

به زور او را روی ظرف نگذاشت و به زور هم او را وادار به بلند شدن نکرد.

لباس‌هایی تن او نکرد که نتواند آنها را به راحتی در بیاورد.

بیشتر از ۵ تا ۷ دقیقه او را وادار به نشستن روی ظرف نکرد.

از گفتن واژه‌های کثیف، اه، پیف یا هر چیزی که بار منفی داشته باشد به هیچ وجه استفاده نکرد.

 او را با هیچ کودک دیگری مقایسه نکرد.

برخی موارد این آموزش بین ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد.

کارهای اساسی بعد از پوشک گرفتن کودک

بعد از آموزش به کودک انتظار این است که کودک در هر بار احساس نیاز خود را به لگن برساند. تا ۳ ماه باید به کودک اجازه داد تا با شورت یا شلوار راحت در خانه بچرخد.

از پوشک هنگام خواب شبانه کودک استفاده کرد.

زمان‌هایی که بیرون از خانه است شلواری راحت که پایین کشیدنش آسان است به کودک پوشانید. در صورت امکان هنگام بیرون رفتن، یک لگن کوچک نیز برد و در دستشویی‌های عمومی از آن استفاده کرد.

حتما به دختربچه‌ها و حتی پسربچه‌ها یاد داد خودشان را از جلو به عقب تمیز کنند و به بچه‌ها آموزش داد بعد از تمام شدن ادرار خود را با دستمال کاغذی خشک کنند.

به آن‌ها گفت بعد از هر بار ادرار یک بار و بعد از مدفوع دو بار دست‌های خود را بشویند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خدمات پرستاری در منزل مهرپرور

این مرکز در سال ۱۳۸۱ با عنوان ” مرکز ارایه خدمات توانبخشی و مراقبتی به سالمندان در منزل مهرپرور”، با مجوز از سازمان بهزیستی فعالیت خود را آغاز و از سال ۱۳۹۳ در راستای توسعه کمی و کیفی خدمات با اخذ مجوز از دانشگاه علوم پزشکی ایران تحت عنوان ” مرکز ارائه خدمات و مراقبتهای بالینی در منزل پارسیان مهرپرور”فعالیت خود را ادامه داده است. این مرکز در زمینه های خدمات پزشکی، شامل: اعزام پزشک عمومی و متخصص، خدمات توانبخشی شامل: اعزام فیزیوتراپیست و …، خدمات پرستاری شامل: اعزام پرستار جهت انجام پانسمان، تزریقات، سرم تراپی، سونداژو … و خدمات مراقبتی شامل : اعزام مراقب به منازل و بیمارستان برای سالمندان، کودکان و بیماران فعالیت نموده و تلاش می نماید تا متناسب با نیاز و درخواست شهروندان محترم، با اعزام کادر تخصصی و باتجربه و متعهد، خدمات کیفی و مؤثر را در کمترین زمان ممکن ارایه نموده تا ضمن رفع مشکلات درمانی متقاضیان محترم، زمینه پیشگیری از بروز بیماریها، حوادث و عوارض ناشی از آنها نیز فراهم گردد. لازم به ذکر است که این مرکز با داشتن تجربه چندین ساله در زمینه همکاری با سازمانها و دستگاههای دولتی و خصوصی از جمله بنیاد شهید و امورایثارگران تهران بزرگ ، شرکت سهامی بیمه ایران،بانک صنعت و معدن و … آماده مذاکره و همکاری جهت ارایه خدمات بصورت گروهی با شرایط مورد توافق نیز می باشد. بدیهی است انتقادات و پیشنهادات شهروندان محترم خدمت گیرنده، امکان ارائه خدمات کارآمد و موثر و به روز را برای این مرکز فراهم نموده و هزینه های مادی و معنوی متعاقب ارایه خدمات برای شهروندان محترم کاهش خواهد یافت.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

سلامت و زیبایی