اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140001265089216269

دیابت یا قند خون یا بیماری خاموش را بشناسیم

کد: 140001265089216269

https://bit.ly/3v2NzGI

، تهران , (اخبار رسمی): گلوکز خون که به آن قند خون نیز گفته می شود، میزان سطح گلوکز در خون شماست. این گلوکز از آنچه که می خورید و ویا می نوشید تامین می شود البته بدن نیز گلوکز ذخیره شده را از کبد و…آزاد می کند

گلوکز از طریق جریان خون منتقل می شود تا انرژی لازم را برای تمام سلول های بدن فراهم کند. سلول ها نمی توانند بدون کمک انسولین از گلوکز استفاده کنند. گلوکز یک قند ساده (یک مونوساکارید) است. بدن آن را از پروتئین ها، چربی ها و در بیشتر زمانها از کربوهیدراتهای مصرف شده توسط فرد تولید می کند. گلوکز بدست آمده از مواد غذایی مستقیماً از روده در خون جذب شده و منجر به افزایش سریع گلوکز خون می شود. گلوکز به عنوان دکستروز نیز شناخته می شود.

انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده ساخته می شود. وظیفه آن انتقال گلوکز از جریان خون به سلولهای بافت است. بعد از خوردن ، سطح گلوکز در خون به شدت افزایش می یابد. لوزالمعده با ترشح انسولین کافی برای کنترل سطح افزایش یافته گلوکز – انتقال گلوکز از خون و داخل سلول ها را آغاز می کند و این فرآینده یعنی آزاد سازی انسولین توسط بدن  کمک می کند تا سطح گلوکز خون به سطح قبلی و پایین خود بازگردد ودر نتیجه انرژی لازم جهت فعالیت های روزانه فرد توسط این چرخه  فراهم شود.

  • اگر فردی به دیابت مبتلا باشد ، دو حالت ممکن است باعث افزایش قند خون شود:
  • لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی کند
  • انسولین به درستی کار نمی کند

درصورت ایجاد هر یک از این شرایط سطح قند خون بالا باقی می ماند و فرد دچار بیماری به نام هایپرگلیسمی یا دیابت شیرین می شود که در صورت عدم تشخیص و درمان آن چشم ها ، کلیه ها ، اعصاب ، قلب ، رگ های خونی و سایر اندام ها آسیب می بینند. اندازه گیری سطح گلوکز خون به شما و پزشک اجازه می دهد تا بدانید که دیابت دارید یا در معرض خطر ابتلا به آن هستید.و در صورتی که سطح قند خون بسیار پایین بیاید  هیپوگلیسمی ایجاد میشود که یا به دلیل وجود انسولین بیش از حددر خون است و  یا سایر اختلالات هورمونی یا بیماری کبدی است .

این مطالب را از دست ندهید

اندازه گیری سطح قند خون

برای به دست آوردن سطح دقیق گلوکز در پلاسما ، باید حداقل 8 ساعت قبل از آزمایش به جز نوشیدن آب چیزی نخورده باشید.هنگامی که به کلینیک یا آزمایشگاه مراجعه می کنید ، یک نمونه کوچک خون از ورید بازوی شما گرفته می شود. طبق توصیه های انجمن دیابت جهانی نتایج آزمایش خون به شرح زیر تفسیر می شود:(بعد از انجام آزمایش حتما نتیجه را با پزشک خود در میان بگذارید و با تفسیر آزمایش هرگزبه صورت خودسرانه دارو مصرف نکنید)

  • اگر سطح گلوکز خون ناشتا شما 70 تا 99 * میلی گرم در دسی لیتر است (معنی آن: سطح گلوکز شما در حد طبیعی است)
  • اگر سطح گلوکز خون ناشتا شما 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر است (معنی آن: سطح گلوکز ناشتای شما دچار اختلال شده است (پیش دیابت **))
  • اگر سطح گلوکز خون ناشتا شما بیش از یک مورد آزمایش 126 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر باشد(معنی آن: شما دیابت دارید)

* مقادیر بین 50 تا 70 اغلب در افراد سالم دیده می شود.
** وضعیت “پیش دیابت” شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا و اختلالات چربی خون قرار می دهد.

نحوه اندازه گیری سطح قند خون و مدیریت دیابت در خانه

دستگاه اندازه گیری قند خون ابزاری است که می توانید برای کنترل و ارزیابی سطح گلوکز خون به عنوان بخشی از مدیریت دیابت در خانه استفاده کنید. مدیریت دیابت در واقع با هدف حفظ تعادل بین غذایی که می خورید ، میزان فعالیت شما و دارویی که برای شرایط خود مصرف می کنید است. در افراد فاقد دیابت ، با حفظ محدوده طبیعی بدن ، سطح گلوکز خون (BGL) نسبتاً ثابت می ماند. در افراد دیابتی ، سطح گلوکز خون می تواند در خارج از محدوده های سالم نوسان داشته و منجر به هایپرگلیسمی (BGL بالا) و هیپوگلیسمی (BGL پایین) شوند. اگرسطح گلوکز خون از طریق شیوه زندگی ، دارو یا هر دو کنترل نشوند مقدار گلوکز در خون جمع می شود و خطر عوارض مرتبط با دیابت مانند بیماری های قلبی و کلیوی را افزایش می دهد. سطح بالای گلوکز خون از راههای مختلف و با مشورت پزشک قابل کنترل است.
طی مطالعات انجام شده محققین به این نتیجه رسیده اند که افراد مبتلا به دیابت با تغییر سبک زندگی و استفاده از غذاهای سرشار از فیبر مانند سبزیجات و میوه جات (به علت داشتن قند طبیعی حتما با پزشک مشورت شود)و غلات مخصوصا دانه های کتان و…و پرهیز از مصرف کربوهیدرات ها مانند و نان و برنج و… و منع مصرف دسرها و آب میوه های طبیعی و…که سرشاز از شکر و قند تصفیه شده اند می توانند تا حد زیادی دیابت این بیماری خزنده و خاموش را کنترل و یا پیشگیری کنند.

اگر سطح گلوکز خون ناشتا شما 70 تا 99 * میلی گرم  

در دسی لیتر است
(معنی آن: سطح گلوکز شما در حد طبیعی است)

 

رضا قلندری

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

داروخانه شبانه روزی قلهک

داروخانه شبانه روزی قلهک دارای مجوز از معاونت غدا و دارو جهت فروش اینترنتی محصولات آرایشی,محصولات بهداشتی,محصولات سلامت و مکمل های دارویی غذایی - مکمل های ورزشی است .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | بهداشت و درمان