اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140004205321316800

معرفی مهم ترین تجهیزات پزشکی و ویژگی های آن ها

کد: 140004205321316800

https://bit.ly/3r09ZY8

، تهران , (اخبار رسمی): ماسک، سوند و چسب کاغذی از مهم ترین تجهیزات پزشکی هستند که نقش مهمی در روند بهبودی بیماران دارند. هر کدام از این ها باید دارای ویژگی ها استانداردی باشند تا برای بیماران آسودگی را به همراه بیاورند. در ادامه مطلب به این موارد پرداخته خواهد شد.

معرفی مهم ترین تجهیزات پزشکی و ویژگی های آن ها
معرفی مهم ترین تجهیزات پزشکی و ویژگی های آن ها

ماسک، سوند و چسب کاغذی از مهم ترین تجهیزات پزشکی هستند. کیفیت و استاندارد بودن اولین شرط برای خرید آن ها است.

ماسک، سوند و چسب کاغذی از مهم ترین تجهیزات پزشکی هستند. این تجهیزات هر کدام انواع مختلفی داشته و کاربرد های متفاوتی را پوشش می دهند.  

 

ماسک و تفاوت های انواع آن

ماسک یکی از نیاز های اساسی بیماران قلبی و ریوی بوده که وظیفه ی آن اکسیژن رسانی به شیوه ی مطلوب به بیماران است. ماسک های اکسیژن از موادی از جنس سیلیکون، کائوچو و پلاستیک ساخته شده‌اند. ماسک ‌های اکسیژن دهان و بینی و یا کل صورت بیماران را می‌پوشاند. ماسک ‌های اکسیژن انواع و کاربردهای متفاوتی دارند که به شرح مختصری درباره آن‌ها می‌پردازیم.

در تجهیزات پزشکی دنیا انواع متفاوتی از ماسک ها وجود دارند که فرآیند اکسیژن‌ رسانی را انجام می‌دهند که راجع به انواع آن ها اکسیژن و مزایا و معایب این  توضیحاتی ارائه می دهیم.

الف: ماسک با جریان کم اکسیژن

  • کانولای بینی ( نازال کانولا)
  • ماسک اکسیژن ساده

ب:  با جریان اکسیژن زیاد

  • ونچوری (venturi  Mask)
  • ماسک بگدار( رزرو بگدار)

دو نوع دارد:

  • با استنشاق مجدد بخشی از هوای بازدمی (mask -Re.Rebreathing)
  • بدون استنشاق مجدد هوای بازدمی (mask -Non.Rebreathing)

ج: ماسک‎‌های جراحی

سوند و انواع آن در تجهیزات پزشکی

سوند و انواع آن در راحتی بیمارانی که مشکل دفع ادرار دارند، وسیله ای کاربردی است. همچنان که سوندگذاری یک عمل تخصصی محسوب می شود، نحوه استفاده از سوند و زمان استفاده از آن نیز نیازمند اطلاعات است.

مثلا، افرادی که سرطان پروستات دارند، چون مجرای ادراری آنها مسدود شده و باعث احساس درد و ناراحتی در فرد می‌شود، برای حل مشکل دفع ادرار، استفاده از سوند الزامی است؛ سوند به فرد اجازه می‌دهد که در هر زمان و مکان، ادرار خود را تخلیه کند، سوندها انواع گوناگونی دارند که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

  • سوند موقت، برای بسیاری از اختلالات، رویه‌ها یا مشکلاتی مانند:

هنگامی که حفظ ادرار منجر به تردید ادراری می‌شود، فشار آوردن برای عمل ادرار کردن، کم کردن مقدار و نیروی جریان ادرار، قطع به موقع جریان ادرار و احساس تخلیه ناقص، فرد را به آرامش می‌رساند.
بیماری‌هایی که منجر به محدود شدن مجرای ادرار و یا انسداد مجاری ادرار شده و ادرار کردن را برای فرد مشکل می‌کند مثل: هیپرتروفی پروستات، سرطان پروستات

با این وسیله می‌توان، بر خروجی ادرار در یک فرد بیمار یا مجروح نظارت داشت و همچنین برای مواردی که نیاز به تشخیص دارد، یک نمونه ادرار استریل جمع‌آوری نمود.

  • سوند یک بار مصرف یا نلاتون

از سوند یک بار مصرف یا نلاتون، در مواقعی که نیاز به تخلیه موقت ادرار از مثانه بیمار است استفاده می شود و این نوع سوند ، برای تخلیه ادرار به درون مثانه فرستاده می‌شود و باعث می شود که ادرار بیمار به راحتی تخلیه شود. با توجه به اینکه، جنس این سوندها خیلی انعطاف‌پذیر و نرم است ، باید پس از تخلیه ادرار ، از مثانه بیمار  خارج شده و برای دفعات بعدی دوباره قرار داده شوند ؛ همچنین از سوند یک بار مصرف برای زمانی که بیمار قادر به تخلیه آن‌ها نیست ، مثل تخلیه ترشحات بینی ، دهان و ریه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • سوند دائمی(سوند فولی) چیست؟

سوند فولی بر خلاف سوندهای دیگر ، به راحتی و به سرعت در مثانه قرار می گیرد و در مدت زمان کوتاهی به خوبی و بدون هیچ مشکلی ادرار را از مثانه بیمار تخلیه می کنند ، معمولا در مراحل اولیه آسیب نخاع ، از این روش بسیار مناسب برای کنترل مثانه استفاده می کنند و این سوند از طریق پیشابراه داخل مثانه گذاشته می شود . این سوندها گزینه مناسبی برای استفاده طولانی مدت هستند ، اگر این اطمینان حاصل می شد که در آینده مشکلاتی را ایجاد نمی کنند ، با این حال بسیاری از افراد به این سوندها عادت کرده و با آنها راحت می باشند ، اما در صورت لزوم ، باید به استفاده از روشهای دیگر مشکوک شوند و  در این زمینه از پزشک سئوال کنند.

چسب کاغذی و اهمیت آن در پزشکی

یکی از چسب های پرطرفدار بازار که کاربرد های زیادی نیز دارد، چسب کاغذی است. از دانشجویان هنر تا پرستاران و پزشکان، روزانه با این چسب سر و کار دارند. جالب است بدانید این چسب از مواد مختلفی ساخته می شود و میزان چسبندگی انواع مختلف آن نیز فرق دارد. 

چسباندن بانداژ، استفاده از آن‌ها برای آزمایش خون، چسباندن آنژیوکت و از این قبیل خدمات جزو مصارفی هستند که این نوع چسب‌ها دارند. به طور کلی قدرت چسبندگی و سبکی این قبیل چسب ‌ها آن‌ها را صرفاً برای استفاده در مصارف خانگی و یا صنعتی مناسب می‌ کنند.

در ساخت چسب کاغذی از دو نوع کاغذ اصلی استفاده می شود که شامل کاغذ الیاف درشت یا همان چیزی که به آن کاغذ کرپ نیز می گویند شده و نوع بعدی آن ، کاغذ پشت صاف است. این کاغذ ها دارای تنوع رنگی بوده و از رنگ سفید یا بلیچ شده تا قهوه ای مایل به زرد کمرنگ که به آن نیمه بلیچ شده هم می گویند و قهوه ای مایل به قرمز تیره یا همان بدون بلیچ تقسیم می شوند.

موادی که در پشت این نوارهای کاغذی استفاده می شوند قدرت چسبندگی این چسب های کاغذی را مشخص می کنند. این مواد اولیه که نقش چسباندن را در محصول ایفا می کنند ، معمولا نازک ، کاملا صاف و انعطاف پذیر هستند. این مواد پایه ضمن کمک کردن به چسبندگی چسب های کاغذی به ارتقای عملکرد آن نیز کمک می کنند. در واقع آن چه باعث می شود تا بتوان چسب های کاغذی را به انواع مختلف تقسیم کرده و از کارایی های مختلف آن بهره برد، تفاوتی است که در نوع روکش بندی این چسب ها وجود دارد.

شرکت ثمین طب با هدف تولید لوازم مصرفی پزشکی و بیمارستانی تأسیس گردید. این شرکت با بهره گیری از دانش و تجربه مدیران باسابقه و راه اندازی خط تولید به روز و با تکنولوژی بالا سهم ویژه ای در بازار محصولات مصرفی پزشکی خواهد داشت. داشتن اقلام متنوع کالایی و تولید آن باعث کاهش واردات این محصولات و کمک به رشد اقتصادی کشور خواهد نمود. سوند ، ساکشن ، اسپکولوم و تجهیزات مختلف پزشکی یکبار مصرف دیگر از تولیدات این شرکت هستند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ثمین طب مهر

شرکت ثمین طب با هدف تولید لوازم مصرفی پزشکی و بیمارستانی تأسیس گردید. این شرکت با بهره گیری از دانش و تجربه مدیران باسابقه و راه اندازی خط تولید به روز و با تکنولوژی بالا سهم ویژه ای در بازار محصولات مصرفی پزشکی خواهد داشت. داشتن اقلام متنوع کالایی و تولید آن باعث کاهش واردات این محصولات و کمک به رشد اقتصادی کشور خواهد نمود. سوند ، ساکشن ، اسپکولوم و تجهیزات مختلف پزشکی یکبار مصرف دیگر از تولیدات این شرکت هستند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان