اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140009175566617731

دیفیوزر در خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

کد: 140009175566617731

https://bit.ly/3dvItfu

، (اخبار رسمی): برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند دفیوزر یا همان دیفیوزر نقش مهمی ندارد و تنها جنبه زیبایی دارد. در صورتی که دفیوزر در خودرو نقش مهم و اساسی در آیرودینامیک دارد. در ادامه بیشتر در مورد دیفیوزر و نقش آن در خودرو توضیح خواهیم داد.

دیفیوزر در خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟
دیفیوزر در خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

دیفیوزر چیست و برای کدام خودروها مناسب می باشد؟

نقش دیفیوزر در خودرو

نقش دیفیوزر در واقع بالا بردن پایداری خود در سرعت‌ های بالا می‌باشد. با افزایش سرعت خودرو جریان هوا در زیر و بالای خودرو نیز افزایش می‌ یابد. در این بین دیفیوزر وظیفه کنترل هوای ورودی به قسمت زیرین خودرو را بر عهده دارد.

زمانی که سرعت خودرو‌ها بالا می باشد، به دلیل افزایش جریان هوا در اطراف خودرو موجب چسبندگی آن به زمین و هندلینگ می‌ شود. اغلب خودرو‌های اسپرت توانایی رسیدن به سرعت‌ های بالا را دارند. به همین دلیل برای آن قطعاتی فابریک یا قطعات جانبی طراحی می‌ شود که در سرعت‌ های بالا هم بتوانند خودروی خود را کنترل کنند. دیفیوزر در خودرو نیز یکی از اجزای آیرودینامیک به حساب می‌ آید.

زمانی که سرعت بالا دارد، به دلیل فشار بالای هوا انتهای خودرو به بالا می‌ رود که همین مسئله باعث کم شدن چسبندگی تایر‌ها به زمین می‌ شود. در چنین شرایطی دیفیوزر با ایجاد Downforce انتهای خودرو به سطح زمین فشار بیشتری وارد کرده و پایداری خوبی به خصوص در سر پیچ‌ ها ایجاد می‌ کند.

تزئینات خودرو آپکو

دیفیوزر برای کدام قسمت‌ های خودرو مورد استفاده قرار می‌ گیرد؟

دیفیوزر به قسمت عقب و جلوی خودرو متصل می‌ شود. این قطعه برای همه خودروهای داخلی طراحی و تولید شده است. البته دیفیوزر جلو برای بسیاری از خودرو‌ها طراحی نشده است. تنها دیفیوزر تیبا 1 و دیفیوزر تیبا 2 دارای دفیوزر جلو می‌‌‌‌‌‌‌ باشند.
به صورت کلی دیفیوزر در قسمت عقب پایین سپر نصب می‌ شود. زمانی که سرعت شما افزایش پیدا می‌ کند و جریان هوا با سرعت بالایی از زیر خودرو عبور کرده و نیرویی ایجاد می‌ شود که انتهای خودرو را به سمت بالا می‌ برد. این میزان نیرو گاهی به حدی زیاد است که موجب انحراف خودرو و از کنترل خارج شدن آن می‌ شود.

در صورت نصب و استفاده از دیفیوزر جریان هوا به بیرون هدایت شده و فشار وارده به خودرو را کاهش می‌ دهد. یعنی دیفیوزر جریان یافتن هوا در زیر خودرو را افزایش داده و باعث بهبود فرمان پذیری خودرو می‌ شود.

با قرار دادن اگزوزها در داخل دیفیوزر می‌ توانید عملکرد دیفیوزر را بهبود ببخشید. به همین دلیل معمولا تیونرها اگزوزها را از میانه یا طرفین دیفیوزر خارج می‌ کنند. به این صورت لوله‌ های اگزوز مزاحم جریان هوای خروجی زیر ماشین نمی‌ شوند. این را هم در نظر داشته باشید که هوای خروجی از اگزوز‌ها باعث شتاب گرفتن جریان هوای خروجی از زیر ماشین نیز می‌ شود.

دیفیوزر مناسب چه خودروهایی است؟

همانطور که اشاره شد، دیفیوزر برای اغلب خودروهای داخلی نظیر تیبا، ساینا، پژو، پراید، سمند، پژو پارس، رنو، ساندرو و … طراحی و تولید شده است. دقت داشته باشید که دیفیوزرها از مواد اولیه مختلفی تولید می‌ شود که مهمترین و گران قیمت‌ ترین نوع آن می‌ توان به الیاف کربن اشاره داشت.

لازم به ذکر است که مقاومت الیاف کربن در مقایسه با فولاد بیشتر و وزن آن چندین برابر سبک تر می‌ باشد. البته دیفیوزرهای کامپوزیتی و پلیمری هم در خودرو مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

دیفیوزرهای ساده معمولا با طرح اگزوز طراحی و تولید می‌ شوند که اغلب از جنس پلاستیک هستند. این دیفیوزرها به نوعی می‌ تواند جلوه خاصی به خودرو ببخشد. نصب دفیوزر‌های ساده به راحتی با چند تا پیچ صورت می‌ گیرد.

شماره تماس نمایندگی آپکو ایل بیگی :
02155410191
09127308520
09197427892

جمع‌بندی

همانطور که اشاره شد، دیفیوزرها در سرعت های بالا بسیار کاربردی هستند. زمانی که سرعت خودروی شما بالا می‌ رود و به دلیل افزایش فشار هوا، انتهای خودرو به سمت بالا می‌ رود. در نتیجه چسبندگی تایرها به زمین کاهش می‌ یابد. اما اگر از دیفیوزر خودرو استفاده کنید، پایداری و کنترل خودرو بهبود پیدا می‌ کند.
اگر تمایل به خرید دیفیوزر خودرو با کیفیت بالا دارید، می‌ توانید به نمایندگی مرکزی آپکو مراجعه کنید و یا از طریق سایت رسمی نمایندگی آپکو ایل بیگی اقدام کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]