اطلاعات تماس
 • 021665*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140010045600917586

لیفتراک چیست؟

کد: 140010045600917586

https://bit.ly/3H9AK3m

، (اخبار رسمی): لیفتراک که به نام چنگال کامیون نیز شناخته می شود، یک کامیون صنعتی موتوردار است که برای بلند کردن و جابجایی کالاها بر روی یک پالت در محوطه یک انبار، تأسیسات ذخیره سازی و مرکز توزیع استفاده می شود.

لیفتراک چیست؟
لیفتراک اپال ماشین با کلیه خدمات پس از فروش

لیفتراک چیست؟

لیفتراک که به نام چنگال کامیون نیز شناخته می شود، یک کامیون صنعتی موتوردار است که برای بلند کردن و جابجایی کالاها بر روی یک پالت در محوطه یک انبار، تأسیسات ذخیره سازی و مرکز توزیع استفاده می شود. بسته به طراحی لیفتراک، برخی از لیفتراک ها به اپراتورها اجازه می دهند در هنگام کار با این دستگاه اعم از رانندگی یا کار با آن بنشینند. 

کار اپراتور لیفتراک

چنگال بالابر یا همان شاخک لیفتراک یک نوع وسیله ای است که نام خود را از یک "چنگال" شاخک بزرگ گرفته شده است که از جلو بیرون زده است و می تواند طبق دستورالعمل اپراتور بار را بچرخاند، بلند کند و جابجا کند. این ماشین‌ها اغلب در انبارها و کارخانه‌ها محبوب‌ترین هستند و در محوطه‌های عرضه و اسکله‌های بارگیری نیز کاربرد زیادی دارند.

اپراتورهای لیفتراک مسئولیت اصلی راندن این ماشین ها و جابجایی محموله ها را طبق دستورالعمل های خاص ارائه شده توسط مدیران تامین بر عهده دارند.

اپراتورهای لیفتراک مسئول بارگیری و تخلیه کامیون ها، کشتی ها، واگن های قطار باری و انبارهای بار هواپیما هستند. محموله معمولاً روی پالت‌هایی بارگیری می‌شود که معمولاً به‌طور خاص برای شاخک‌های چنگال شیار می‌شوند.

در بعضی موارد ممکن است محموله های سنگین یا غیرعادی روی پالت قرار نگیرند و در چنین شرایطی شاید نیاز باشد که مستقیماً با چنگال حمل شوند. اپراتورهای چنگال بالابر همچنین ممکن است مسئول انجام بازرسی های اولیه ماشین آلات خود و انجام کارهای ساده مرتبط با تعمیر و نگهداری مانند روغن کاری مفاصل باشند.

وظایف مختلف اپراتور لیفتراک:

 • تخلیه محموله های ورودی و انتقال محصول به مکان های ذخیره سازی
 • انباشته کردن و نگهداری کالاها در مناطق مناسب
 • اطمینان از دقیق بودن و بدون آسیب بودن محموله های ورودی و خروجی
 • گزارش تغییرات کیفیت کشیدن و آماده سازی محصول برای حمل و نقل،
 • اطمینان از اینکه تعداد و نوع دقیق محصول بارگیری و ارسال شده است.
 • جابجایی کارآمد محصولات از مناطق ذخیره سازی به واگن های ریلی یا تریلرها بارگیری،
 • تخلیه، جابجایی و چیدن محصولات و مواد استفاده از تجهیزات فرکانس رادیویی برای برداشت،
 • دریافت، کنار گذاشتن و بارگیری محصولات بازرسی
 • و انجام تعمیرات جزئی در لیفتراک یا سایر تجهیزات اطمینان از چرخش مناسب

محل کار یک اپراتور لیفتراک چگونه است؟

اپراتورهای لیفتراک در انبارها، کارخانه ها، حیاط انبارها، سایت های ساختمانی، محوطه های عرضه و اسکله های بارگیری کار می کنند. آنها گاهی اوقات در دماهای شدید کار می کنند و بسته به نوع موادی که در حال حرکت هستند، می توانند اطراف بخار، بو، صداهای بلند یا مواد شیمیایی مضر باشند.

اکثر رانندگان لیفتراک در شیفت های هشت ساعته کار می کنند. در انبارهای 24 ساعته، نوبت کاری می تواند شبانه روزی باشد.

قطعات لیفتراک

لاستیک لیفتراک

لاستیک ها: انواع مختلفی از لاستیک ها برای استفاده موجود است، اما همه لاستیک ها یکسان ساخته نمی شوند. مهم است که با یک متخصص لاستیک مشورت کنید که بتواند مطمئن شود که از ترکیب لاستیکی و الگوی کشش صحیح استفاده شده است.

قاب لیفتراک

قاب لیفتراک متشکل از دکل، محورها، چرخ ها، وزنه تعادل، محافظ بالای سر و منبع نیرو به آن متصل می شود تشکیل شده است.

حفاظ سقفی لیفتراک

محافظ سقفی لیفتراک یک سقف فلزی است که در هر 4 طرف کابین توسط تیرهایی در هر گوشه پشتیبانی می شود که به محافظت و ایمنی اپراتور در برابر هرگونه سقوط اجسام کمک می کند. در برخی از لیفتراک ها، حفاظ سقفی بخشی از مجموعه قاب است.

شاخک لیفتراک

شاخک ها اکستنشن های بلندی هستند (مانند بازوها) که به اتاق لیفتراک متصل می شوند. آنها برای تحمل بار از پایین استفاده می شوند. آنها در عرض های مختلف هستند و از راست به چپ روی لیفتراک تنظیم می شوند.

منبع برق لیفتراک

منبع نیرو ممکن است از یک موتور احتراق داخلی تشکیل شده باشد که می تواند با گاز LP، گاز CNG، بنزین یا سوخت دیزل تغذیه شود. تغذیه لیفتراک های برقی با باتری یا سلول های سوختی می باشد که برق موتور را تامین می کند. موتورهای الکتریکی از نوع DC یا AC در لیفتراک ممکن است مورد استفاده قرار گرفته باشد.

شرکت های زیادی در ایران تولید کننده لیفتراک هستند که در مقاله تولید کننده های لیفتراک ایران به این مبحث اشاره کردیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
 • 021665*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید