اطلاعات تماس
  • 031*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140012155750118169

آهن ملل؛ چه عواملی در سال 1400 بر قیمت آهن تاثیرگذار بود

کد: 140012155750118169

https://bit.ly/3vPFQzv

، (اخبار رسمی): قیمت آهن از عوامل کلیدی و تاثیرگذار بر بازارهای مختلف و شرایط آنهاست. از قیمت ساخت و ساز و مسکن تا کلیه صنایع فلزی و سازه‌هایی که آهن‌آلات به‌نوعی در ساخت یا پشتیبانی آنها نقش دارند، هر یک به‌نوعی از نوسانات قیمت آهن و بازار آن تاثیر می‌گیرند.

آهن ملل؛ چه عواملی در سال 1400 بر قیمت آهن تاثیرگذار بود
آهن ملل؛ چه عواملی در سال 1400 بر قیمت آهن تاثیرگذار بود

سال 1400 از نظر معاملات بازار آهن‌آلات و نوسانات آن از جهاتی خاص بود! گرچه تغییرات قیمت در همه سال‌ها تا حدی طبیعی و قابل پیش‌بینی است، اما این سال به‌دلیل برخی تحولات سیاسی شاهد نوسانات خاصی بودیم.

قیمت آهن از عوامل کلیدی و تاثیرگذار بر بازارهای مختلف و شرایط آنهاست. از قیمت ساخت و ساز و مسکن تا کلیه صنایع فلزی و سازه‌هایی که آهن‌آلات به‌نوعی در ساخت یا پشتیبانی آنها نقش دارند، هر یک به‌نوعی از نوسانات قیمت آهن و بازار آن تاثیر می‌گیرند.
سال 1400 نیز مانند سال‌های پیش از آن و به روال معمول بازار شاهد نوساناتی در قیمت این کالای مهم و استراتژیک بودیم و در زمان مشابه نقش سایر عوامل جانبی در این مورد نیز کم نبوده است. مقاطع فولادی و محصولات جانبی آهن نیز در این سال تحت‌تاثیر این نوسانات قرار داشته و در طول سال بارها شاهد تغییر در قیمت آنها هستیم.

قیمت آهن و مروری بر آنچه در سال 1400 بر آن گذشت
سال 1400 از نظر معاملات بازار آهن‌آلات و نوسانات آن از جهاتی خاص بود! گرچه تغییرات قیمت در همه سال‌ها تا حدی طبیعی و قابل پیش‌بینی است، اما این سال به‌دلیل تقارن با برخی وقایع اجتماعی و تحولات سیاسی شاهد نوسانات خاصی بود.
اما در سال 1400 علاوه بر روال معمول، در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، تحولات منطقه‌ای و جهانی نظیر تحریم‌ها و پیگیری برجام از طرف اتحادیه اروپا و نیز خاموشی‌های ناشی از قطع برق و وقفه یا قطعی تولید در برخی کارخانجات تولید آهن‌آلات هم بر تحولات اقتصادی مؤثر بوده و بازار خرید و فروش آنها و نیز محصولات فولادی را تحت تاثیر قرار داد.


انواع مقاطع فولادی که در سال 1400 تغییر قیمت داشتند
فولاد در 5 ماهه اول سال با کاهش 11 درصدی روبرو بود که بنابر نظر کارشناسان با قطعی برق در این مدت بی‌ارتباط نبود. مقاطع فولادی و آلیاژهای آهن نیز از این مورد تاثیر گرفته و با کاهش در تولید همراه بودند. 
در همین راستا آمار تولید انواع میلگرد نیز با رشد منفی به‌میزان حدود 7 درصد همراه شده و بر قیمت این تولیدات هم به شکل مشهودی مؤثر بوده است.
از دیگر مقاطع فولادی که قیمت‌ آن در سال 1400 دچار نوسان و افزایش شده بوده، انواع ورق آهن با نورد سرد و گرم است. بر این اساس ورق گرم که برای مصارف گوناگون در صنایع سنگین مورد نیاز است تا 17 درصد افزایش قیمت داشته و این عدد در ورق سرد به 10 درصد می‌رسد. اما ورق گالوانیزه یا پوشش‌دار در مدت مشابه چندان تغییر آماری در تولید نداشته است.
پروفیل آهن نیز از دیگر مواردی است که در این مورد آماری با نسبت‌های معکوس داشته و با کاهش تولید و افزایش قیمت روبرو بوده است.
تیر آهن آخرین محصول از این مجموعه است که با کاهش 11 درصدی در تولید، روند صعودی در قیمت آهن و تولیدات‌ آن را تجربه کرده است.


افزایش قیمت آهن‌آلات بر چه کالا ها یا موارد دیگری تاثیر گذاشت؟
در بخش مسکن تجربه نشان می‌دهد افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن که از اجزای اصلی ساختمان‌سازی هستند، با بالا رفتن قیمت مسکن همراه خواهند بود. به‌علاوه اجزای مورد استفاده در منزل مانند بخش‌های فلزی ساختمان مثل نرده‌ها، درب و پنجره‌های آهنی و بسیاری دیگر از اجزای ساختمانی با این نوسان گران‌تر خواهند شد.
در سال 1400 نیز به همین ترتیب شاهد تاثیر افزایش قیمت آهن بر ساختمان و ملزومات آن هستیم.


نتیجه
قیمت آهن و تغییرات آن از موارد حساس و کلیدی مؤثر بر بازارهای مختلف بوده و کالاهای زیادی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد که با دنبال کردن قیمت ها در سایت آهن ملل میتوانید از نوسانات و خبر های لحظه ای در حوزه آهن آلات با خبر شوید.
قیمت فولاد بر اساس دلار آمریکا روزانه تغییراتی دارد که لازم است موارد تاثیر گذار بر آن شامل ارزش ریال نسبت به دلار آمریکا یعنی قیمت‌ آهن‌ آلات داخلی از تولید داخلی و حجم عرضه و تقاضا بررسی شود. قیمت محصولات فولادی روزانه ممکن است دستخوش نوسان و تغییراتی باشد، اما در برخی از روزها نیز ممکن است هیچ تغییری نکرده و ثابت بمانند. با توجه به دسترسی آسان و سریع فعالان در بازار آهن آلات، آهن ملل قیمت های لحظه ای (اخبار لحظه ای آهن) کلیه محصولات فولادی اعمم از شمش، میلگرد، تیرآهن، قوطی پروفیل، ورق، لوله و محصولات مفتولی بیشتر کارخانه های کشور را گردآوری کرده است.
بر این اساس و با بررسی داده‌های آماری مربوط به نوسانات و اخبار لحظه ای آهن در سال 1400 می‌توان نسبت به اتخاذ تصمیم‌های اقتصادی بهتر عمل نمود.
ارتباط با آهن ملل :
سایت : آهن ملل https://ahanmelal.com
ایمیل : [email protected]
تلفن تماس آهن ملل : 03135020
آدرس آهن ملل : اصفهان ،حد فاصل پل آذر و پل فلزی، جنب مسجد انقلاب، ساختمان گلدیران، طبقه 2، واحد 3
منبع : آهن ملل – خبر آنلاین – ایمنا - الف

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 031*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار