اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 14010926687566066
در دسترس نیست

تاکید مجلس بر لغو عضویت نماینده شورای ملی زعفران در کارگروه استانی خرید زعفران

زعفران خود را ارزان نفروشید، تلاش‌ها نتیجه داد!

کد: 14010926687566066

، تهران , (اخبار رسمی): نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لغو عضویت نماینده شورای ملی زعفران در کارگروه استانی خرید زعفران تاکید کردند.

زعفران خود را ارزان نفروشید، تلاش‌ها نتیجه داد!
زعفران خود را ارزان نفروشید، تلاش‌ها نتیجه داد!

پیرو تغییرات سازمان تعاونی روستایی در نحوه خرید حمایتی زعفران و پس از نامه نمایندگان مردم شهرهای زعفران خیز ایران در مجلس شورای اسلامی به رییس جمهور برای رسیدگی به این موضوع ،با دستور فوری رییس جمهور جهت رسیدگی به درخواست بحق کشاورزان، جلسه ای به منظور بررسی فنی و پیگیری این مهم با حضور دکتر قربانی معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر نیکبخت، رییس سازمان مرکزی تعاونی روستایی کشور ، نمایندگان مردم شهرهای زعفران خیز در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان شهرهای زعفران خیز و نمایندگان کشاورزان در تهران برگزار گردید و در این جلسه پیرامون اصلاح مشخصات زعفران در دستور العمل خرید حمایتی بحث و گفتگو صورت گرفت.

‌‌در این جلسه محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی در نشست نمایندگان با معاون وزیر جهاد و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور‌ تاکید کرد که مبالغ زعفران های تحویلی با شرایط اولیه محاسبه و پرداخت گردد و نماینده شورای ملی زعفران از کارگروه خرید حمایتی استان حذف شود.

زنگنه با اشاره به دستورالعمل های سال قبل گفت: هیچ وقت سابقه نداشته که تعاونی روستایی در دستورالعمل خود،استانداردهای جدیدی به جز استانداردهای سازمان استاندارد ایران ارائه نماید و امسال بدعت جدید ایجاد شد و تعاونی روستایی بر اساس نظر شخصی فرد یا افرادی به تعریف استانداردهای جدید اقدام نمود.

زنگنه با اشاره به مصاحبه علی حسینی ، عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران با یکی از خبرگزاری ها و نیز نامه شورای ملی زعفران به وزیر جهاد کشاورزی ، تغییر شرایط خرید زعفران را ناشی از فشار عضو شورای ملی زعفران در کارگروه استانی خواند و افزود : متاسفانه "شورای ملی زعفران" با استفاده از اطلاعات آزمایشگاه ها و اطلاع از اینکه کروسین ۲۹۰ کمتر از یک درصد زعفران ها را شامل می شود، در نامه خود پیشنهاد کروسین ۲۹۰ را داده که در هیچ استاندارد جهانی و ملی وجود خارجی ندارد و این نظر، توسط کارشناسان تعاونی روستایی به وزیر جهاد تحمیل شده است.

وی در ادامه گفت: آقایان در شورای ملی و اتحادیه صادرکنندگان زعفران دایه ی مهربانتر از مادر شده اند و همه جا گفتند خرید زعفران به قیمت ۴۰ میلیون تومان ضرر بیت المال است، در حالیکه زعفران را ۸۰۰ دلار از کشاورز می خرند و به قیمت ۳۰۰۰ دلار می فروشند!

زنگنه ، تغییر شرایط خرید را غیر شرعی و خلاف قانون و موجب تضییع حقوق کشاورزان دانست و خواستار ادامه خرید و پرداخت پول کشاورزان بر اساس دستورالعمل ابتدایی شد.

گفتنی است؛ در این نشست سایر نمایندگان مردم در مجلس نیز ضمن بیان دیدگاه های خود و لزوم برخورد قانونی با شورای ملی زعفران ایران به دلیل برهم زدن بازار زعفران در این روزها، بر ضرورت عمل به دستورالعمل اولیه  ابلاغ شده توسط دولت در طرح حمایتی خرید زعفران  تاکید نمودند.

در پایان توافق شد که مبالغ زعفران های تحویلی با شرایط اولیه محاسبه و پرداخت شود و ضمن تاکید بر ادامه خرید توسط تعاونی تا پایان زمان اعلام شده، مقرر شد در خصوص تغییرات و اصلاحات احتمالی، دستورالعمل خرید، طی جلسه ای با وزیر در هفته جاری تصمیم گیری شود.

همچنین نمایندگان مجلس  بر لغو عضویت نماینده شورای ملی زعفران در کارگروه استانی خرید زعفران تاکید نمودند ودرباره‌  پیگیری  مطالبه نمایندگان  کشاورزان مبنی بر انحلال شورای ملی زعفران، که بیان داشتند  شورایی که جز تولید و نشر خبرهای ناامید کننده توسط رییس و نائب رییس خود ، هیچ قدمی برای کشاورز برنداشته و تریبونی برای بیان اقراض شخصی اقایان تبدیل شده باید جمع شود چرا که مرجعی برای تصمیم گیری برای قیمت زعفران شده و ابزاری است برای کسانی که تعارض منافع دارند تا به منافعشان برسند، قول مساعد دادند.

در عین‌حال،  نمایندگان در زمینه تامین مالی خرید زعفران ها و نیز رفع مشکلات بودجه تعاونی روستایی جهت همکاری و پیگیری قول مساعد دادند و پرداخت ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور جهت انجام خرید تضمینی به سازمان تعاون روستایی مورد تاکید قرار گرفت.

امید داریم با همدلی ایجاد شده بین مجلس و دولت برای رفع مشکلات عدیده کشاورزان زحمت کش زعفران ایران، بار دیگر آرامش به بازار زعفران ایران برگردد وکشاورزان امیدوار تر از قبل برای کشت سال آینده این کالای استراتژیک و ارز آور که می تواند وابستگی ما به فروش نفت را کاهش دهد، آماده گردند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مرکز رویدادهای اخبار رسمی

مرکز رویدادهای اخبار رسمی یکی از دپارتمان های اخبار رسمی است که با هدف انتشار اخبار و وقایع مرتبط با همایش ها، جشنواره ها و رویدادهای مختلف در حوزه های متنوع (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی )در دنیا و ایران ایجاد شده است. در این مرکز تلاش دائمی می شود تا مخاطبان نخستین نیوزوایر ایران(اخبار رسمی) از تحولات و رویدادهای مهم صنایع و حوزه های خدماتی مختلف با خبر باشند .

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]