اطلاعات تماس
  • 021860*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140207107509423619
در دسترس نیست

مهم‌ترین علائم سرطان روده بزرگ

هشدار! مدفوع سیاه و خون آلود: ۲ زنگ خطر مهم برای سرطان

کد: 140207107509423619

، (اخبار رسمی): تغییر رنگ مدفوع، مشاهده خون در مدفوع، یبوست، اسهال، کاهش وزن و اشتها از علائم مهم سرطان روده بزرگ هستند. هر یک از این علائم ممکن است نشانه مشکلات گوارشی دیگری هم باشند مثلاً مدفوع خونی در اثر بیماری‌هایی مثل بواسیر یا شقاق هم ایجاد می‌شود.

هشدار! مدفوع سیاه و خون آلود: ۲ زنگ خطر مهم برای سرطان
مهم‌ترین علائم سرطان روده بزرگ

بسیاری افراد با مشاهده خون در مدفوع یا هر نشانه دیگری گمان می‌کنند به سرطان مبتلا شده اند در صورتی که اینطور نیست و تمامی این علائم ممکن است نشانه مشکلات گوارشی دیگری هم باشند.

به نقل از آفتاب نیوز حتماً تا به حال برایش ما هم پیش آمده که متوجه تغییر رنگ مدفوع خود شده و یا لخته‌ای خون در مدفوع تان مشاهده کرده اید. این موضوع می‌تواند موجب ترس و نگرانی شود، اما باید بگوییم مشاهده خون در مدفوع و یا تیره شدن مدفوع علت‌های مختلفی دارد که می‌تواند بسیار جدی و یا بی اهمیت باشد. در هر صورت مدفوع آغشته به خون و سیاه یک هشدار بوده و باید فوراً در پی علت آن باشید. 

سرطان روده بزرگ یکی از بی علامت‌ترین و مخفی‌ترین سرطان‌ها می‌باشد که در مراحل اولیه، فرد متوجه هیچ نشانه‌ای در خود نمی‌شود. در واقع فاصله زمانی زیادی بین مشاهده علائم آن توسط فرد و تشخیص سرطان وجود دارد و این مورد موجب متاستاز یا گسترش و پیشرفت سرطان و کاهش شانس بهبودی می‌شود. در ادامه با مهمترین علائم و نشانه‌های سرطان روده بزرگ که اغلب نادیده گرفته می‌شوند آشنا می‌شویم.

علائم موضعی سرطان روده بزرگ
رنگ و قوام مدفوع تغییر می‌کند: این موضوع بین افراد مختلف است، اما هر فردی روتین خاص خود را دارد که پزشک معمولاً تغییر در روتین خود فرد را بررسی می‌کند. مثلا شخصی که همیشه مدفوع شل و قهوه‌ای رنگ داشته اگر بدون دلیل مدفوعش سفت و تیره شود باید به دنبال علت آن باشد.
همچنین تغییر در تعداد دفعات اجابت مزاج نیز نشانه دیگری است که باید علت آن مشخص شود. مثلاً فردی همیشه در روز ۳ مرتبه دفع مدفوع داشته و حالا روزی یک بار اجابت مزاج دارد یا برعکس تعداد دفع مدفوع در روز افزایش پیدا کند.
تغییر شکل مدفوع و باریک شدن آن نیز یک نشانه دیگر سرطان روده بزرگ است. در واقع به دلیل انسداد روده بزرگ توسط تومور سرطانی، روده تنگ شده و مدفوع به شکل باریک و کم قطر خارج می‌شود.
خون در مدفوع به دلیل خونریزی روده بزرگ، باعث مشاهده خون قرمز روشن یا خون تیره در مدفوع می‌شود.
Most often, blood in the stool is from piles (hemorrhoids) , especially if it is bright red, fresh blood. Piles are like swollen veins in the back passage. These veins are fragile and can easily get damaged when you have a poo, causing a little bleed. 

بیشتر اوقات، خون در مدفوع از بواسیر (هموروئید) است، به خصوص اگر خون قرمز روشن و تازه باشد. بالشتک‌های هموروئیدی در اثر التهاب و آسیب رگ‌ها و عروق مقعدی ایجاد می‌شوند. این رگ‌ها شکننده هستند و به راحتی می‌توانند در هنگام مدفوع آسیب ببینند و باعث خونریزی کمی شوند.
تخلیه مدفوع کامل انجام نمی‌شود و فرد دائم حس می‌کند که نیاز به اجابت مزاج دارد.
درد و گرفتگی عضلات شکمی به صورت مداوم
اسهال و یبوست دو علامت دیگری است که در بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ دیده شده که به صورت دوره‌ای مدتی اسهال و مدتی یبوست را تجربه کرده اند.
گاز زیاد و نفخ اگر چه در بسیاری موارد به خاطر موارد دیگری مثل مصرف مواد غذایی نفاخ و یا بیماری‌های التهابی روده می‌باشد، می‌تواند زنگ خطری برای سرطان روده باشد. این علامت معمولاً در مرحله نهایی سرطان که روده توسط تومور کاملاً مسدود شده است ظاهر می‌شود.
هریک از این علائم به تنهایی ممکن است نشانه مشکل دیگری به جز سرطان باشند. مثلا تهوع و استفراغ به تنهایی علائم سرطان نیستند و اگر با سایر مواردی که گفته شد مثل درد‌های شکمی، یبوست و … همراه باشد احتمال اینکه فرد به سرطان مبتلا شده است افزایش پیدا می‌کند.

علائم سیستمیک سرطان روده بزرگ
بدون دلیل وزن زیادی از دست بدهید: کاهش وزن بدون ورزش و رژیم و بی اینکه فرد خواسته باشد یکی از علامت‌های مهم این بیماری می‌باشد. دلیل آن هم اینست که تومور‌ها مواد مغذی و خون بدن را برای رشد مصرف می‌کنند و همچنین برخی از آن‌ها نوعی مواد شیمیایی را در بدن فرد آزاد می‌کنند که متابولیسم او را افزایش داده و موجب کاهش وزن می‌شود.

مهم‌ترین علائم سرطان روده بزرگ

مدفوع سیاه و قیری رنگ، اسهال، یبوست، کاهش وزن ناگهانی، کاهش اشتها از علائم مهم سرطان روده بزرگ هستند. البته به این معنی نیست که اگر هریک از این علائم را در خود مشاهده کردید مبتلا به سرطان هستید! اما مواردی مثل تغییر رنگ مدفوع یا مشاهده خون در مدفوع اگر ناشی از مصرف مواد غذایی خاصی نباشد طبیعی نبوده و باید جدی گرفته شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پرتو کلینیک

پرتو کلینیک | مرکز درمان بیماری نشیمنگاهی درمان با لیزر بواسیر (هموروئید)، شقاق مقعدی، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی بدون درد و خونریزی و بدون بیهوشی در کمتر از ۳۰ دقیقه درمان شوید ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳

اطلاعات تماس
  • 021860*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان