اطلاعات تماس
  • 021860*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140207307643123619
در دسترس نیست

بیماری حرکت ; motion sickness

بیماری حرکت ; علت حالت تهوع بدون استفراغ

کد: 140207307643123619

، (اخبار رسمی): از آنجایی که بیماری حرکت در کودکان 2 تا 12 ساله شایع تر است و کودکان در این باره آسیب پذیرتر هستند. برای جلوگیری از بیماری ماشین در کودکان، سفرهای کوتاه‌تری را در نظر بگیرید، آنها را با بازی یا موسیقی سرگرم کنید و از تهویه مناسب در ماشین اطمینان حاصل کنید.

بیماری حرکت ; علت حالت تهوع بدون استفراغ
بیماری حرکت ; علت حالت تهوع بدون استفراغ

حالت تهوع در ماشین یک مسئله شایع است که می تواند سفر را برای شما ناخوشایند کند. با درک علل و علائم آن و اجرای راهکارهای پیشگیری و مقابله و درمان، می توانید از سفرهای خود بدون حالت تهوع لذت ببرید.

حتماً تا به حال برای شما یا کودک تان پیش آمده که هنگام سوار شدن به ماشین یا هر وسیله نقلیه دیگری، حالت تهوع بگیرید و دلیل آن را ندانید. حالت تهوع در ماشین یا بیماری حرکت (motion sickness)، می تواند به سرعت یک سفر دلپذیر را به یک اتفاق ناخوشایند تبدیل کند. اگر شما یکی از افرادی هستید که هنگام سفر با وسیله نقلیه دچار حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و ناراحتی می شوید، مطالعه این مطلب به شما کمک می کند تا از علل، علائم و راه های درمان این مشکل آگاه شوید و بهتر بتوانید آن را مدیریت و پیشگیری کنید.

بیماری حرکت چیست

بیماری حرکت نوعی تضاد بین تعادل از گوش داخلی شما و سیگنال های بصری از چشمان شما می باشد. این تناقض در حرکت و ثابت نشستن فرد در ماشین می تواند موجب حالت تهوع بدون استفراغ، سرگیجه و عرق سرد شود. بیماری حرکت سن خاصی نداشته و ممکن است هم برای کودکان هم برای بزرگسالان پیش بیاید.

به نقل از سایت wwwnc.cdc.gov

Motion sickness happens when the movement you see is different from what your inner ear senses. This can cause dizziness, nausea, and vomiting. You can get motion sick in a car, or on a train, airplane, boat, or amusement park ride

ترجمه فارسی: بیماری حرکت زمانی اتفاق می افتد که حرکتی که می بینید با آنچه گوش داخلی شما حس می کند متفاوت باشد و فرد دچار سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ شود. شما می توانید در ماشین یا در قطار، هواپیما، قایق یا پارک تفریحی دچار بیماری حرکتی شوید.

به همین دلیل دیدن فیلم های سه بعدی نیز در برخی افراد می تواند موجب تهوع شود.

علت بیماری حرکت چیست

دلیل اصلی این اتفاق حرکت می باشد. بنابراین ممکن است در هر نوع وسیله نقلیه ای که در حال حرکت است رخ دهد مثل ماشین، قایق یا هواپیما.

در واقع حرکت وسیله و ثابت نشستن شما نوعی تضاد بین حواس شما به وجود می آورد که باعث این مشکل هنگام سوار شدن به وسیله نقلیه می شود.

عوامل تاثیرگذار بر بیماری حرکت

موارد زیادی باعث حالت تهوع در ماشین می شود. پیچ و خم جاده ها، شتاب یا کاهش سرعت ناگهانی وسیله نقلیه، استفاده از وسایل الکترونیکی در حین حرکت در ماشین یا مطالعه و خواندن می تواند باعث تشدید تهوع و علائم آن شود.

علائم بیماری حرکت 

علائم بیماری حرکت می تواند از ناراحتی خفیف تا حالت تهوع شدید متغیر باشد. علائم شایع شامل سرگیجه، تعریق، استفراغ و احساس ناراحتی است. درک این موارد برای اقدام به موقع اهمیت دارد.

برای پیشگیری از حالت تهوع در ماشین چه باید کرد؟

در حالی که تهوع در ماشین می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، برخی از افراد مانند کودکان، زنان باردار و افرادی که سابقه بیماری حرکتی دارند بیشتر از دیگران مستعد ابتلا هستند.

برای پیشگیری از حالت تهوع در خودرو: 

از تهویه خوب اطمینان حاصل کنید و از خواندن یا استفاده از وسایل الکترونیکی در حین حرکت وسیله نقلیه خودداری کنید. 

استراحت در سفرهای طولانی و نشستن روی صندلی جلو نیز می تواند به کاهش علائم کمک کند.

جلوی ماشین یا اتوبوس بنشینید.

در پروازها و قطارها صندلی کنار پنجره را انتخاب کنید.

در صورت امکان سعی کنید دراز بکشید، چشمان خود را ببندید، بخوابید یا به افق نگاه کنید.

با نوشیدن آب هیدراته بمانید. نوشیدنی های الکلی و کافئین دار را محدود کنید.

به طور مکرر مقدار کمی غذا بخورید.

از سیگار کشیدن خودداری کنید.

سعی کنید با فعالیت هایی مانند گوش دادن به موسیقی حواس خود را پرت کنید.

از پاستیل های طعم دار مانند آب نبات زنجبیلی استفاده کنید.

در صورتی که متوجه علائم بیماری حرکت یا تهوع در ماشین شدید برای مقابله و کاهش علائم راهکارهای زیر را به کار گیرید:

 تنفس عمیق، تمرکز روی یک نقطه ثابت و مچ بند های طب فشاری می تواند تسکین دهنده باشد.

بیماری حرکت یا تهوع در ماشین چگونه درمان می شود؟

درمان های طبیعی برای پیشگیری از تهوع در ماشین شامل مصرف زنجبیل و اشکال گوناگون آن مثل چای زنجبیل، آبنبات زنجبیلی 

داروهای بدون نسخه مثل آنتی هیستامین ها و چسب های اسکوپولامین می تواند در پیشگیری از بیماری حرکت مؤثر باشد.

از آنجایی که بیماری حرکت در کودکان 2 تا 12 ساله شایع تر است و کودکان در این باره آسیب پذیرتر هستند. برای جلوگیری از بیماری ماشین در کودکان، سفرهای کوتاه‌تری را در نظر بگیرید، آنها را با بازی یا موسیقی سرگرم کنید و از تهویه مناسب در ماشین اطمینان حاصل کنید.

نتیجه

حالت تهوع در ماشین یک مسئله شایع است که می تواند سفر را برای شما ناخوشایند کند. با درک علل و علائم آن و اجرای راهکارهای پیشگیری و مقابله و درمان، می توانید از سفرهای خود بدون حالت تهوع لذت ببرید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پرتو کلینیک

پرتو کلینیک | مرکز درمان بیماری نشیمنگاهی درمان با لیزر بواسیر (هموروئید)، شقاق مقعدی، کیست مویی، فیستول و زگیل تناسلی بدون درد و خونریزی و بدون بیهوشی در کمتر از ۳۰ دقیقه درمان شوید ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳

اطلاعات تماس
  • 021860*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان