اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1394112352884581

در نشست هم‌اندیشی توسعه پایدار، گردشگری و محیط زیست عنوان شد:

گردشگری به ترویج حقوق بشر کمک می‌کند

کد: 1394112352884581

http://j.mp/1myhDWx

، تهران , (اخبار رسمی): در نشست «هم‌اندیشی توسعه پایدار، گردشگری و محیط زیست» که 20 بهمن‌ماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، رضا اسلامی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و متخصص حقوق بشر به بیان ارتباط تنگاتنگ گردشگری پایدار و حقوق بشر پرداخت و گفت: گردشگری می‌تواند در سه سطح به توسعه و ترویج حقوق بشر کمک کند.

سخنرانی رضا اسلامی در نشست هم اندیشی توسعه پایدار، گردشگری و محیط زیست

به واسطه گردشگری، مردم با ایده‌های جدید آشنا می‌شوند. گردشگری، آگاه‌سازی، ظرفیت‌سازی و توانمندسازی را تقویت می‌کند و هر سه این موارد نقش بسزایی در آموزش حقوق بشر دارند

به گزارش دنیای سفر، این استاد دانشگاه در اولین سطح، مهم‌ترین تاثیر گردشگری بر گفتمان حقوق بشری را تربیت شهروند جهانی دانست و تصریح کرد: در فرآیند تربیت شهروند جهانی، افراد با ارزش‌ها، آرزوها و آرمان‌های جهانی آشنا می‌شوند. از طرف دیگر آنها با مشکلات و چالش‌های جهانی نیز روبه‌رو شده و در نهایت آرمان‌ها و مشکلات جهانی را جزئی از مشکلات و آرمان‌های خود می‌پندارند. در گردشگری، ضمن اینکه افراد با فرهنگ‌ها، ادیان، مذاهب، رنگ‌ها و نژادهای مختلف آشنا می‌شوند، در درازمدت به ارزش‌های مشترک نیز دست می‌یابند. به عنوان مثال چالش‌های محیط زیستی و حفاظت از آن از طریق گردشگری توانسته است به یک آرمان جهانی - بشری در سطح بین‌المللی تبدیل شود.

رضا اسلامی بیان کرد: گردشگری می‌تواند موجب گسترش گفت‌وگو میان شهروندان شود. در سیکل مثبت شکل‌گیری گفت‌وگو، انسان‌ها به یکدیگر نزدیک می‌شوند و موضوعات مشترک مطرح می‌شود، در حالی که سیکل منفی عدم گفت‌وگو موجب پیش‌داوری، تعصب، نفرت، خشونت و در نهایت تبعیض می‌شود، این در حالی است که به واسطه گردشگری می‌توان به شکل‌گیری سیکل مثبت گفت‌وگو کمک کرد. جوامع به واسطه گردشگری و با گفت‌وگوهای مستمر می‌توانند از حلقه خشونت و افراطی‌گرایی خارج شوند.

وی در ادامه اضافه کرد: گردشگری موجب آشنایی با تفاوت‌ها و تنوع‌ها می‌شود. یکی از اساسی‌ترین حقوق بشر، حق متفاوت بودن است. در اثر آشنایی با جوامع و فرهنگ‌های مختلف، انسان‌ها به سمت شناسایی و پذیرش تفاوت‌ها و نه فقط تحمل آنها حرکت می‌کنند.

این متخصص حقوق بشر اظهار کرد: تحمل، شناسایی و پذیرش تفاوت‌ها که می‌تواند در اثر تحقق گردشگری ممکن شود، به بردباری، مدارا و تساهل میان فرهنگ‌ها، ادیان و جوامع مختلف کمک کرده و در نهایت از افراطی‌گرایی و خشونت جلوگیری می‌کند. با ترویج گردشگری، نگاه‌ها و بینش‌ها تغییر خواهد کرد.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی در اشاره به سطح دوم تاثیر گردشگری بر توسعه و ترویج حقوق بشر گفت: گردشگری می‌تواند به ترویج و تحقق صلح پایدار و همزیستی مسالمت‌آمیز کمک کند. چه در گردشگری بین‌المللی و چه در گردشگری داخلی می‌توان از گردشگری در جهت صلح‌سازی بهره برد. تنوع و تفاوت‌های فرهنگی در جوامع مختلف از نظر پوشش، خوراک، آداب و رسوم، ادیان و رفتارها، در اثر گردشگری برجسته شده و توسعه پیدا می‌کنند و در نهایت شناخته می‌شوند و همین امر تحمل و مدارای جهانی را بالا برده و همزیستی مسالمت‌آمیز و صلح جهانی را ممکن می‌سازد.

وی در ادامه اضافه کرد: نباید با قرائت‌های رسمی و یکسان از پوشش، خوراک و رفتارهای خاص، دیگر جوامع را تحت فشار گذاشت و به یکسان‌سازی مجبور کرد. به کار گرفته نشدن وجه تمایزات و خصوصیات بومی و فرهنگی جوامع در ساختمان‌سازی، شهرسازی، پوشش، خوراک، گفتار و رفتار، تمام شهرهای ایران را به کپی کوچکی از شهر تهران مبدل ساخته است.

این متخصص حقوق بشر در سطح سوم، بر نقش گردشگری در ترویج دموکراسی و مشارکت مردمی تاکید کرد و گفت: به واسطه گردشگری، مردم با ایده‌های جدید آشنا می‌شوند. گردشگری، آگاه‌سازی، ظرفیت‌سازی و توانمندسازی را تقویت می‌کند و هر سه این موارد نقش بسزایی در آموزش حقوق بشر دارند.

رضا اسلامی افزود: گردشگری به آشنایی جوامع با ایده‌های جدید، مشارکت مردمی، انواع حکومت‌های دموکراتیک و مردمی کمک می‌کند. علاوه بر این، گردشگران با خود ایده‌های جدیدی را به همراه می‌آورند و در تبادل نظر و تضارب آرا، مردمان بومی می‌توانند با ایده‌های جدید آشنا شوند. همه این موضوعات در نهایت به مشارکت بیشتر شهروندان در تعیین سرنوشت سیاسی خود منجر شده و در ادامه موجب ارتقای حقوق شهروندان مخصوصا گروه‌های آسیب‌پذیر مانند زنان، کودکان، محیط زیست و مردمان بومی می‌شود.

وی تصریح کرد: گردشگری نه تنها ایده‌های مثبت مشارکت سیاسی را تقویت می‌کند، بلکه موارد نقض حقوق بشر را نیز بر جسته و گزارش می‌کند. گردشگران در سفر به کشورهای مختلف نسبت به تخریب محیط زیست، نقض حقوق بشر، نادیده گرفتن حقوق شهروندی و زنان، بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد و بین‌المللی را در جریان امور قرار می‌دهند. به بیان دیگر هر گردشگر به خودی خود یک رسانه برای انعکاس موارد نقض حقوق بشر چه در شهرهای داخلی و چه در سطح بین‌المللی است.

رضا اسلامی در پایان با اشاره به چالش‌های میان گردشگری و حقوق بشر بیان کرد: گردشگری البته آثار مخرب و نامطلوبی نیز در بحث‌های حقوق بشر به جا گذاشته است. تخریب محیط زیست و گردشگری جنسی زنان و کودکان از جمله این آثار مخرب هستند که باید نسبت به اصلاح آنها گام‌های موثری برداشت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دنیای سفر

دنیای سفر، رسانه ای نو در صنعت گردشگری کشور است و با پوشش متفاوت اخبار و رویدادها و ارایه آمار و تحلیل در کنار دریافت نظرات کارشناسان، امیدوار است نقشی موثر در توسعه صنعت گردشگری کشور داشته باشد. بالا بردن دانش توریسم، کمک به سرمایه گذارن و فعالان، انتقال تجربیات بین المللی، نقد رویه های جاری، معرفی مباحث و فرصت های تازه در حوزه گردشگری مواردی است که در دنیای سفر، مورد توجه قرار دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

گردشگری و میراث فرهنگی | محیط زیست