اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395051778115730

راه اندازی داروخانه‌های گیاهی

کد: 1395051778115730

http://goo.gl/1P060D

، تهران , (اخبار رسمی): با راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی، اقبال مردم در استفاده از این داروهای علفی سامان می‌یابد .

راه اندازی داروخانه‌های گیاهی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت ، محمود خدادوست ، با اشاره به توجه ویژه به فراورده های طبیعی و سنتی و گیاهی در اسناد بالادستی قانون پنجم توسعه کشور، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی  و سیاست های ابلاغی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: در این اسناد بالادستی بر لزوم استفاده از ظرفیت های طب سنتی، داروهای گیاهی و طبیعی تاکید شده و ایجاد بستری مناسب برای استفاده از این ظرفیت ها و ارائه بهتر خدمات طب سنتی به مردم را یکی از وظایف وزارت بهداشت عنوان کرده است.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی و اسلامی تاکید کرد: براساس سیاست های ابلاغی سلامت از سوی مقام معظم رهبری، وزارت بهداشت مکلف است نسبت به ترویج، توسعه و نهادینه شدن طب سنتی و فراورده های آن در نظام سلامت اقدامات لازم را انجام دهد.

خدادوست ضمن اشاره به درخواست‌های روز افزون مردم و اقبال آنها در استفاده از داروها و فراورده‌های طبیعی و گیاهی اظهار کرد: بر این اساس وزارت بهداشت اقدام به تدوین دستورالعمل راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی کرد.

وی با بیان این که ممکن است برخی داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی یا بیماری‌ها تداخل داشته باشد، تاکید کرد: به همین دلیل این داروخانه‌های گیاهی با حضور یک مسئول فنی داروساز که دوره آموزشی کوتاه مدت داروسازی طبیعی گذرانده است، اداره می‌شود و طبیعی است که یک فرد داروساز توانمند، خبره و آگاه به منظور مشاوره درست به مردم برای استفاده از داروهای گیاهی باید در این داروخانه‌های طبیعی حضور داشته باشد. 

به گفته مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی و اسلامی، حضور مسئول فنی داروساز در این داروخانه‌ها باعث می‌شود تا دسترسی مردم به خدمات ایمن و موثر تسهیل شود.

خدادوست، حضور داروسازان متخصص در داروخانه‌های طبیعی را از برنامه‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: اگر داروسازان و انجمن داروسازان که افراد بسیار معقول و منطقی هستند، دغدغه سلامت مردم را داشته باشند باید از این حرکت وزارت بهداشت استقبال کنند؛ چرا که در این حرکت متولی و مسئول فنی داروخانه‌های طبیعی، خود داروسازها که افرادی متخصص و فنی هستند، می‌باشند.

وی، یکی دیگر از فواید راه‌اندازی داروخانه‌های طبیعی را ایجاد اشتغال برای داروسازان جوانی که هنوز شرایط لازم برای راه‌اندازی داروخانه‌های رایج را ندارند بیان کرد و افزود: این تصمیم باعث شد تا به نوعی برای داروسازان شغل ایجاد شود.

خدادوست با اشاره به این که برخی از داروخانه‌های رایج فکر می‌کنند که با راه‌اندازی این داروخانه‌ها، فروش‌شان کم می‌شود، افزود: این اتفاق نمی‌افتد؛ چرا که با راه‌اندازی داروخانه‌های طبیعی، اقبال مردم به داروهای گیاهی سامان می‌یابد و به سمت استفاده از ظرفیت‌های داروسازها پیش می‌رویم.

وی در باره صنف عطاری‌ها گفت: عطارها که دوره آموزشی لازم را دیده‌اند، همچنان فعالیت خود را خواهند داشت و می‌توانند به صورت مفرده داروهای گیاهی را زیر نظر صنف عطاری‌ها عرضه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه ها و سیاست های کشور در این مدت 5 سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد. یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی تر و ابتدایی ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | شهر و جامعه