اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395060699535793

بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی در کرمان

کد: 1395060699535793

http://goo.gl/gd91Rt

، تهران , (اخبار رسمی): بیشترین تعداد آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو در بین استان های مختلف کشور متعلق به استان کرمان است.

بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی در کرمان است

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری،محمدحسن طالبیانمعاون میراث فرهنگی سازمان م با اعلام این خبر در مراسم جشن ثبت جهانی بیابان لوت که با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در کرمان برگزار شد افزود:  کرمان دارای ظرفیت های بسیار بی نظیری در حوزه میراث فرهنگی است و نیاکان ما در کرمان سهم بزرگی در تمدن جهانی دارند.
طالبیان با بیان اینکه  قنات ایرانی در چهلمین اجلاس یونسکو در تیرماه سال جاری به عنوان میراث جهانی به ثبت رسید گفت: این قنات ها 11 قنات را شامل می شود و سه هزار سال موجودیت، مدنیت و ماندگاری آبادانی ها را مدیون این قنات ها هستیم و این قنات ها بیشترین خدمت را به امنیت غذایی ایران کرده و همچنین نام ایرانیان را در صنعت آب جاودانه کرده است.
وی درباره ثبت جهانی کویر لوت نیز گفت: این پدیده ها از پدیده های ناب و استثنایی هستند که نمونه برجسته و منحصر به فرد به شمار می روند.
طالبیان عنوان کرد: این کویر در آغوش سه استان کرمان، خراسان جنوبی و سیستان بلوچستان آرمیده و حاشیه این بیابان خاطره هزاران سال قدمت را در خود جای داده است.
استاندار کرمان نیز در این مراسم گفت:  در دولت تدبیر و امید سه اثر از استان کرمان در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده و این استان اکنون با پنج اثر ثبت جهانی دارای بیشترین آثار از این حیث در کشور است.
علیرضا رزم حسینی افزود: آثار ثبت شده جهانی در کرمان، گوشه ای از میراث کهن و پربار این سرزمین است.
استاندار کرمان گفت:  خط اعتدال در استان کرمان به خوبی دنبال می شود و در حال حاضر همه ظرفیت های استان برای توسعه به کار گرفته شده و امروز استان کرمان یک کارگاه بزرگ سازندگی است.
رزم حسینی با اشاره به اینکه کرمان یکی از سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور است افزود: در این راستا استان به هشت منطقه اقتصادی تقسیم شده و هم اکنون 12 موسسه ملی و بزرگ مسئولیت ظرفیت سازی، سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت های مردمی را بر عهده گرفته اند.
استاندار کرمان گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی واقعی را با تکیه بر توان بخش غیر دولتی دنبال می کنیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری

گردشگری در سرزمین ایران از پیشینه‌های چند هزار ساله برخوردار است. در تمامی دوران باستان، تا قبل از اسلام مستندات تاریخی حکایت از گسترش شهرها، راه‌ها و اقامتگاه‌ها در سرزمین پهناور ایران دارد. آثار مکتوب‌ بر جای مانده حاکی از سفر یونانیان و رومیان به ایران است، اگرچه از سیاحانی که قبل از اسلام به ایران سفر کرده‌اند اطلاع دقیقی در دست نیست. در قرون اولیه پس از اسلام، بعد از پشت سر نهادن یک دوره بحرانی، رویکرد ادبی، فرهنگی و علمی در ایران آغاز شد و از رونقی بی‌نظیر برخورداد گردید . شاعران و نویسندگان به گشت و گذار در سرزمین اسلامی پرداختند که حاصل آن سفرنامه‌هایی بود که اکنون بر جای مانده و از خلال آنها می‌توان با جغرافیا، فرهنگ و تمدن آن روزگار آشنا شد. از جمله معروفترین این جهانگردان می‌توان به ناصرخسرو قبادیانی شاعر، فیلسوف و سفرنامه‌نویس قرن پنجم اشاره کرد. از سوی دیگر به تدریج و به ویژه طی قرون هفتم به بعد جهانگردان غربی نیز در پی سفر به شرق و از جمله ایران برآمدند. در همان دوران اقامتگاه‌هایی در ایران تأسیس شد که بسیاری از آنها همچنان بر جای مانده است. ایران در دوران صفویه و علی‌الخصوص در دوره شاه عباس اول به عنوان کشوری جذاب نظر بسیاری از جهانگردان اروپایی را به خود جلب کرد. به همین دلیل می‌توان دوره سلطنت شاه عباس اول تا انقراض سلسله صفوی را یکی از مهمترین ادوار توسعه جهانگردی در ایران به حساب آورد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی