اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950613110245730

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز بهورز

کد: 13950613110245730

http://goo.gl/G929b3

، تهران , (اخبار رسمی): وزیر بهداشت در پیامی نقش بهورزان در آموزش بهداشت و در ارائه خدمات پیشگیری و مراقبت از بیماری‌ها، ارائه مراقبت‌های تغذیه‌ای و بهداشت خانواده و مدارس و بهداشت محیط را بسیار ارزشمند دانست.

کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان،افزایش امید

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت ،متن کامل  پیام  حسن هاشمی، وزیر بهداشت برای روز بهورز به شرح زیر است:

یکی از مهم‌ترین آمال مردم پس ازپیروزی انقلاب اسلامی، توجه به حقوق و نیازهای هموطنان و تلاش برای ارتقای سطح زندگی ایشان در وجوه مختلف بود.

سیاستگذاران و برنامه‌ریزان، برای تحقق این مهم در حوزه سلامت، طی چند دهه اخیر، تربیت کادر مناسب بهداشتی و استقرار آنها در خانه‌های بهداشت را آغاز کردند؛ این تلاش به‌منظور خدمات‌رسانی به روستاییان شریف در دور افتاده‌ترین نقاط کشور انجام گرفت و نقطه عطفی در تاریخ نظام سلامت کشور شد.

این نیروها که نام «بهورز» بر ایشان نهاده شد، به دلیل بومی بودن، توانایی ایجاد ارتباط مناسب با مردم و پذیرفته شدن از سوی اهالی را داشتند که گام نخست در توسعه پایدار سلامت جوامع محسوب می‌شود.

از سوی دیگر به‌دلیل آموزش جامعه‌نگری که توسط  مربیان کوشا و پرتلاش مراکز آموزش بهورزی ارایه می‌شود؛ ارتقای دائمی سطح اطلاعات و به روز نگه‌داشتن آموخته‌ها، امروزه بهورزان یکی ازموثرترین نیروهای سیستم عظیم و گسترده نظام سلامت به‌شمار می‌آیند و در خدمات‌رسانی به روستاییان شریف جایگاهی بس رفیع دارند. این عزیران امروزه مسئولیت‌های گوناگونی مانند:

شناخت جمعیت، جلب مشارکت مردمی به منظور همکاری‌های برون‌بخشی، آموزش سلامت، مراقبت کودکان، مراقبت مادران، ارایه خدمات باروری سالم، مراقبت جوانان و نوجوانان، مراقبت میانسالان، مراقبت سالمندان را نیز برعهده دارند و همزمان برحوزه بهداشت محیط و حرفه‌ای، پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، ارایه کمک‌های اولیه و درمان‌های ساده علامتی توجه داشته و امور آن‌را به سامان می‌رسانند؛ به‌طوری که نماد روشن شعار «بهداشت بر درمان مقدم است.» محسوب می‌شوند.

بدون شک کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان، افزایش امید به زندگی، کنترل بیماری‌های واگیر و... بخشی از دستاوردهای بهورزان در نظام سلامت است. نقش بهورزان در آموزش بهداشت، ارائه خدمات پیشگیری و مراقبت از بیماری‌ها، ارائه مراقبت‌های تغذیه‌ای و بهداشت خانواده و مدارس و بهداشت محیط نیز بسیار ارزشمند است.

اینجانب به سهم خود این روز فرخنده را به همه بهورزان، مربیان، تمامی دست اندرکاران آموزش بهورزی و سایر کارکنان نظام سلامت کشور تبریک گفته و از خداوند منان توفیق همگی را در راه خدمت بیشتر به ملت شریف ایران خواهانم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه ها و سیاست های کشور در این مدت 5 سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد. یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی تر و ابتدایی ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]