کد: 13950624126055611

ایجاد پارک حیات وحش در کیش

کد: 13950624126055611

https://goo.gl/qcxXOP

، تهران , (اخبار رسمی): عملیات اجرایی ساخت پارک حیات وحش کیش از نیمه دوم امسال آغاز می شود.

ایجاد پارک حیات وحش در کیش

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، این پارک با هدف ایجاد محدودهای امن برای آهوان جزیره و افزایش جاذبه های گردشگری کیش، در زمینی به مساحت تقریبی 200 هکتار در محدوده جنوب فرودگاه جزیره کیش ساخته می شود. پیش از این و به دلیل افزایش جمعیت آهوان و محدودتر شدن زیستگاه آنها که حاصل از توسعه عمرانی کیش در سالهای اخیر بود، این بخش از جزیره که بهترین زیستگاه طبیعی برای آهوان منطقه است، برای حفاظت از آهوان حصار کشی شده بود که با توجه به اهمیت ایجاد سایتهای گردشگری طبیعی و علاقمندی گردشگران به آشنایی با حیات وحش در کیش، این سایت به عنوان محل ایجاد پارک حیات وحش کیش در نظر گرفته شد.

بر اساس این گزارش با توجه به آنکه پارک حیات وحش کیش از نظر ابعاد و گستردگی طرح در کشور بی نظیر است مراحل انتخاب مشاور با دقت نظر خاصی انجام شد. پس از آن با مطالعات دقیق‌ و بررسی شرایط اقلیمی جزیره کیش، راهکارهای افزایش جذابیت این پارک برای گردشگران، حفظ شرایط طبیعی سایت و هویت واقعی آن، فراهم کردن امکانات حضور گردشگران در پارک، طراحی اکولوژیک برای زیست آهوان، جذب پرندگان و افزایش تنوع زیستی با توجه به اقلیم و محدودیتهای همجواری گونه ها، در نهایت پارک حیات وحش کیش با تلفیق دو گزینه سافاری پارک و اکوپارک طراحی شد.

در این پارک که مراحل ساخت آن نیمه دوم امسال آغاز می شود،گردشگران در میان جنگل های بکر کیش با صدها اصله درخت کهنسال کهور ایرانی و کنار،  از تماشای حیات وحش این جزیره مرجانی لذت خواهند برد. در این مجموعه فضایی نیز برای آموزش و پالایش روانی کودکان از طریق انس با طبیعت در نظر گرفته شده است. همچنین برای بالاتر بردن تطابق طرح با شرایط محیط زیست، جهت تامین آب آبیاری و برکه از روشهای سنتی جمع آوری آبهای سطحی استفاده می شود.

لازم به ذکر است در سال 63، حدود 30 راس آهو از جزیره خارک به کیش انتقال داده شد که از زمان رهاسازی آهوان در این منطقه ودر مدت 32 سال گذشته، تا کنون جمعیت آنها به مرور افزایش یافته است. با توجه به نبود دشمن طبیعی، آب و هوای مناسب و فراهم بودن علوفه طبیعی و تغذیه دستی در جزیره، تعداد آنها در حال حاضر به بیش از 750 راس رسیده که در سراسر جزیره خصوصا نواحی جنوبی, مرکزی و جنوب شرقی کیش پراکنده هستند. مشاهده این آهوان آزاد و آشنایی با شرایط زندگی آنها در محیط طبیعی جزیره کیش یکی از جذابیت های ویژه برای گردشگران داخلی و خارجی است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان منطقه آزاد کیش

منطقه آزاد کیش شامل جزایر کیش، هندورابی، فارور بزرگ و فارور کوچک است ، که می تواند بآن را به عنوان برترین مقصد گردشگری برای خانواده ها، قطب علمی-آموزشی- تحقیقاتی، الگوی توسعه پایدار با بهره گیری از فن آوریهای نوین و مناسب ترین مکان برای سرمایه گذاری در منطقه خلیج فارس ایران دانست.

منتشر شده در سرویس های:

گردشگری و میراث فرهنگی | محیط زیست

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.