اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950628129065730

کمک 40 میلیاردی به مراکز سلول‌های بنیادی

کد: 13950628129065730

https://goo.gl/D15cmP

، تهران , (اخبار رسمی): هیات امنای ارزی برای توسعه مراکز سلول‌های بنیادی40 میلیارد تومان اهدا کرد.

کمک 40 میلیاردی به مراکز سلول‌های بنیادی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت ،علی‌اکبر پورفتح‌الله،مدیرعامل سازمان انتقال خون در مراسم بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز اظهار کرد: با ایجاد شورای هماهنگی مراکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز به دستور وزیر بهداشت، دستورالعمل‌ها در حال تدوین و استانداردسازی است. هم‌اکنون اطلاعات 20‌هزار مورد پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز و بندناف صورت گرفته که امکان جست‌وجوی سریع در سراسر کشور فراهم شده است. همچنین در سازمان انتقال خون برای توسعه و جذب داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز برنامه عملیاتی را فراهم کرده‌ایم.

وی ادامه داد: متاسفانه توسعه مراکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی هزینه سنگینی در‌بردارد به طوری که هزینه کیت و آزمایش‌های سازگاری‌سنجی 350 تا 400 هزار تومان است که به همین خاطر مراکز نمی‌توانستند کار خود را توسعه و تکمیل کنند. بر همین اساس در سال‌های گذشته تلاش بسیاری در راستای صرفه‌جویی هزینه‌ها در سازمان انتقال خون صورت گرفت و منابع خوبی را ذخیره کردیم.

وی افزود: با کمک هیات امنای ارزی 40 میلیارد تومان در زمینه توسعه سیستم‌های سلول‌های بنیادی و مراکز سپاس هزینه خواهیم کرد و در تمامی مراکز استان‌ها، مراکز جامع اهدا ایجاد شده است. در مراکز جامع اهدا امکان اهدای خون، پلاسما، پلاکت و سلول‌های بنیادی خون‌ساز و بندناف وجود دارد.

پورفتح‌الله ادامه داد: در ماه‌های اخیر تعداد اهداکنندگان سلول‌های بنیادی از 3500 نفر به حدود 7000 نفر افزایش یافته است و امیدواریم تا پایان سال آینده این تعداد به 100 هزار نفر افزایش یابد. برهمین اساس با حدود 100هزار پذیره‌نویسی از اهداکنندگان سلول‌های بنیادی پاسخ 50درصدی نیاز کشور را به سلول‌های بنیادی فراهم خواهیم کرد.

وی به پیوستن ایران به شبکه جهانی اشاره کرد و گفت: با تحقق یافتن این موضوع جست‌وجو به صورت بین‌المللی ساده‌تر شده و تنها باید زیرساخت‌ها و استانداردهای لازم را تدوین و تکمیل کنیم.

پورفتح‌الله یادآور شد: باید شرایط تبادل سلول را در کشور فراهم کنیم و با راه‌اندازی آزمایشگاه استاندارد بین‌المللی نیاز خانواده‌های مبتلایان به بیماری‌های بدخیم را برطرف کنیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه ها و سیاست های کشور در این مدت 5 سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد. یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی تر و ابتدایی ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان