اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950631132195730

در هاوانا امضا شد

تفاهم همکاری های بهداشتی درمانی ایران و کوبا

کد: 13950631132195730

https://goo.gl/83Glmr

، تهران , (اخبار رسمی): یادداشت تفاهم همکاری‌های مشترک بهداشتی، پژوهشی، آموزشی، دارویی و فناوری پزشکی بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت عمومی جمهوری کوبا به امضا رسید.

تفاهم همکاری های بهداشتی درمانی ایران و کوبا

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت ،حسن هاشمی وزیر بهداشت کشورمان که به عنوان رییس ایرانی کمیسیون مشترک ایران و کوبا همراه رییس جمهوری به هاوانا سفر کرده بود، یادداشت تفاهمی را در زمینه همکاری های مشترک بهداشتی، پژوهشی، آموزشی، دارویی و فناوری پزشکی با طرف کوبایی به امضا رساند.
این تفاهم نامه که در سه بند تنظیم شده همکاری در حوزه ایمنی غذا، دارو، واکسن، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، حوزه های پژوهشی و آموزشی مرتبط با سلامت و همچنین حوزه مراقبت های بهداشتی را در بر می گیرد.
مفاد این یادداشت تفاهم به شرح زیر است:
بند 1
همکاری در حوزه ایمنی غذا، دارو، واکسن، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی
1-    اعلام آمادگی طرفین جهت تسهیل فرایند ثبت شرکت‌ها، داروها و تجهیزات پزشکی دو کشور طبق سازوکاری ویژه. کار گروه اجرایی (کمیته) فنی ویژه، متشکل از نمایندگان دو طرف، مسئول تدوین سازوکار ثبت خواهند بود.
2-    دو طرف به نوبه خود مقرراتی در ارتباط با معافیت از مالیات و عوارض گمرکی را برای دارو و تجهیزات پزشکی طرف دیگر، با مشارکت مقامات ذیربط، در نظر می‌گیرند.
3-    اعلام آمادگی دو طرف جهت حمایت و ایجاد تسهیلات لازم جهت حضور فعال طرف‌ها در نمایشگاه‌های دارویی و تجهیزات پپزشکی که در هریک از دو کشور برپا می‌گردد.
4-    اعلام آمادگی دو طرف جهت تبادل تجربیات و ایجاد زمینه‌های مشترک جهت اجرای طرح‌های پژوهشی در حوزه ایمنی غذا و دارو
بند 2
همکاری در حوزه‌های پژوهشی – آموزشی مرتبط با سلامت
1- اعلام تمایل دو طرف جهت برگزاری تجمعات علمی شامل فراهمایی‌ها (کنفرانس‌ها)، هم‌اندیشی‌ها (سمینارها) و همایش‌های علمی مشترک در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دو کشور ( و یا در کشور ثالث).
2- آمادگی دو طرف جهت تبادل اطلاعات و تجربیات به منظور ارتقاء نظام‌های آموزشی پزشکی
3- اعلام آمادگی دو طرف جهت توسعه همکاری‌های مشترک آموزشی و پژوهشی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه‌ها/ دانشکده‌های متناظر در جمهوری کوبا و موسسات و مراکز علمی و پژوهشی دو کشور.
4- اعلام آمادگی دو طرف جهت تبادل اساتید و محققین دانشگاهی در کلیه رشته‌های علوم پزشکی مورد علاقه دو طرف
5- اعلام آمادگی دو طرف جهت تبادل کوتاه مدت و میان مدت دانشجوی تحصیلات تکمیلی، بین دانشگاه‌ها و موسسات ژوهشی دو کشور، در کلیه حوزه‌های مورد علاقه براساس شرایط مورد توافق طرف‌ها
6- آمادگی سازمان انتقال خون جمهوری اسلامی ایران جهت همکاری‌های آتی در حوزه‌های مختلف از جمله درمان بیماری‌های مرتبط خون و همکاری‌های مشترک پژوهشی در زمینه ایمنی خون و سلول‌های بنیادی
بند 3
همکاری در حوزه مراقبت‌های بهداشتی (مراقبت‌های اولیه بهداشتی، پوشش همگانی سلامت)
1- اعلام تمایل دو طرف جهت همکاری در زمینه مدیریت بیماری‌های واگیر، بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و بیماری‌های محلی) و بیماری‌های غیرواگیر
2- اعلام تمایل دو طرف جهت همکاری مشترک در زمینه انتقال دانش و تجربه در حوزه مراقبت‌های اولیه بهداشتی و پوشش همگانی سلامت براساس شرایط مورد توافق طرف‌ها
3-اعلام آمادگی دو طرف برای همکاری در سازمان‌های بین‌المللی مرتبط با سلامت برای تقویت صلح و سلامت بین‌المللی

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه ها و سیاست های کشور در این مدت 5 سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد. یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی تر و ابتدایی ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان