کد: 13950705137795730

ضرورت همکاری های بین بخشی برای تامین سلامت جامعه

کد: 13950705137795730

https://goo.gl/paH8lq

، تهران , (اخبار رسمی): تحقق 50 تا 70 درصد اهداف وزارت بهداشت برای تامین سلامت در گرو همکاری دستگاهها و سازمان های دیگر است و برای رسیدن به سلامت در همه امور از جمله آب، هوا و غذا و سایر موارد، همکاری های بین بخشی امری ضروری است.

ضرورت همکاری های بین بخشی برای تامین سلامت جامعه

به گزارش اخبار رسمی  به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت ،خسرو صادق نیت در مراسم روزجهانی بهداشت محیط و هشتمین جشنواره علمی اجرایی بهداشت محیط، با تاکید بر این  موضوع ،یکی از معضلات شهرهای بزرگ دنیا را آلودگی هوا بیان کرد و گفت: تعداد مرگ و میر و بیماری های ناشی از آلودگی هوا از معضلات کشورها محسوب می شود اما طی سال های 93 و 94 اقدامات موثر در کاهش بار آلودگی هوا باعث شد تا میزان بار بیماری ها و مرگ و میر ناشی از این آلودگی کاهش یابد.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بر لزوم تداوم این اقدامات موثر در کاهش بار آلودگی هوا تاکید کرد و افزود: درست است که ناچار به استنشاق این هوا هستیم اما می توانیم با اقدامات پیشگیرانه میزان بار آلودگی هوا را کاهش دهیم.

وی یکی از دغدغه های مردم در حوزه سلامت را سلامت و امنیت غذایی بیان کرد و افزود: یکی از وظایف دولت ها تامین غذای سالم و ایجاد امنیت غذایی است و وزارت بهداشت به عنوان یکی از متولیان این موضوع به این مسئله توجه ویژه دارد.

رییس مرکز سلامت محیط و کار بر ضرورت به کارگیری فارغ التحصیلان بهداشت محیط در رشته های شغلی مرتبط تاکید کرد و افزود: یکی از اقدامات ما تجهیز بازرسان بهداشت محیط به امکانات لازم از جمله خودرو برای بازرسی بوده است.

 صادق نیت در ادامه با اشاره به موضوع سلامت آب و تاثیر استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی در کاهش کیفیت آب افزود: تامین آب سالم از وظایف وزارت نیرو بوده و نظارت و ارزیابی بر آب آشامیدنی نیز از وظایف وزارت بهداشت است و در حال حاضر 500 آزمایشگاه آب موجود است.

به گفته رییس مرکز سلامت و محیط کار، یکی از برنامه های وزارت بهداشت نظارت بر آب شرب از سرمنشاء است.

رییس مرکز سلامت و محیط کار بر لزوم داشتن پیوست سلامت برای همه پروژه ها تاکید کرد و افزود: هر پروژه ملی و بزرگ باید قبل از شروع، پیوست سلامت داشته باشد و مورد بررسی قرار گیرد.

 صادق نیت در ادامه ضمن اشاره به شعار روز جهانی بهداشت محیط مبنی بر " کنترل دخانیات...اقدام در برابر همه گیری جهانی آن"، گفت: در زمینه کنترل دخانیات اقداماتی از جمله عدم ارائه مجوز عرضه قلیان در صنوفی که از قبل مجوز داشتند ، کدگزاری سیگار از محل تولید تا عرضه و ساماندهی عرضه دخانیات و مواد دخانی صورت گرفته است.
وی افزود: از سال گذشته برنامه ریزی در خصوص ساماندهی عرضه دخانیات و مواد دخانی انجام شده و از بهار امسال مراحل اجرایی آن آغاز و در حال پی گیری آن هستیم.

رییس مرکز سلامت محیط و کار اقدام مهم دیگر در راستای کنترل دخانیات را مالیات بر دخانیات بیان کرد و افزود: با برنامه هایی که داشتیم توانستیم اخذ مالیات بر دخانیات را در قانون برنامه و بودجه لحاظ کنیم.

وی مهم ترین معضل در کنترل دخانیات را استفاده قلیان و تنباکوهای معطر بیان کرد و افزود: آزمایشها نشان داده که در این تنباکوهای معطر، بنزن، مواد شیمیایی، مواد روانگردان، حلال های آروماتیک وجود دارد.

وی افزود: بنزن یک از سرطان زاترین مواد است که بین 3 تا 15 سال ایجاد سرطان می کند.
دکتر صادق نیت در پایان بر لزوم فرهنگ سازی برای کنترل دخانیات تاکید کرد و افزود: لازم است یک اهتمام عمومی برای برداشتن قلیان با فرهنگ سازی صورت گیرد.

گفتنی است درپایان این مراسم از برگزیدگان هشتمین جشنواره علمی- اجرایی بهداشت محیط ایران تجلیل و قدردانی شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه ها و سیاست های کشور در این مدت 5 سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد. یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی تر و ابتدایی ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.