اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950705138855029

مقایسه شرایط تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف

کدام کشور برای تحصیل در پزشکی مناسب است

کد: 13950705138855029

https://goo.gl/c7b4vW

، تهران , (اخبار رسمی): شرایط تحصیل درفیلیپین، هند، ارمنستان، ترکیه، ایتالیا در رشته‌های پزشکی چگونه است؟ مدرک دانشگاههای کدام کشور مورد تأیید است؟ چقدر باید شهریه پرداخت کرد؟ در این مطلب به این سؤالات و سؤالات مهم و متداول دیگر در مورد شرایط تحصیل رشته‌های پزشکی در خارج از کشور می‌پردازیم .

کدام کشور برای تحصیل در پزشکی مناسب است

به گزارش روابط عمومی گروه مشاوران تحصیلی امیدار، هرساله تعداد زیادی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، به دلایل مختلف مانند عدم موفقیت در کنکور داخلی، تمایل به تحصیل با کیفیت بالاتر، تجریه زندگی در فرهنگ‌های دیگر و غیره، سودای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی مانند داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی عمومی را در کشورهای مختلف دارند. متأسفانه به دلیل عدم آگاهی متقاضیان و شرایط متنوع کشورهای مختلف که هر ساله دستخوش تغییرات می‌شوند معمولاً خانواده‌ها دچار سردرگمی شده و با اضطراب و عدم اطمینان اقدام به تصمیم‌گیری می‌کنند که در برخی موارد منجر به نتایج نامطلوب یا پشیمانی می‌شود.

در ابتدا باید به فاکتورهای تأثیر گذار هنگام تصمیم‌گیری اشاره کنیم که از بررسی درخواست ثبت شده بیش از 1000 متقاضی در مجموعه امیدار برای تحصیلات پزشکی در سال 2016 به دست آمده است:

  • مورد تأیید بودن دانشگاه مقصد از نظر وزارت بهداشت ایران
  • هزینه‌های تحصیل و زندگی
  • نیاز به شرکت در آزمون ورودی
  • نیاز به مدرک زبان
  • قابلیت انتقال به داخل کشور پس از سپری شدن زمان لازم
  • شرایط معدل و نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی

به صورت ایده‌آل، متقاضی ترجیح می‌دهد که در یکی از دانشگاههای باکیفیت که مورد تأیید ایران باشد، بدون آزمون ورودی و بدون نیاز به مدرک زبان ثبت نام کند، شهریه‌های حداقلی و به صورت اقساط پرداخت کند و در نهایت پس از گذشت 2 سال به راحتی به دانشگاههای ایران انتقالی بگیرد، ولی در واقعیت چنین شرایطی وجود ندارد و انتخاب کشور برای هر فرد بسته به توانایی و داشته‌های وی و همچنین شرایط اقتصادی خانواده، بسیار محدود است زیرا دانشگاههای باکیفیت دارای آزمون ورودی هستند و گزینش در آنها با در نظر گرفتن سطح آکادمیک فرد انجام می‌شود و دانشگاههایی که بدون آزمون ورودی، پذیرش می‌کنند اگر مورد تأیید ایران به صورت قطعی باشند شهریه‌های سنگین‌تری نسبت به دیگر دانشگاهها دارند و اگر مورد تأیید ایران به صورت مشروط باشند، علیرغم داشتن شهریه‌های کمتر، پس از اتمام تحصیل مشکلات عدیده‌ای (مانند الزام به شرکت در دوره‌های تکمیلی و آزمون علوم پایه برای ارزشیابی مدارک) برای متقاضیان بوجود می‌آورند. 

در زیر شرایط محبوب‌ترین مقاصد تحصیل علوم پزشکی برای متقاضیان ایرانی را به اختصار بیان می‌کنیم:

کشورهای آسیایی

چین: کیفیت تحصیل متوسط رو به بالا، شهریه 7000 تا 9000 دلار در سال، هزینه زندگی 500 تا 600 دلار در ماه، نیاز به شرکت در آزمون ورودی در دانشگاههای برتر، نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی در رشته دندانپزشکی، محدودیت سنی 27 سال، زبان تدریس انگلیسی و چینی است، دانشگاههای چین در حال حاضر مورد تأیید ایران نیستند.

مالزی: کیفیت دانشگاهها متوسط، شهریه 8000 تا 12000 دلار در سال، هزینه زندگی 700 تا 800 دلار در ماه، عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی، زبان تدریس انگلیسی است، دانشگاههای مورد تأیید ایران در مالزی در حال حاضر پذیرش دانشجوی خارجی ندارند.

فیلیپین: کیفیت تحصیل پایین، شهریه 1000 تا 1500 دلار هر ترم، هزینه زندگی 500 تا 600 دلار در ماه، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی، بدون نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی، زبان تدریس انگلیسی است، دانشگاههای مورد تأیید ایران در فیلیپین در حال حاضر پذیرش دانشجوی خارجی ندارند.

هند: کیفیت دانشگاهها متوسط رو به بالا، شهریه 14000 تا 18000 دلار در سال (پیش پرداخت سال اول معمولاً بیشتر از بقیه سالها است)، هزینه زندگی 500 تا 600 دلار در ماه، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی، بدون نیاز به ارائه مدرک زبان، زبان تدریس انگلیسی است، محدودیت سنی 35 سال، دانشگاههای هند مورد تأیید قطعی ایران هستند.

کشورهای اروپایی

ارمنستان: کیفیت تحصیل متوسط، شهریه 4000 تا 5000 دلار هر ترم، هزینه زندگی 500 تا 600 دلار در ماه، سپری کردن دوره Zero Course و یا شرکت در آزمون ورودی الزامی است، بدون نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی، زبان تدریس انگلیسی است، دانشگاههای ارمنستان مورد تأیید ایران نیستند.

ترکیه: کیفیت تحصیل متوسط رو به بالا، شهریه 800 تا 1000 دلار در سال، هزینه زندگی 700 تا 800 دلار در ماه، نیاز به شرکت در آزمون ورودی YOS، نیاز به مدرک زبان آیلتس یا Tomer، زبان تدریس ترکی است، دانشگاههای ترکیه مورد تأیید قطعی ایران هستند.

روسیه: کیفیت تحصیل بالا، شهریه 10000 تا 12000 دلار در سال، هزینه زندگی 500 تا 600 دلار در ماه، شرکت در دوره و آزمون پاتفک الزامی است، بدون مدرک زبان، زبان تدریس روسی، انگلیسی و فرانسوی است، دانشگاههای روسیه به صورت مشروط مورد تأیید ایران هستند.

ایتالیا: کیفیت تحصیل بالا، شهریه 3000 تا 4000 یورو در سال، هزینه زندگی 800 تا 1000 دلار در ماه، شرکت در آزمون ورودی IMAT الزامی است، نیاز به مدرک آیلتس یا مدرک ایتالیایی، زبان تدریس انگلیسی و ایتالیایی است، دانشگاههای ایتالیا مورد تایید قطعی ایران هستند.

مجارستان: کیفیت تحصیل متوسط رو به پایین، شهریه 14000 تا 16000 دلار در سال، هزینه زندگی 800 تا 1000 در ماه، سپری کردن دوره Pre-medical و یا شرکت در آزمون ورودی الزامی است، بدون نیاز به مدرک زبان، زبان تدریس انگلیسی است، دانشگاههای مجارستان به صورت مشروط مورد تأیید ایران هستند.

چک و اسلواکی: کیفیت تحصیل متوسط، شهریه 7000 تا 8000 دلار در سال (در صورت تحصیل به زبان چک یا اسلواکی نیازی به پرداخت شهریه نیست)، هزینه زندگی 600 تا 800 دلار در ماه، شرکت در آزمون ورودی الزامی است، بدون نیاز به مدرک زبان، تحصیل به زبان انگلیسی، چکی و اسلواکیایی، دانشگاههای چک و اسلواکی به صورت مشروط مورد تأیید ایران هستند.

توصیه ما به عنوان مشاور این است که هنگام تصمیم‌گیری فقط توقعات خود را در نظر نگیرید بلکه با بررسی شرایط و توانایی خود و همچنین شرایط مورد نیاز در کشور مقصد سعی کنید مناسب‌ترین انتخاب را انجام دهید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

گروه مشاوران تحصیلی امیدار

ما در گروه مشاوران امیدار، با ایجاد یک شبکه از فارغ‌التحصیلان کشورهای مختلف، قصد داریم با تکیه بر تجربه‌های واقعی کار و تحصیل خود در محیط بین‌المللی، یک بستر مناسب برای تصمیم‌گیری منطقی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور بر مبنای شرایط فردیشان ایجاد کنیم.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | بهداشت و درمان