اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950811173875730

دیپلماسی فعال ایران در حوزه سلامت

کد: 13950811173875730

https://goo.gl/hlrLKw

، تهران , (اخبار رسمی): حسن هاشمی ،وزیر بهداشت با سفرای انگلیس، کوبا و نخست وزیر بخش هلندی زبان بلژیک دیدار و گفتگو کرد.

دیپلماسی فعال ایران در حوزه سلامت

به گزارش اخبار  رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، وزیر بهداشت  دیروز با نیکلاس هاپتون سفیر انگلستان در ایران دیدار و بر توسعه همکاری های مشترک دو کشور در حوزه های مختلف سلامت مانند همکاری های آموزشی و پژوهشی، ارتقای نظام سلامت و انتقال دانش و تکنولوژی تاکید کرد.

وزیر بهداشت در این دیدار گفت: متاسفانه پس از انقلاب اسلامی، محدودیت ها و تحریم هایی برای ایران ایجاد کردند اما ایران پیشرفت بسیار خوبی در حوزه آموزش، پژوهش و تربیت نیروی انسانی در حوزه پزشکی داشت و 20 سال است که بیماران ایرانی برای درمان خود دیگر به خارج از کشور اعزام نمی شوند.

هاشمی با اشاره به تولید 96 درصد از داروی مورد نیاز در کشور، افزود: برای تولید این داروها 50 درصد از مواد اولیه را به کشور وارد می کنیم که انگلستان می تواند در این حوزه موثر باشد همچنین انستیتو پاستور ایران، واکسن مورد نیاز کشور را تامین می کند و همکاری بین انستیتو پاستورهای دو کشور می تواند به ارتقای کیفی محصولات آنها منحر شود.

وزیر بهداشت گفت: شرکت های خصوصی دو کشور از گذشته با همدیگر ارتباط تجاری داشته اند و لازم است که مشکلات آنها بررسی و روابط تجاری دوباره از سر گرفته شود همچنین انگلیس می تواند با توجه به مدل فاینانس و سرمایه گذاری در ساخت بیمارستان های کشور، در این حوزه نیز موثر باشد زیرا تا ده سال آینده باید 100 هزار تخت بیمارستانی در کشور ایجاد شود.

هاشمی تاکید کرد: اتاق بازرگانی ایران می تواند فرصت های سرمایه گذاری در حوزه سلامت برای شرکت های انگلیسی را فراهم کند و برای رفت و آمد دانشمندان بخش خصوصی نیز با دکتر ظریف مذاکره  می کنم اما بخش سلامت چون با مردم سروکار دارد، سیاسی نیست البته علیرغم تمام کشورهای منطقه، ایران علاقه مند به واردات نیست و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، ایران علاقه مند به انتقال دانش، فناوری و تکنولوژی است.

دیدارسفیر کوبا در ایران با وزیر بهداشت

ولادیمیر آندره گونزالس کسادا سفیر کوبا در تهران نیز دیروز با حضور در ستاد وزارت بهداشت، با هاشمی دیدار و بر توسعه همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و تجاری تاکید کرد.

وی در این دیدار گفت: دولت کوبا از من خواست که با شما جلسه ای داشته باشم و در مورد افزایش همکاری های حوزه نفت و انرژی و رفت و آمد هیات های کارشناسی دو کشور پیگیری کنم تا با وزیر نفت و رییس جمهور ایران در میان بگذارید.

وزیر بهداشت و رییس کمیسیون مشترک ایران و کوبا هم ضمن تقدیر از کوبا به دلیل میزبانی سفر رییس جمهور و هیات بلند پایه ایرانی در ماه گذشته،گفت: پیگیری افزایش همکاری های نفتی دو کشور مساله ای مهم است و من با وزیر نفت ایران صحبت خواهم کرد تا در آینده ای نزدیک، شاهد همکاری های بیشتری باشیم.

هاشمی تاکید کرد: انستیتو پاستور ایران و موسسه ساخت داروهای بیوتکنولوژی کوبا همکاری های مشترکی را آغاز کرده اند که از شما می خواهیم از این روابط حمایت کنید تا آسیبی به آن وارد نشود و با همان روحیه خوب، به کار خود ادامه دهند.
ملاقات نخست وزیر بخش هلندی زبان بلژیک در روز شلوغ کاری با دکتر هاشمی
گرت برجیوس، نخست وزیر بخش هلندی زبان بلژیک نیز دیروز با وزیر بهداشت دیدار و بر توسعه همکاری دو جانبه ایران و بلژیک در شرایط جدید بین المللی، تاکید کرد.
وزیر بهداشت نیز در این دیدار با بیان این که وزارت بهداشت علاوه بر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مسئول آموزش عالی در حوزه علوم پزشکی است، افزود: حدود 200 هزار دانشجوی علوم پزشکی در 60 دانشگاه علوم پزشکی ایران مشغول به تحصیل هستند و 900 بیمارستان در ایران خدمات درمانی ارائه می کنند که بیش از دو سوم از این بیمارستان ها در اختیار دولت است.
به گفته هاشمی نزدیک به 80 درصد ارائه خدمات بستری در ایران از سوی دولت صورت می گیرد و 95 درصد مردم هم تحت پوشش بیمه هستند.وزیر بهداشت با اشاره به این که حداکثر پرداختی بیماران در بخش بستری 6 درصد بیشتر نیست، افزود: این نشان می دهد که ارائه دهنده خدمات بستری، دولت بوده و بزرگترین خریدار تجهیزات و خدمات پزشکی نیز دولت است.وزیر بهداشت  گفت: وزارت بهداشت از همه اختیارات و فرصت ها به منظور ارتقای روابط اقتصادی در حوزه سلامت میان دو کشور ایران و بلژیک استفاده خواهد کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه ها و سیاست های کشور در این مدت 5 سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد. یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی تر و ابتدایی ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]