.
کد: 13950920198415793
اطلاعات تماس خبر
  • سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
  • روابط عمومی
  • 660*****
  • in**@ichto.ir
[نمایش اطلاعات]

همکاریِ ایران برای مرمت آثار تاریخی تانزانیا

کد: 13950920198415793

https://goo.gl/IrVzJo

، تهران، (اخبار رسمی): علی جمعه، وزیر فرهنگ شهر زنگبار در تانزانیا، خواستار همکاری ایران برای مرمت و حفاظت از میراث فرهنگی این کشور به ویژه بناهای ساخته شده توسط ایرانیان مهاجر شد.

همکاریِ ایران برای مرمت آثار تاریخی تانزانیا

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی رضوانفر، عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که به منظور تهیه شناسنامه آثار ایرانی در تانزانیا و کنیا در این منطقه به سر می‌برد، با اعلام این خبر گفت : در دیدارهای جداگانه وزیر فرهنگ، رئیس میراث فرهنگی و شهردار زنگبار که با هماهنگی و حضور حجت‌الاسلام باقری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران انجام شد، راهکارهای حفاظت از میراث فرهنگی مشترک ایران و زنگبار مورد بررسی قرار گرفت.

او افزود: در این دیدارها وزیر فرهنگ زنگبار که خود شیرازی تبار است، تأکید کرد: در صورت تمایل ایران به همکاری در حفاظت از آثار مشترک، دولت زنگبار محل اسکان کارشناسان و مرمتگران را تامین می‌کند.

به گفته‌ رضوانفر، شهردار شهر سنگی زنگبار نیز برای تامین مواد و مصالح ساختمانی اعلام آمادگی کرد.

این پژوهشگر ایرانی با اشاره به تمایل فراوان مدیران شهر زنگبار برای مشارکت ایران در مرمت حمام بزرگ ایرانی در قسمت اصلی شهرسنگی زنگبار بیان کرد: این حمام در طول زمان آسیب‌های زیادی دیده است و روزانه بازدیدکنندگان بسیاری از کشورهای مختلف جهان دارد ، همچنین مرمت و بازسازی آثار دیگری در این شهر مانند «حمام کوچک ایرانی»، «حمام شهرزاد» و قدیمی‌ترین مسجد دایر در شرق آفریقا به نام مسجد «حضرت فاطمه زهرا(س)» در روستای «کیزیم کازی» مورد بررسی قرار گرفت.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: مهاجرت ایرانیانِ شیرازی تبار در حدود یک‌هزار سال پیش به شرق آفریقا و ایجاد دولت‌شهرها و حکومت‌های محلی توسط آنان آغازگر روابط گسترده ایران و آفریقا بوده است.

به گفته وی، پس از آن بلوچ‌ها، شوشتری‌ها، کازرونی‌ها و اهالی بندر سیراف نیز به این مناطق مهاجرت کرده و آثاری از خود برجای گذاشتند.

او افزود: خوشبختانه آثار بسیاری از دولت شهرها و مهاجران ایرانی در شرق آفریقا در کشورهای تانزانیا، کنیا، سومالی و کومور به جای مانده است که تعداد زیادی از آنها در جزیره زنگبار جمهوری نیمه خودمختار تانزانیا قرار دارد.

رضوانفر در پایان با بیان اینکه اکثر مردم زنگبار به شیرازی بودن خود تأکید دارند، اظهار کرد: وجود صدها کلمه فارسی در زبان سواحیلی زنگبار (از جمله نام زنگبار) یا برپایی جشن نوروز (نیروزی) و بناها و محوطه‌های باستانی، میراث مشترکی است که با احترام فراوان به آن نگاه می‌شود.

### پایان خبر رسمی

درباره منتشر کننده:

سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری

گردشگری در سرزمین ایران از پیشینه‌های چند هزار ساله برخوردار است. در تمامی دوران باستان، تا قبل از اسلام مستندات تاریخی حکایت از گسترش شهرها، راه‌ها و اقامتگاه‌ها در سرزمین پهناور ایران دارد. آثار مکتوب‌ بر جای مانده حاکی از سفر یونانیان و رومیان به ایران است، اگرچه از سیاحانی که قبل از اسلام به ایران سفر کرده‌اند اطلاع دقیقی در دست نیست. در قرون اولیه پس از اسلام، بعد از پشت سر نهادن یک دوره بحرانی، رویکرد ادبی، فرهنگی و علمی در ایران آغاز شد و از رونقی بی‌نظیر برخورداد گردید . شاعران و نویسندگان به گشت و گذار در سرزمین اسلامی پرداختند که حاصل آن سفرنامه‌هایی بود که اکنون بر جای مانده و از خلال آنها می‌توان با جغرافیا، فرهنگ و تمدن آن روزگار آشنا شد. از جمله معروفترین این جهانگردان می‌توان به ناصرخسرو قبادیانی شاعر، فیلسوف و سفرنامه‌نویس قرن پنجم اشاره کرد. از سوی دیگر به تدریج و به ویژه طی قرون هفتم به بعد جهانگردان غربی نیز در پی سفر به شرق و از جمله ایران برآمدند. در همان دوران اقامتگاه‌هایی در ایران تأسیس شد که بسیاری از آنها همچنان بر جای مانده است. ایران در دوران صفویه و علی‌الخصوص در دوره شاه عباس اول به عنوان کشوری جذاب نظر بسیاری از جهانگردان اروپایی را به خود جلب کرد. به همین دلیل می‌توان دوره سلطنت شاه عباس اول تا انقراض سلسله صفوی را یکی از مهمترین ادوار توسعه جهانگردی در ایران به حساب آورد.

اطلاعات تماس خبر
  • سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
  • روابط عمومی
  • 660*****
  • in**@ichto.ir
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.