رئیس سازمان سازمان ملی استاندارد:

استاندارد نان تجدید نظر می‌شود

کد: 13950922199900021

https://goo.gl/ju30fd

، تهران , (اخبار رسمی): استاندارد نان از مرحله تولید گندم تا آرد و پخت در نانوایی و حتی از نظر حد مجاز سبوس، تجدید نظر می‌شود.

استاندارد نان تجدید نظر می‌شود

به گزارش اخبار رسمی به نقل از سازمان ملی استاندارد، نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: نان، قوت بیشتر ایرانیان است به طوری که حتی از 1400 سال پیش، علمای اسلام میزان فطریه را با توجه به میزان مصرف نان تعیین می کنند.

وی گفت: با توجه به مشکلات تولید نان در ایران هم از نظر بهداشت تولید و هم از نظر مواد مصرفی موجود در نان که می تواند به سلامت مردم آسیب برساند، مصوبه ای در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با حضور رئیس جمهوری داشته ایم که بر اساس آن تجدید نظر در استانداردهای نان را با همکاری وزارت بهداشت آغاز کرده ایم.
پیروزبخت اظهار کرد: تمام مراحل تولید نان از وضعیت گندم، آرد، استانداردهای نمک، سبوس، بهداشت نانوایی، وضعیت ریز مغذی ها در نان، حذف جوش شیرین و تجهیزات تولید آ‌رد و نان مورد ارزیابی مجدد و تجدید نظر قرار می گیرد.
وی گفت: علاوه بر آن بر اساس تفاهمنامه ای که امروز بین سازمان استاندارد و وزارت بهداشت منعقد می شود، همایش های آموزشی و تخصصی متعددی برای بهبود استاندارد نان در ایران برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: برای ارتقای کیفیت و استاندارد نان، آموزش باید از سطح کشاورز تا نانوا انجام شود.
پیروزبخت گفت: گر چه بیشتر نان ها سنتی در ایران استانداردهای لازم را از نظر میزان نمک، سبوس و بهداشت پخت نان ندارند اما هیچ کس نمی خواهد نان سنتی را خذف کند بلکه می خواهیم فرایند تولید نان سنتی را در ایران اصلاح کنیم.
وی افزود: وقتی بتوانیم گندم را در کشاورزی مکانیزه با آبیاری مدرن تولید کنیم هم کیفیت گندم بالا می رود و هم از مصرف بی رویه آب ، جلوگیری می شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین خاطرنشان کرد که در عین حال باید به سطحی از استاندارد برسیم که ریزمغذی های مورد نیاز ایرانیان از طریق نان به آنها برسد و مواد مضر موجود در نان مانند نمک و قسمت های سوخته که شامل کربن و سرطان زاست وجود نداشته باشد.
وی تصریح کرد: این، کار بزرگی است و می دانیم که فرایند حرکت به سمت صنعتی سازی و استاندارد سازی تولید نان در کشور طولانی و زمان بر است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

استاندارد و تحقیقات صننعتی استان تهران

ایده اولین تشکیلات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با تصویت قانون اوزان و مقیاس ها در سال 1304 خورشیدی مطرح شد و در سال 1339 به لحاظ ضرورت تعیین ویژگی ها و نظارت بر کیفیت کالاهای صادارتی و وارداتی با تصویب قانون تاسیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کار خود را د رچارچوب اهداف و مسئولیت های تعیین شده آغاز کرد

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]