اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950925201256078

به همت تلاشگران مدیریت انرژی محقق شد

تولید آرگون خالص در ذوب آهن اصفهان

کد: 13950925201256078

https://goo.gl/M9gywu

، اصفهان , (اخبار رسمی): در سالی که با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است، به همت تلاشگران مدیریت انرژی و بهینه‌سازی سوختٰ، آرگون خالص در ذوب آهن اصفهان تولید شد.

تولید آرگون خالص در ذوب آهن اصفهان

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان، حسن خزائی مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت شرکت با اعلام این خبر گفت: با پیگیری‌های مجدانه معاون بهره‌برداری و تلاش کارکنان مدیریت انرژی و بهینه‌سازی سوخت، مدیریت‌های مهندسی اتوماسیون و ارتباطات، خرید خدمات قراردادی، آزمایشگاه مرکزی،‌ امور فنی بهره برداری، سیستم خالص سازی آرگون (COAR) و واحد تولید آرگون بلوک تفکیک هوای  KAAP-32 راه اندازی و به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: آرگون خام تولیدی در کارگاه اکسیژن حاوی مقداری اکسیژن است که با تزریق هیدروژن تولیدی در کارگاه تولید هیدروژن با خلوص 99.99 درصد در راکتورهایی که به این امر اختصاص یافته مقدار اکسیژن موجود در آرگون کاهش می یابد، که قابلیت مصرف در صنعت را پیدا می کند.

وی با بیان اینکه در بلوک تفکیک هوای KAAP-32 امکان تولید اکسیژن مایع، ازت مایع و آرگون مایع وجود دارد تصریح کرد: به دلیل ایجاد ارزش افزوده بالاتر آرگون مایعٰ، رژیم کاری بلوک، تولید آرگون مایع است.

خزائی تاکید کرد: تولید یک تن در ساعت آرگون مایع و فروش آن ارزش افزوده‌ای بالغ بر 100 میلیارد ریال را در سال برای کارخانه به همراه خواهد داشت.

وی همچنین یادآور شد: کارگاه اکسیژن شرکت در قسمت بالن پرکنی، توانایی پر کردن کپسول‌های آرگون با فشار بالا را دارا است.

تعریف و کاربردهای آرگون و مراحل تولید آن

معاون مدیر انرژی و بهینه‌سازی سوخت با بیان این که گاز آرگون، بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌مزه و خفه‌کننده است، گفت: در اتمسفر زمین در حدود 94/0درصد آرگون وجود دارد که در هر دو حالت گاز و مایع خود بی اثر است و ترکیب شیمیایی خاصی تاکنون از این عنصر شناخته نشده است.

امیرحسن چپریان تصریح کرد: بلوک تفکیک هوای KAAP-32 با روش سرد کردن عمیق هوا و با سه رژیم کاری مختلف توانایی تولید محصولاتی از قبیل اکسیژن گازی، ازت گازی آرگون گازی اکسیژن مایع ازت مایع و آرگون مایع با خلوص حداقل 99.5  و حداکثر99.993 درصد را دارد.

 وی در خصوص کاربرد آرگون نیز خاطرنشان کرد : پرکردن حباب‌های لامپ‌ها و پنجره‌های دوجداره، شستن فلزهای مذاب به منظور جداکردن گازهای حل شده از آن ، لیزرها، کربن گیری از فولاد ضد زنگ و هم چنین در نوع خاصی از جوشکاری به عنوان گاز محافظ قوس الکتریکی به کار می‌رود.

وی همچنین با اشاره به این که آرگون خام با خلوص حدودا 96درصد با ناخالصی حدود 4درصد اکسیژن و مقدار ناچیزی ازت در بلوک تفکیک هوای KAAP-32 تولید و با دبی 620m3/h - 550 به صورت گازی وارد سیستم تصفیه آرگون (COAP) می‌شود افزود: آرگون خام ابتدا در میکسر با گاز هیدروژن دارای خلوص 99.999درصد تولید شده در واحد هیدروژن کارگاه اکسیژن مخلوط و سپس به ترتیب وارد راکتور شماره 1، مبدل‌های حرارتی جهت خنک شدن، رطوبت گیر و سپس وارد راکتور دوم، مبدل‌های حرارتی، رطوبت‌گیر و پس از آن وارد خشک‌کن‌های زئولیتی می‌شود و از رطوبت عاری می‌شود.

چپریان ادامه داد: در راکتورها هیدروژن با اکسیژن موجود در آرگون خام، در مجاورت کاتالیزور ترکیب و با انجام واکنش شیمیایی حرارتی تا حدود 540 درجه سانتیگراد تولید می‌کند.

وی تصریح کرد: با توجه به حرارت بالای راکتورها ترکیب هیدروژن و اکسیژن به صورت بخار آب از راکتورها خارج می‌شود و پس از عبور از مبدل‌های حرارتی سرد و در رطوبت‌گیرها رطوبت موجود کندانسه و خارج می‌شود و در نهایت پس از عبور از خشک‌کن‌ها از رطوبت عاری می‌شود.

وی اظهار داشت: این محصول گازی دوباره وارد واحد آرگون بلوک تفکیک هوای KAAP-32 که شامل مبدل حرارتی آرگون، گالن تصفیه، کندانساتور گالن تصفیه و تانک آرگون می‌شود که در آن جا تصفیه نهایی از هیدروژن و ازت صورت می‌گیرد و سپس جهت فروش به تانک ذخیره‌سازی خارج از بلوک تفکیک هوا انتقال می‌یابد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ذوب آهن اصفهان

کارهای اجرایی احداث ساختمان واحدهای مختلف کارخانه از سال 1346 آغاز و با ایجاد کارگاه های کک سازی، اگلومراسیون و کوره بلند شماره 1 در نیمه اول دی ماه 1350 ، بهره برداری از مجتمع با تولید چدن آغاز شد و تولید محصولات فولادی نیز با راه اندازی بخش فولاد سازی و مهندسی نورد در دی ماه 1351 با ظرفیت 550 هزار تن در سال شروع شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید