اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951001204325807

همه دانستی ها درباره خرید سهام بیمه ملت

کد: 13951001204325807

https://goo.gl/ZcA3GA

، تهران , (اخبار رسمی): هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی کشوری، به پرسش های بازنشستگان کشوری درباره خرید سهام بیمه ملت و شرایط و ضوابط مربوط به آن، پاسخ داد.

همه دانستی ها درباره خرید سهام بیمه ملت

فرآیند ثبت نام از طریق سایت صندوق بازنشستگی کشوری از تاریخ 1 دی ماه لغایت 15 دی ماه 95 آغاز می شود

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری، با اعلام شرایط فروش بخشی از سهام بیمه ملت به بازنشستگان کشوری، پرسش های متنوعی در بین جامعه بازنشستگان مطرح شد که بر این اساس، هلدینگ مالی به عنوان متولی طرح، پاسخ تعدادی از پرسش های عمده مطرح شده را اعلام کرد. همچنین بازنشستگان کشوری می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر یا طرح سوالات خود در ساعات اداری با شماره تلفن های 88540146 - 88540147 - 88540148 – 88540149 تماس بگیرند.
هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی کشوری، در پاسخ به این پرسش که «چرا اولویت، خرید سهام شرکت بیمه برای بازنشستگان بود» اعلام کرد: چون بیمه ها به عنوان کسب و کاری خدمت محور و به لحاظ ارایه خدماتی بیمه ای همواره مورد رجوع عموم مردم بوده و بخشی از سبد هزینه خانوار مربوط به هزینه های بیمه است، طبیعی است، در صورت مشارکت بازنشستگان محترم در سهام یک شرکت بیمه و اخذ خدمات مورد نیاز بیمه ای خود، خانواده و نزدیکان از این شرکت می تواند علاوه بر برخورداری بازنشسته سهامدار از خدمات و تخفیفات ویژه بیمه ای که اختصاصاً قابل ارایه به سهامداران خواهد بود، بازنشسته سهامدار از بابت دریافت این خدمات ارزان تر و ویژه به طور مستقیم در سود شرکت بیمه شریک بوده و از عواید مالی آن برخوردار شود.
همچنین در پاسخ به سوال «چرا در بین شرکت های بیمه های موجود شرکت بیمه ملت خریداری شد» تاکید کرده است: گزینه های زیادی برای خرید سهام و اختصاص به بازنشستگان توسط چندین تیم خبره مورد بررسی قرار گرفت، اما در نهایت بیمه ملت با توجه به سه معیار زیر انتخاب شد:
1-با توجه به سوابق سهامداری صندوق، امکان ارائه خدمات مناسب تری به بازنشستگان محترم در این شرکت فراهم خواهد بود.
2- ارزش قابل ملاحظه برای سرمایه گذاری بازنشستگان و قابلیت خرید و فروش سهم این شرکت از طریق بازار بورس فراهم است.
3- امکان کنترل مدیریتی آن به منظور پیاده سازی طرح های خدمت محور به بازنشستگان از یک سو و داشتن ساختار مناسب برای انتقال تدریجی کل امور بیمه ای حداقل صندوق بازنشستگی کشوری به این شرکت امکان پذیر خواهد بود.
این هلدینگ با اشاره به این سوال که «سهام به چه قیمتی به بازنشستگان اختصاص می یابد» خاطرنشان کرده است: حدود 12,5درصد سهام بیمه ملت از شرکت کسب و کار سبا (زیر مجموعه بیمه ایران) به قیمت هر سهم 202 تومان به صورت یکجا خریداری شد. شایان ذکر است خریداری این میزان سهم به صورت تدریجی و از فروشندگان خرد به دلیل صرف زمان طولانی به شدت موجب افزایش قیمت می شد، دلیل تفاوت اندک قیمت مذکور در روز معامله با قیمت خرده فروشی سهم در تابلو بورس، یکجا بودن سهم و بلوکی بودن آن بوده و به نظر می رسد این تفاوت اندک نیز تا زمان تخصیص سهم به بازنشستگان محترم کمتر شود.
همچنین در پاسخ سوال «ارزش واقعی قیمت هر سهم بیمه ملت چقدر است»، اعلام شده است: طبق ارزش گذاری سهام توسط مراجع رسمی بدلیل برخورداری بیمه ملت از ارزش روز و بالای دارایی، قیمت ذاتی این سهم به مراتب از ارزش معامله و روز سهام بالاتر است.
پرسش دیگر بازنشستگان درباره «منابع مالی اختصاص یافته و اقساط خرید سهام» است که در پاسخ، اینگونه بیان شده است: منابع لازم با مساعدت هیات مدیره و مدیرعامل صندوق به صورت قرض الحسنه برای بازنشستگان تخصیص یافته و اقساط سهام به صورت 36 ماهه و بدون هیچگونه بهره ای دریافت می شود.
هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به پرسش «مقدار هر قسط چقدر خواهد بود» اعلام کرده است: با توجه به اینکه میانگین حقوق بازنشستگان حدود یک میلیون تومان است، مقرر شد که بر مبنای سقف 2 درصد از متوسط حقوق سالیانه (معادل20 هزار تومان) به عنوان حداکثر مبلغ کسر اقساط ماهانه محاسبه شود که برای همه افراد یکسان است. در واقع به هر بازنشسته درحدود 720 هزار تومان برای سه سال وام بدون بهره، برای خرید این سهام اختصاص داده شده که ماهانه حدود 20 هزار تومان به صورت مساوی و بدون افزایش تا سه سال از حقوق بازنشسته داوطلب کسر می شود.
درباره پرسش «مالکیت این سهام چگونه است» نیز تصریح شده است: سهام بلافاصله پس از دریافت کد سهامداری از سازمان بورس برای تک تک سهامداران به نام بازنشستگان محترم شده و به کد سهامدارای آنها منتقل می شود. ولی تا زمان اتمام اقساط این سهام طبق مقررات در وثیقه صندوق بازنشستگی باقی مانده، اما کلیه حقوق مالی سهام از جمله سود مجامع به حساب مستقیم بازنشستگان از طریق شرکت بیمه ملت همانند سایر سهامداران فعلی واریز می شود و صندوق در باره حقوق مالی آن هیچ دخالتی ندارد.
یکی دیگر از سوالات بازنشستگان به «سود شرکت بیمه ملت در سال های گذشته و چگونگی تقسیم آن» اشاره داشته که هلدینگ مالی در پاسخ به این پرسش، یادآور شده است: میانگین سود نقدی سالهای گذشته بیمه ملت 20 تومان به ازای هر سهم بوده است این در حالی است که مقداری از افزایش سرمایه شرکت هم از ذخیره مازاد سود های تقسیم شده سالهای گذشته تامین و تعدادی سهام جایزه نیز علاوه بر سود های سالیانه به سهامداران تا کنون هدیه شده است
درباره «فرآیند ثبت نام سهام بیمه ملت» نیز اینگونه توضیح داده شده است: فرآیند ثبت نام از طریق سایت صندوق بازنشستگی کشوری از تاریخ 1 دی ماه لغایت 15 دی ماه 95 آغاز می شود. لازم است فرم درخواست در سایت صندوق و سامانه ثبت نام قرار داده شده که می بایست توسط بازنشسته محترم یا هر یک از افراد خانواده البته با حضور شخص بازنشسته تکمیل و پس از چاپ، امضاء و توسط پست سفارشی به هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی کشوری ارسال شود. لازم به ذکر است که سازمان بورس تنها به درخواست هایی که فرم مربوطه توسط پست سفارشی مستقیماً به هلدینگ مالی واصل شود، ترتیب اثر داده خواهد داد.
هلدینگ مالی صندوق در ادامه پاسخ به سوالات متداول بازنشستگان از جمله «آیا فقط بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری می توانند سهام را خریداری کنند» تاکید کرده است: خرید سهام فقط متعلق به بازنشستگان عضو صندوق بازنشستگی کشوری است و بازنشستگان سایر صندوق ها نمی توانند از این امکان بهره مند شوند.
همچنین پاسخ هلدینگ مالی به این پرسش که «آیا بازنشستگان فقط به نام خود می توانند سهام را خریداری کنند» مثبت است: سهام فقط به نام شخص بازنشسته خواهد بود.
هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی کشوری همچنین تاکید کرده است: پاسخ پرسش های بازنشستگان را به صورت مستمر، به روز می کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

صندوق بازنشستگی کشوری

پس از تصویب قانون استخدام کشوری در تاریخ 31/3/1345 به موجب ماده 70 قانون مزبور اداره کل بازنشستگی با کلیه دارائی و موجودی صندوق بازنشستگی و اسناد و اوراق و بودجه وتعهدات خود از وزارت دارائی منتزع و تابع سازمان اموراداری واستخدامی کشور گردید و براساس اصلاحیه ماده مذکور از اول سال 1354 صندوق بازنشستگی کشوری به صورت موسسه ای مستقل وابسته به سازمان اموراداری و استخدامی کشور تشکیل گردید . با ادغام سازمانهای اموراداری و استخدامی کشور و برنامه وبودجه در تاریخ 11/12/1378و تشکیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، صندوق بازنشستگی کشوری نیز یکی از موسسات تابعه این سازمان شد ، با تصویب قانون نظام جامع رفاه وتامین اجتماعی در تاریخ 21/2/1383 و به موجب تبصره 2 ماده 17 این قانون ، صندوق بازنشستگی کشوری از سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور منتزع و تابع وزارت رفاه وتامین اجتماعی گردید و توسط صندوق بازنشستگی کشوری اداره می شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]