غارهای استان یزد بدون مجوز گردشگری

کد: 13951025220245793

https://goo.gl/TwkDcj

، تهران ، (اخبار رسمی): تاکنون هیچ مجوزی برای گردشگری در غارهای استان یزد صادر نشده است.

غارهای استان یزد بدون مجوز گردشگری

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی،فاطمه دانش یزدی،مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان یزد با اعلام این خبر و با اشاره به انتشار اخباری در خصوص تخریب و آسیب غارهای استان یزد توسط گروه‌های گردشگری گفت: در استان یزد ۵۰ غار شناسایی‌شده است اما تاکنون مجوز گردشگری در آن‌ها به هیچ گروهی از گردشگران صادر نشده و اخبار منتشرشده در این خصوص را تکذیب می‌کنم.

وی افزود: تنها در سال ۸۹ دریکی از مناطق نمونه گردشگری مجوز برای گردشگری در غار صادر شد که در حال حاضر نیز در این منطقه گروه‌های گردشگر حضور ندارند.

دانش یزدی بابیان اینکه این اداره کل با محیط‌ زیست استان همکاری مناسبی دارد افزود: موضوع اقدامات حفاظتی از غارهای استان در کمیته‌ای با حضور محیط‌زیست موردبررسی قرارگرفته و این ادعا که غارهای استان یزد به‌واسطه حضور گروه‌های گردشگری تخریب‌شده‌اند صحت ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد در پاسخ به این سؤال که آیا امکان دارد غارها توسط گروه‌های گردشگری غیرمجاز تخریب‌شده باشند افزود: چنین چیزی صحت ندارد چراکه تور گردشگری به مقصد غارهای استان یزد برگزار نمی‌شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری

گردشگری در سرزمین ایران از پیشینه‌های چند هزار ساله برخوردار است. در تمامی دوران باستان، تا قبل از اسلام مستندات تاریخی حکایت از گسترش شهرها، راه‌ها و اقامتگاه‌ها در سرزمین پهناور ایران دارد. آثار مکتوب‌ بر جای مانده حاکی از سفر یونانیان و رومیان به ایران است، اگرچه از سیاحانی که قبل از اسلام به ایران سفر کرده‌اند اطلاع دقیقی در دست نیست. در قرون اولیه پس از اسلام، بعد از پشت سر نهادن یک دوره بحرانی، رویکرد ادبی، فرهنگی و علمی در ایران آغاز شد و از رونقی بی‌نظیر برخورداد گردید . شاعران و نویسندگان به گشت و گذار در سرزمین اسلامی پرداختند که حاصل آن سفرنامه‌هایی بود که اکنون بر جای مانده و از خلال آنها می‌توان با جغرافیا، فرهنگ و تمدن آن روزگار آشنا شد. از جمله معروفترین این جهانگردان می‌توان به ناصرخسرو قبادیانی شاعر، فیلسوف و سفرنامه‌نویس قرن پنجم اشاره کرد. از سوی دیگر به تدریج و به ویژه طی قرون هفتم به بعد جهانگردان غربی نیز در پی سفر به شرق و از جمله ایران برآمدند. در همان دوران اقامتگاه‌هایی در ایران تأسیس شد که بسیاری از آنها همچنان بر جای مانده است. ایران در دوران صفویه و علی‌الخصوص در دوره شاه عباس اول به عنوان کشوری جذاب نظر بسیاری از جهانگردان اروپایی را به خود جلب کرد. به همین دلیل می‌توان دوره سلطنت شاه عباس اول تا انقراض سلسله صفوی را یکی از مهمترین ادوار توسعه جهانگردی در ایران به حساب آورد.

منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.