کد: 13951026220935730

رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت:

هیچ انسانی به آنفلونزای مرغی مبتلا نشده است

کد: 13951026220935730

https://goo.gl/tUy19t

، تهران ، (اخبار رسمی): تا کنون هیچ موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزای شایع در بین پرندگان در کشور و دنیا گزارش نشده اما نمی توان انتظار داشت که هیچ گاه این انتقال انجام نشود و ممکن است به مرور زمان، تغییراتی در ساختمان این ویروس صورت گیرد که باعث بیماری زا تر شدن و انتقال آن به انسان شود.

هیچ انسانی به آنفلونزای مرغی مبتلا نشده است

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، محمد مهدی گویا ،رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت این خبر را اعلام کرد و گفت: وزارت بهداشت برای پیشگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان به انسان، همگام با سازمان دامپزشکی، اقدامات پیشگیرانه را انجام داده که یکی از مهمترین این اقدامات، مشارکت در اطلاع رسانی به جامعه در خصوص این ویروس است.
وی تاکید کرد: سعی کردیم به افرادی که مستقیما با پرندگان سر و کار دارند یا اقدام به ذبح پرندگان می کنند یا در مرغداری ها مشغول فعالیت هستند، اطلاع رسانی کنیم که چگونه از خود مراقبت کرده و برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، اقدامات لازم مانند شستشوی مداوم دست ها پس از ذبح پرندگان را انجام دهند.
گویا گفت: زمانی که با ما اعلام شود که در یک مرغداری، منزل یا کانون روستایی، موردی از تلفات پرندگان اعلام شده، اقدامات خود را آغاز می کنیم و به همراه تیم دامپزشکی در آن محل، حضور پیدا کرده و علاوه بر ارائه آموزش های لازم، به فرد مورد نظر واکسن تزریق می کنیم و دارو به مدت 10 روز به او داده می شود.
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: اگر فردی علائمی از بیماری آنفلوانزا را داشته باشد و تماسی با پرندگان مشکوک به آنفلوآنزای پرندگان داشته باشد، بلافاصله تحت مراقبت قرار می گیرد و پس از انجام آزمایش های ویژه ای، مشخص می شود که این فرد مشکوک به آنفلوآنزای پرندگان است یا خیر؟ این اقدامات در مناطقی که درگیر آنفلوآنزای پرندگان است توسط دانشگاه های علوم پزشکی با همراهی سازمان دامپزشکی انجام می شود

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه ها و سیاست های کشور در این مدت 5 سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد. یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی تر و ابتدایی ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.