قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل خبر داد:

ایران یکی از 6 کشور منتخب جهان در حوزه سلامت است

کد: 13951102223705730

https://goo.gl/wZWS6R

، تهران ، (اخبار رسمی): افزایش صادرات دارو و تجهیزات از حدود 20 میلیون دلار در سال 1392 به 60 میلیون دلار در سال 1395 از اقدامات خوب حوزه بین الملل نظام سلامت طی سه سال گذشته بوده است.

ایران یکی از 6 کشور منتخب جهان در حوزه سلامت است

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت ،محسن اسدی،قائم مقام وزیر بهداشت با اعلام این خبر و با تاکید بر این که توسعه هدفمند همکاری های دوجانبه با کشورهای مورد نظر یکی از اقدامات و فعالیت های حوزه بین الملل وزارت بهداشت طی سه سال گذشته بوده است، افزود: در این راستا ۶۲ سند همکاری با کشورهای هدف امضاء شده و بیش از ۶۰ ملاقات وزیر بهداشت با همتایان کشورهای مختلف جهان و ده ها ملاقات معاونان این وزارتخانه با وزاری بهداشت و مقامات عالی رتبه سایر کشورها صورت گرفته است.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل با اشاره به سازماندهی و تشویق بخش خصوصی و مشارکت با طرف خارجی برای صادرات دارو و تجهیزات به کشورهای هدف به عنوان یکی از اقدامات این حوزه در عرصه سلامت، گفت: افزایش صادرات دارو و تجهیزات از حدود 20 میلیون دلار در سال 1392 به 60 میلیون دلار در سال 1395، مشارکت بخش خصوصی با طرفهای خارجی در زمینه راه اندازی خط تولید دارو در الجزایر، روسیه، عراق و آذربایجان از دیگر اقدامات در این زمینه بوده است.

اسدی لاری ضمن اشاره به عقد 15 تفاهم نامه در خصوص توسعه همکاری های دارویی و فناوری با بخش خصوصی روسیه در پی سفر وزیر بهداشت، به دیگر اقدامات حوزه بین الملل اشاره کرد و گفت: مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی با جمهوری کوبا، که پس از 5 سال وقفه از سال 1395 فعالیت خود را بازیافته است ، برگزاری دو دور دیدار وزیر بهداشت با 80 تن از سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورها در جریان سمینار سالانه سفرای جمهوری اسلامی ایران (1393- 1394) و دیدار با ده تن از سفرای کشورهای خارجی در تهران و مشارکت فعال در کمیسیونهای مشترک ایران و سایر کشورها از اقدامات حوزه امور بین الملل بوده است.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل با اشاره به سفر دکتر چان، رییس سازمان جهانی بهداشت در سال 1394 به ایران، افزود: در این راستا دو دوره ارزشیابی جامع طرح تحول سلامت توسط کارشناسان این سازمان صورت گرفت که ضمن تأیید سیاست های طرح، پیشنهادهای قابل توجهی در سطوح مختلف تصمیم گیری ارائه دادند که بسیاری از آنها در برنامه ششم و برخی لوایح و مصوبات رسمی منظور شده است .

اسدی لاری با بیان این که ایران یکی از شش کشور منتخب جهان برای گزارش جهانی کنترل بیمارهای غیرواگیر در سال 2018 است، افزود: ایران در برنامه ریزی ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر که منجر به اقدامات وسیع در سطح کشور شد، سه دوره همکاری با کشورها داشت.

اسدی لاری با اشاره به آموزش 1000 تن از رؤسا و مدیران بیمارستان های دولتی برای افزایش مهارت و کارایی و تلاش برای کاهش هزینه های بیمارستانی در سال 95 ، افزود: در مورد آموزش پزشک خانواده سه دوره گذاشته شد که منجر به راه اندازی دوره مصوب در هفت دانشگاه علوم پزشکی شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل با اشاره به استفاده از نظرات و تجربیات کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در زمینه مالیات دخانیات و مواد مضر، اظهار داشت: اجرای ده ها پروژه مشترک در زمینه کنترل بیماری ها، نظام اطلاعات سلامت، سلامت روان، بلایا، سلامت محیط و کار، ایمنی بیماران، اعتباربخشی، نظام مالی سلامت، مؤلفه های اجتماعی سلامت،ساماندهی و روزآمدی 18 مرکز تحقیقات همکار با سازمان جهانی بهداشت برای ایفای نقش ملی و منطقه ای از اقدامات حوزه بین الملل در سه سال گذشته بوده است.

به گفته اسدی لاری مشارکت فعال در اجلاس وزرای بهداشت جهان (95-1393)، اجلاس وزرای بهداشت منطقه (95-1392) و عضویت در هیئت اجرایی سازمان جهانی بهداشت (94-1392)، از دیگر اقدامات حوزه سلامت در عرصه بین الملل بوده است.

اسدی لاری به عضویت خود به عنوان قائم مقام وزیر در امور بین الملل در هیأت مدیره صندوق گلوبال فاند به نمایندگی از کشورهای منطقه به منظور تصمیم سازی جهانی (1394-1396) اشاره کرد و افزود: تشکیل دبیرخانه رکن منطقه در حوزه بین الملل، تشکیل سه اجلاس منطقه ای در شهر های تهران و خارطوم، شرکت فعال در جلسات هیئت مدیره، اجلاس مجریان و اجلاس بین منطقه ای صندوق جهانی در راستای گسترش و ارتقای همکاریهای بین الملل در حوزه سلامت بوده است.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل در ادامه اجرای 5 دوره برنامه های آموزشی و توانمندسازی کشورهای منطقه و برنامه ریزی و مشارکت در تدوین و اجرای برنامه های منطقه ای همچون آموزش ماماهای افغان با کمک صندوق جمعیت و آموزش کارکنان بهداشتی سوریه با کمک یونیسف را مورد اشاره قرار داد و افزود: ارائه خدمات و بیمه مهاجران افغانستان با کمک کمیساریای عالی پناهندگان، تدوین سند آموزش با کمک یونسکو و تدوین برنامه جامع همکاری با سازمانهای بین المللی در چارچوب سیاستهای وزارت امور خارجه با کمک نمایندگی سازمان ملل در ایران (UNDP)از دیگر اقدامات حوزه بین الملل وزارت بهداشت است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پایدار» یکی از موضوعاتی است که در تدوین سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع این است که از این پس تمام برنامه ها و سیاست های کشور در این مدت 5 سال که در کشور مصوب و اجرایی باشد، باید تحت تاثیر این شعار محوری باشد و سلامت مردم و نقش انسان سالم در توسعه کشور مد نظر قرار گیرد و این، موضوع مهمی در کشور محسوب می شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد. یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی تر و ابتدایی ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.