اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139806104005912153

حذف قبض کاغذی برق و استعلام و پرداخت قبوض بدون شناسه

کد: 139806104005912153

http://bit.ly/2lkYFIh

، (اخبار رسمی): با استفاده از اپلیکیشن قبضینو دیگر نیازی به نگرانی در مورد عدم دریافت قبض کاغذی نیست. فقط کافی است قبضینو را نصب کرد و قبض را یک بار استعلام کرد. قبضینو قبض‌های هر ماه را استعلام و اطلاع رسانی می‌کند تا در صورت تمایل با قبضینو ان را پرداخت کرد.

حذف قبض کاغذی برق و استعلام و پرداخت قبوض بدون شناسه
حذف قبض کاغذی با قبضینو

۱۹ خرداد ۱۳۹۸ طرح ملی قبض سبز توسط وزیر نیرو رونمایی و فرایند حذف قبوض کاغذی در سراسر کشور به صورت رسمی آغاز شد. سبز، یعنی رویش، یعنی صلح و یعنی زندگی و توسعه پایدار. این یادداشت اردکانیان، وزیر نیرو، بهترین تعریف ممکن برای قبض‌های کاغذی است که سال‌هاست هزینه‌های مازادی را برای سازمان‌های مربوطه و مردم به دنبال داشته است. 

قبضینو پیش از آغاز فاز اجرایی حذف قبض کاغذی روی این امر مهم تمرکز کرده بود و تنها با وارد کردن شماره اشتراک می‌توان در هر دوره قبوض خود را استعلام و پس از استعلام همه قبوض، آن‌ها را به صورت تجمیعی پرداخت کرد.

طرح ملی قبض سبز چیست؟

گاهی ممکن بود قبوض کاغذی به دست افراد نرسند و اشتباهی به جای دیگری تحویل داده شوند. این تنها مشکل قبض‌های کاغذی نیست. قبوض کاغذی به دلیل مصرف کاغذ برای محیط زیست ضرر دارند و علاوه بر این هزینه زیادی را نیز برای دولت و شرکت‌های خدماتی به دنبال دارند. با اجرای طرح ملی قبض سبز دولت با ۱۱ میلیارد تومان هزینه مربوط به قبوض کاغذی تهران خداحافظی خواهد کرد و صرفه جویی مهمی در بودجه دولتی به شمار می‌آید. پیش از این محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی حذف این قبوض برای کشور خبر داده بود.

طرح قبض سبز نیازمند همکاری وزارت ارتباطات با مجموعه‌هایی است که در صدور قبض نقش دارند. با حذف قبض کاغذی، قبوض از طریق پیامک برای مشترکین ارسال می‌شوند و یا می‌توانند به سادگی با داشتن شناسه قبض یا شناسه پرداخت، استعلام قبوض خود را در سامانه قبضینو مشاهده کنند و  قبوض خود را به صورت تجمیعی پرداخت کنند. هم اکنون علاوه بر  امکان دریافت قبض الکتریکی برق با قبضینو، امکان پرداخت قبض برق نیز با قبضینو وجود دارد. 

وزیر ارتباطات در این باره گفت: «تصمیم بر این است که از ظرفیت دولت الکترونیک و از طریق کانال‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله اپلیکیشن، پیامک و کدهای دستوری، قبوض خدماتی قابل دریافت برای کاربران باشد و قبوض کاغذی حذف شود.»

سناریوی اجرای این طرح توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران در سال گذشته ارائه شده بود و خرداد امسال وارد فاز اجرائی شد. هم‌اکنون، این طرح در برخی استان‌ها کلید خورده است ولی به طور سراسری از ابتدای نیمه دوم سال ۱۳۹۸ وارد فاز اجرایی می‌شود.

در مورد اقدامی که مشترکان برای حذف قبوض کاغذی برق خود باید انجام دهند، اینگونه توضیح داده شده که روش‌های متنوعی برای ثبت شماره همراه مشترکین در سامانه‌های صدور قبض از سوی شرکت‌های توزیع نیروی برق در استان‌ها اعلام شده است. همچنین همه مشترکان در سطح کشور می‌توانند با ارسال *۱* شناسه قبض # به سرشماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض کشور اقدام کند.

این اقدام باید با شماره همراهی انجام شود که مسئولیت پرداخت صورت‌حساب برق را برعهده دارد یعنی مالک، مستأجر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت صورت حساب برق از سوی مالک به وی واگذار شده است. پس از آن راهنمایی لازم در قالب پیامک در اختیار مشترک قرار خواهد گرفت.

دریافت قبض الکتریکی با قبضینو 

سامانه پرداخت قبض قبضینو در راستای اجرای  طرح ملی قبض سبز با ایجاد بستر استعلام و پرداخت قبض بدون شناسه پرداخت و شناسه قبض  عملا نیاز به قبض کاغذی را حذف کرده است.

دریافت پیامکی قبوض برق 

مشترک باید شماره شناسه خود را به همراه ستاره یک (۱*) به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ پیامک کند. چنانچه فردی هم مالک خانه نیست و مستأجر است، بعد از آنکه از محل مورد نظر نقل مکان کرد باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود. سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند. اگر مشترکی چند قبض برق دارد می‌تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند. در حال حاضر برای حدود یک میلیون مشترک که شماره همراه آن‌ها موجود است به صورت موازی هم قبض کاغذی و هم قبض به صورت پیامک ارسال می‌شود.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از سرویس‌های قبضینو می‌توانند به سایت  قبضینو به ادرس www.ghabzino.com مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پرداخت قبض قبضینو

قبضینو سامانه استعلام و پرداخت قبوض است. در سامانه پرداخت قبضینو دیگر نیازی به قبض کاغذی نیست و می توانید تمام قبض های خود را بدون نیاز به شناسه پرداخت و شناسه قبض، استعلام و پرداخت کنید. سرویس های پرداخت قبضینو شامل استعلام خلافی خودرو، پرداخت قبض تلفن ثابت، قبض همراه اول، قبض برق، قبض آب و گاز است. برای استعلام قبض آب، گاز و برق با وارد کردن شناسه اشتراک خود به راحتی می توانید جزئیات قبض های خود را مشاهده و پرداخت نماید. در بخش تلفن ثابت و تلفن همراه اول تنها با وارد کردن شماره تلفن قادر به استعلام و پرداخت قبض تلفن خواهید بود. در کنار نسخه تحت وب قبضینو می توانید از نسخه های اندوریدی و IOS قبضینو نیز استفاده کنید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]